Kulturni del slavja in sveto mašo je obarvala družinska vokalna skupina Štima iz župnije Šentgotard pri Trojanah. Razlago čaščenja svetega Urbana ter vpogled v zgodovino cerkve je pripravil zgodovinar in skrbnik Stare trte Stane Kocutar, po mašnem slavju pa je župnik Jože Povh podelil še blagoslov na vse štiri strani neba.
Omenjena cerkev, ki je podružnica kamniške župnije, se v pisnih virih omenja že leta 1352. Leta 1668 je imela cerkev tri oltarje: glavnega, posvečenega sv. Urbanu, in dva stranska (Marijinega in oltar posvečen Primožu in Felicijanu). V 18. stoletju je cerkev tako propadla, da je dobil kamniški župnik leta 1785 od mariborskega urada sporočilo, da naj jo razblagoslovi in zapre.
"Okoliški prebivalci niso bili zadovoljni z usodo svoje cerkve in so sklenili, da bodo propadajočo cerkev na svoje stroške zopet pozidali in tudi vzdrževali. V letih od 1855 do 1860 so na ostankih stare cerkve sezidali sedanjo cerkvico, ki ima tipično podobo skromne podeželske cerkvice," je o cerkvici še prebrati zapis Božidarja Damjana. Celoten hribček, ki mu kraljuje omenjena cerkvica s pripadajočim pokopališčem, je tudi priljubljena izletniška točka za pohodnike in kolesarje.