Delavkam mariborskega tekstilnega podjetja April, ki so namesto novoletnega voščila med prazniki prejele direktorjev poziv, naj same vložijo izredne odpovedi delovnega razmerja, ker jih ne potrebujejo več, in novo pošiljko žaljivk, ni preostalo nič drugega, kot da se lotijo zadev, ki bi jih moralo opraviti poslovodstvo. April, ki 30 zaposlenim dolguje plače, prispevke in regrese - te celo za več let, trdijo šivilje -, bodo poslale v stečaj. Predlog za uvedbo stečajnega postopka bodo na sodišče v Mariboru vložile v sredo, pri tem jim bo pomagal sindikat. Izigrane šivilje so odgovorne ljudi v Aprilu, katerega lastnik je Ljubo Javoršek, direktor pa David Šega, zaradi neizpolnjevanja obveznosti do delavcev, poniževanja in šikaniranja ponovno prijavile inšpektoratu in policiji.
Sklicevali se bodo na trajnejšo nelikvidnost
Jaka Šilak, sekretar sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije za Podravje in Koroško, pravi, da so z zaposlenimi v Aprilu zbrali potrebno dokumentacijo za uvedbo stečaja. Sklicevali se bodo na trajnejšo nelikvidnost podjetja, kot jo opredeljuje zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju. Pogoj za insolventnost nastopi takrat, pravi zakon, kadar dolžnik za več kot dva meseca zamuja z izpolnitvijo ene ali več obveznosti. V primeru Aprila so to oktobrske in novembrske plače, pričakovati je, da ne bo tudi decembrskih plač, plus neplačani socialni in zdravstveni prispevki ter regresi.
Sum na finančne tokove in prenos premoženja
Ekscesne, nevzdržne razmere v Aprilu, ki se vlečejo že več mesecev, "s pozivom delavk k izrednim odpovedim pa se je aroganca liderjev podjetja še bolj potrdila", ocenjuje Anton Rozman, generalni sekretar Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije, so sindikaliste prepričale, da so zaposlenim ponudili roko, četudi niso bile njihove članice. "Predlagati delavkam, naj dajo izredne odpovedi, pri čemer si zaprejo vrata do denarnih nadomestil iz jamstvenega sklada, je nesramno in žaljivo," meni Rozman.
"S pozivom delavk k izrednim odpovedim se je aroganca liderjev podjetja še bolj potrdila"
Naj sodišče ukrepa hitro
"Inšpektorat za delo je v Aprilu in Sedmem dnevu, kjer je v zadnjih treh letih opravil več nadzorov, ugotovil več nepravilnosti," pojasnjuje Peter Stefanoski, direktor delovne inšpekcije. Nadzor pa še ni končan. "Delovni inšpektorat je tožilstvu naznanil sum storitve kaznivega dejanja šikaniranja na delovnem mestu v Aprilu, vendar z odločitvijo tožilstva še nismo seznanjeni," je sporočil Stefanoski. V Aprilu so kot problematična potrdili neizplačila plač, regresov, nadomestil plač, izdajanje pisnih obračunov plač, varnost pri delu itd. Zato je inšpekcija podjetju pisala opomine, opozorila in odločbo o prekršku. Določila mu je kazen v skupnem znesku 28.000 evrov, odgovornim v podjetju pa 5900 evrov. Vsi ukrepi še niso pravnomočni. Torej tudi še ne plačani. V Sedmem dnevu, katerega družbenica in direktorica je Dušanka Špehonja, so inšpektorja ovirali pri opravljanju nalog. A to je bilo le za opomin.
Delavke Aprila upajo, da bo sodišče čim prej uvedlo stečaj in da se lastnik ne bo pritožil. Sicer se lahko zadeva zavleče za nekaj mesecev, odločevalci v podjetju pa lahko pridobijo čas za čiščenje sumljivih poslov.