Firbcanje po Mariboru: Nekoč prizori smučarskih skokov kot v Planici

Vid Kmetič
27.09.2020 05:00

Pri zimskih športih Maribor običajno povezujemo s smučanjem, a vse do začetka osemdesetih let 20. stoletja se je pod Pohorjem s smučmi tudi skakalo. Ob vznožju Pohorja, na Betnavi, je bila prva skakalnica zgrajena že v zgodnjih tridesetih letih preteklega stoletja. Nekoliko kasneje na Pekrski gorci.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Del skakalnice na Pekrski gorci 
Arhiv Večera

Na 40-metrski skakalnici pri Betnavi so skakalne veščine pridobivali in pilili skakalci SK Železničar in 1. SSK Maribor. Drugo 25-metrsko skakalnico so leta 1949 zgradili pri Uranovi koči (Železničarskem domu) na Pohorju. Načrte zanjo je napravil inženir Stanko Bloudek.

Na obrobju mesta pa je na začetku petdesetih let začela nastajati nova skakalnica. Odločili so se postaviti jo na Pekrski gorci. Tudi za to skakalnico je načrte naredil znameniti Bloudek, krstil pa jo je Rudi Finžgar, ki se je 22. januarja 1953 prvi pognal po zaletišču in brezhibno pristal pri 33 metrih. Tri dni kasneje je nova 60-metrska smučarska skakalnica pod Pekrsko gorco gostila prvo tekmovanje. Prireditev je bila veličastna, množičen obisk prireditve pa je presenetil vse, tudi organizatorje. Pod novo skakalnico se je namreč zbralo kar 20.000 ljubiteljev smučarskih skokov.

"Dogajali so se prizori kakor na velikih tekmah na mamutski skakalnici v Planici. V želji, da bi videli čim bolje, so se stotine gledalcev vzpenjale v hrib ob doskočišču, najbolj radovedni pa so splezali celo na drevesa, od koder so imeli res idealen pogled na dogodke v veliki areni," je poročal Večer.

Na tekmovanju je sodelovalo 36 skakalcev iz 14 slovenskih klubov in enajst tekmovalcev iz sosednje Avstrije. Med domačimi skakalci so med drugimi nastopili že omenjeni Rudi Finžgar pa Janez Polda, takrat še mladinec Janez Gorišek in nekoliko presenetljivi zmagovalec prvih skokov na Pekrski gorci Albin (Bine) Rogelj. Ta je zmagal predvsem zaradi boljših sodniških ocen, najdaljša skoka (58,5 m in 59 m) pa sta uspela Finžgarju. Jože Zidar je potegnil celo do 60 metrov, a se mu ni uspelo obdržati na nogah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta