Pred 28. mednarodno ekološko akcijo Drava 2020 - ni nam vseeno!, ki bo to soboto, so predstavniki Potapljaškega društva Maribor in Ribiške družine Maribor spregovorili o stanju reke in o sobotnem dogodku, ko bodo iz struge vlekli nesnago. Ekološki sprehod bo potekal od Koblarjevega zaliva do Vodnega stolpa in v sodelovanju z mariborskimi splavarji in zavodom Mars. Sočasno se bodo v Dravo potopili tudi na Ptuju in v Varaždinu. V okviru prireditve se bo začel likovni ex tempore Eko Drava 2020. Izbrali bodo tudi novega kralja Drave.
Muzeju bodo predali topovsko kroglo
Vojo Eraković, vodja prireditve in potapljač, je na tiskovni konferenci ob Vodnem stolpu na Lentu povedal, da so v društvu po novem orientirani na življenje v Dravi, zlasti na ribe. V prihodnje bodo raziskovali, katere živalske vrste živijo v reki in kako ter katere ribe izumirajo. Ob tem bodo z rečnega dna še naprej redno odstranjevali na tone odpadkov in vsega tistega, kar tja ne spada. Tako so lani našli topovsko kroglo, ki jo strokovnjaki še preučujejo in jo bodo v soboto predali Pokrajinskemu muzeju Maribor. Predstavnica muzeja Nives Cvikl je pojasnila, da naj bi šlo za orožje iz srednjega veka, obdelano kroglo iz litotamnijskega apnenca s premerom 18 centimetrov in težko šest kilogramov. Zelo verjetno ni bila izstreljena.
"Smo za jadrnice na reki in tudi kakšna dravska vila nas ne moti"
Ribiči bijejo bitko
Čeprav "meščani Dravo doživljajo kot žilo, ki umirja življenje in Maribor", predsednik ribičev Bojan Javornik meni, da življenje tam umira, "določenih vrst rib ni več, danes so v Dravi le še somi in mrene". Zato se ribiči zavzemajo za vlaganje avtohtonih rib. Divjanje z motornimi čolni življenja tudi ne pomirja, ne spodbuja, meni prvi mariborski ribič. "Smo pa za jadrnice na reki in tudi kakšna dravska vila nas ne moti." Stanje Drave, ki je bila nekoč pomemben vir hrane in pitne vode - danes ni več nič od tega in niti zares plovna ni -, je od oktobra do aprila boljše kot v topli polovici leta. "To je posledica čiščenja in aktivnosti na avstrijski strani. Nikomur v Sloveniji ne moremo dopovedati, da je to razlog za izumiranje veliko vrst. Ribiči bijemo bitko proti avstrijskim elektrarnam in državi," je izpostavil Javornik in kazal proti kalni reki.
Cvetka Slana iz službe za varstvo okolja Mestne občine Maribor je dejala, da "je treba čuvati življenje na, v in ob Dravi". Občina namenja za različne okoljske akcije od 35.000 do 40.000 evrov letno, je postregla s podatkom. Akcijo Potapljaškega društva Maribor podpira s projektnim denarjem, sicer pa društvo ni deležno sistemskega občinskega financiranja ter si obstoj in delovanje zagotavlja s pomočjo sponzorjev.