(FOTO) FERI: Z novo opremo do zelenih materialov

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
02.03.2020 15:35

Feri poslej z vrhunsko, dober milijon evrov vredno opremo, ki na področju materialov mesto in univerzo postavlja na mednarodni raziskovalni zemljevid

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nova oprema omogoča razvoj sodobnih in zelenih materialov z višjo dodano vrednostjo. 
Sašo Bizjak

Mariborska Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (Feri) odločneje vstopa v mednarodni raziskovalni prostor. Bogatejša je namreč za 15 kosov vrhunske opreme v vrednosti dobrega 1,1 milijona evrov, ki bo omogočala, poenostavljeno povedano, znanstvene raziskave na področju uporabe in razvoja obnovljivih materialov.

Sodobno opremljen laboratorij InnoRenew-FERI so odprli Jernej Štromajer, Andreja Kutnar (direktorica InnoRenew COe) in Zdravko Kačič. 
Sašo Bizjak

Ključno bo povezovanje

Slovesnosti ob otvoritvi laboratorija z novo opremo so se udeležili številni predstavniki univerzitetne javnosti, med njimi državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Jernej Štromajer, mariborski rektor Zdravko Kačič in Klavdija Kutnar, rektorica Univerze za Primorskem, ki je vodja projekta InnoRenew, iz katerega je bila pridobitev financirana. "Z otvoritvijo novega laboratorija InnoRenew smo postavljeni na zemljevid raziskovalnih organizacij, ki se ukvarjajo z materiali. Zelo me vesli, da se novi laboratorij že povezuje v raziskovalno delo ostalih laboratorijev znotraj Feri in hkrati, da se povezuje z okolico. Povezovanje je ključno za uspeh tako naše fakultete kot tega laboratorija," je bil zadovoljen Gorazd Štumberger, dekan Ferija, ki je sicer z okoli 2000 študenti in 330 zaposlenimi - od tega 200 raziskovalci -, največja članica UM.

Nova oprema omogoča razvoj sodobnih in zelenih materialov z višjo dodano vrednostjo. 
Sašo Bizjak

Embalaža, izolacija, kapsule, ...

Primer izdelave sodobnih materialov iz naravnih polimerov je celuloza, ki se sicer uporablja v glavnem v papirni in tekstilni industriji. "Mi pa lahko s pomočjo nove opreme takšno celulozo strukturiramo, formuliramo, kemijsko modificiramo in jo uporabimo v tako imenovanih zelenih kompozitih, ki se uporabljajo za embalažo ali v izolacijskih ploščah. Tem naravnim polimerom lahko dodajamo posebne funkcije kot je ognjevarnost ali odbojnost na delovanje vode. Lahko jih pripravimo v obliki kapsul, ki se nato uporabljajo kot nosilci za specifično sproščanje zdravilnih učinkovin. Ali pa se uporabljajo v gorivnih celicah ali kot strukturirani materiali v elektroniki," je ponazorila Karin Stana Kleinschek, vodja laboratorija InnoRenew-Feriin dodala, da je del nove opreme namenjen tudi razvoju sodobnih optičnih senzorjev. "S tem namenom je nabavljen tudi zelo moderen laserski sistem, s pomočjo katerega lahko v nanoslojih funkconiliziramo ali pripravljamo tridimenzionalne strukture."

Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta