Bukvarna Ciproš: Od otroških slikanic do stoletnih molitvenikov

Simona Kopinšek
17.10.2021 04:00
Z bogato ponudbo knjig je bukvarna Ciproš tudi svojevrsten muzej založništva, saj hrani tudi še edine izvode.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prostori postajajo premajhni za vse knjige. Foto: Tadej Regent
Tadej Regent

V Mariboru ni ljubitelja knjig, ki prej ali slej ne bi vstopil v največjo bukvarno ne le na Štajerskem, ampak tudi v Sloveniji. Znamenita bukvarna, ki deluje pod okriljem Društva ljubiteljev knjig Ciproš Maribor od leta 1996, je druga največja v evropskem prostoru. A ne le zaradi 170 kvadratov, ampak tudi zaradi dejstva, da iz dneva v dan po petindvajsetih letih delovanja postaja dobesedno premajhna za čez milijon knjig, za katere je mnogo premalo polic.

Knjige stojijo naložene v visoke kupe v spodnjih in zgornjih prostorih, ki jih od ponedeljka do sobote obiskujejo bralke in bralci vseh generacij. Tisti, ki imajo raje staro kot novo, in tisti, ki za simboličen prispevek s sabo odnesejo tudi polno vrečo knjig.

Tadej Regent

Kotiček za otroke in mladostnike

Kaj vse najdemo v bukvarni Ciproš? Knjižna dela elitnih knjižnih zbirk, svetovno književnost in z njo kanonska prozna in pesniška dela v slovenskem jeziku ter pogosto tudi izvirne izdaje. Med knjigami v tujih jezikih v bukvarni na bralca čaka največ knjig v nemškem jeziku, te so razporejene v zgornjih prostorih. Seveda je zajetno število knjig tudi v angleščini, italijanščini, nemalo jih je v srbohrvaščini in hrvaščini. Ob leposlovju je na voljo tudi zavidljiva zbirka tematskih in strokovnih revij, duhovna oziroma ezoterična literatura, molitveniki, astrologija, razne študije, atlasi, enciklopedije, slovarji, priročniki, hortikulturna vsebina, avtomobilizem, glasba, zgodovina in zgodovina umetnosti, knjige o živalih, kuharice, psihologija, tehnično, znanstveno in medicinsko gradivo, razne razprave in zajetna zbirka periodike. V bukvarno vsakodnevno zahajajo tudi osnovnošolci in dijaki, ki raziskujejo gradivo za teme, o katerih pripravljajo seminarske naloge, prav tako bukvarno obiskujejo profesorji za potrebe poučevanja.

Mlajšim so namenjene knjige, revije, tudi pobarvanke, enciklopedije, razne miselne igre in izzivi za razvijanje ročnih spretnosti. Za malo starejše pa se v bukvarni najdejo mladinski romani, zgodbe, stripi in področna besedila. Marsikdo prinese tudi kakšno igračo in tako ob knjižnih policah za otroke in mladostnike stoji velika modra vreča, polna mehkih pliškov.

Razlogi, da je tam toliko knjig, so številni. Tu svoj prostor najdejo knjige, ki so izgubile svoj knjižni prostor zaradi odpisa. Večkrat knjige pripeljejo svojci pokojnika, ki si je v življenju ustvaril zavidljivo domačo knjižnico. Prenekateri obiskovalec skrbi tudi za redno "pomladitev" svoje domače zbirke in tako prebrane odda. Pogosta razloga za predajo knjig sta tudi selitev oziroma pomanjkanje prostora. Če torej ne veste, kaj storiti s knjigami, ki jih zaradi kakršnegakoli razloga več ne potrebujete, je bukvarna Ciproš, ki domuje v alternativnem KC Pekarna v Mariboru, pravi naslov. Ali če potrebujete kakšno knjigo, prav tako.

Marjanca Onič, vodja bukvarne Foto: Tadej Regent
Tadej Regent

Vsa leta bukvarno s pomočjo prostovoljcev vodi neutrudna Marjanca Onič. Darovalci knjig in novi bralci pa v Ciproš pridejo iz vse Slovenije, tudi za turiste je bukvarna pravo odkritje. "Bukvarna je, kako bi rekla, kot muzej založništva, ne le bukvarna, saj imamo neponovljive zbirke," pravi Oničeva in ponosno pove, da je društvo prejelo od ministrstva za kulturo odločbo o delovanju v javnem interesu na področju kulture, ob tem pa še listino in pečat mesta Maribor.

Ko knjige prispejo, jih najprej pregledajo. Nekatere so zelo poškodovane, zato jih izločijo. "Tiste, ki jih je napadla plesen, bi bile za druge knjige lahko usodne. Najdejo se kakšne z zlepljenimi listi, raztrgane ... Takšne gredo med odpadni papir, ki ga zbirajo osnovne šole," pojasni. Pregledu sledi razvrstitev knjig po jeziku in žanrih. "Zlagamo po abecedi, tudi posebne zbirke so na svojem mestu, med njimi so dela Nobelovih nagrajencev in nagrajenk, svetovni klasiki, slovenski avtorji in avtorice imajo tudi svoj prostor, veliko je dramatike, poezije. Pri nas se ne zgodi, da bi med poezijo našli kuharske knjige," se nasmehne in ponosno poudari, da je zgodovini mariborskega založništva in avtorjem, tako ali drugače povezanim z mestom, posebej namenjena čitalnica v Ljubljanski 4, kjer skrbijo tudi za prostor s knjigami, ki so izšle pred več kot sto leti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta