Mariborski Romi so danes proslavili svetovni dan Romov, ki bo sicer v soboto, 8. aprila. Predstavnik in "poglavar" mariborskih Romov Fatmir Bećiri je v prostorih romskega društva Romano Pralipe pri gostilni Romani Kafenava gostil predstavnike diaspore Romov Evrope in Balkana, organizacije, ki združuje Rome v 18 državah, in druge goste.
Bećiri je povedal, da v Mariboru živi med tri tisoč in tri tisoč petsto Romi, ki si želijo izboljšati svoj položaj. "Ne smemo si dovoliti, da bomo v nekakšnem getu kot pred 20 leti in da bi bili diskriminirani. Z lokalno skupnostjo in mariborsko občino iz leta v leto boljše sodelujemo. Vesel sem tudi, da mladi Romi ne želijo biti socialni primeri, temveč želijo imeti službe in preživljati svoje družine. Zavedamo se tudi pomembnosti izobrazbe za romske otroke. Naši otroci uspešno zaključujejo osnovne šole, se vpisujejo na različne srednje šole. Sodelujemo z zavodom za zaposlovanje in poskušamo najti smernice za zaposlitve Romov. Ampak moramo biti strpni," je pojasnil.
Nekaj težav imajo na stanovanjem področju, a se je po Bećirijevih besedah v zadnjem letu zmanjšalo število deložacij, še zmeraj pa stanovanja nujno potrebujejo. Vse težave sproti odpravljajo s komunikacijo. "Dobrodošla je pomoč romskih pomočnic v šolah in koordinatorice za romsko skupnost v centru za socialno delo. Takšnih rešitev si želimo še v drugih institucijah," je dodal Bećiri. Predstavnica občine, pristojna za Rome, Vesna Žličar je potrdila, da z Romi dobro sodelujejo, pred leti je bila ustanovljena komisija za romska vprašanja tudi z namenom preprečevanja težav.
Lani je Fatmir Bećiri izrazil željo, da bi imeli mariborski Romi svojega predstavnika v mestnem svetu. To sicer ni mogoče, saj v Mariboru avtohtonih romskih naselij ni, občina bi zato morala spremeniti statut, o čemer smo lani poročali v Večeru. Bećiri vseeno upa, da bi nekoč imeli svojega svetnika, saj bi to bilo dobro tako za romsko skupnost kot za občino, je dejal. Žličarjeva je dejala, da bi občina težko spremenila statut, saj bi bilo treba upoštevati še druge, v Mariboru živeče manjšine.
Kulturne prireditve, na kateri ni manjkalo romske glasbe in plesa, se je udeležil tudi župan Saša Arsenovič. Dejal je, da si bo zmeraj prizadeval, da bo mesto pisano, kot je: "Želim si, da se vključujete v šole, da pridobite izobrazbo, da bo naše sobivanje najbolj enakopravno. Nikakor si ne želim asimilacije, ampak samo vključevanje. Spoštujte svojo kulturo, ostanite takšni, kakršni ste. V mestu ste zelo dobrodošli." Stanko Baluh, direktor vladnega urada za narodnosti, je dejal, da Romi krepijo multikulturnost v Sloveniji. "Vzpostavljamo dialog z lokalno skupnostjo pri vprašanjih, vezanih na romsko tematiko. Zelo pomembni so romski svetniki v nekaterih svetih in združenjih. Prav oni predstavljajo vez med državo in romsko skupnostjo. Bogatite Slovenijo in vsakega izmed nas," je še povedal Baluh.
Da je počaščena, da so jo povabili na prireditev, se je Romom zahvalila podpredsednica državnega zbora Nataša Sukič in dejala, da so Romi v Sloveniji kljub zakonodaji, ki naj bi jih ščitila, še zmeraj v neenakopravnem položaju in diskriminirani. Dan Juvan, državni sekretar na ministrstvu za delo, družino in enake možnosti, pa je v govoru poudaril, da nas svetovni dan Romov opominja, kam pripelje razčlovečenje in kako pogubni za človeštvo so diskurzi, ki gradijo lastno identiteto na izničenju identitete drugih.