Na Mariborskem Pohorju se je danes začela že deseta akcija Šolar na smuči, katere namen je čim več otrokom iz 2., 3. in 4. razredov osnovnih šol približati smučanje in tek na smučeh. Projekt poteka pod okriljem Smučarske zveze Slovenije, organizira ga Zavod za šport RS Planica, kot pomembnega pa so prepoznali tudi številni drugi partnerji, med njimi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, policija ter drugi.
Poleg Mariborskega Pohorja akcijo omogoča še enajst slovenskih smučarskih centrov (Rogla, Kope, Črni vrh nad Idrijo, Soriška planina, Gače, Bonovec, Bloke, Cerkno, Krvavec, Planica in Pokljuka), v njej pa letos sodeluje kar 158 osnovnih šol iz vse Slovenije. Te lahko svoje otroke še prijavijo, udeležba je namreč mogoča do 20. januarja, tako da bo število prijavljenih, 3.638 otrok za alpsko smučanje in 1.943 za tek na smučeh, še poraslo. Od začetka akcije pred devetimi leti je sicer v njej sodelovalo že skoraj 30 tisoč otrok.
Pomembno omogočiti brezplačen dan na snegu
"Dostopnost smučanja danes je nedvomno slabša, kot je bila, ko smo bili mi majhni in smo se lahko s smučanjem srečali pravzaprav kar na bregu za domačo hišo. Danes žal teh priložnosti ni toliko, prav zato je pomembno, da s takimi akcijami šoloobveznim otrokom približamo smučanje in jim omogočimo ta brezplačen dan na snegu," je ob predstavitvi akcije na Bellevueju povedal direktor Smučarske zveze Slovenije Uroš Zupan. Kot je še povedal Zupan, si v zvezi želijo tudi, da bi obvezna zimska šola v naravi ponovno postala del kurikuluma: "Projekt Šolar na smuči je torej le začetek našega ultimativnega cilja. Kot alpska država, ki v svojem srcu nosi ta smučarski nacionalni ponos, si to zaslužimo."
"S takimi akcijami na smuči pritegnemo tudi otroke, ki drugače te možnosti morda ne bi imeli."
Franci Petek, legenda smučarskih skokov in direktor Zavoda za šport Planica, se je v imenu organizatorja zahvalil predvsem vsem sodelujočim smučarskim centrom in šolam, legenda alpskega smučanja Jure Košir, sicer ambasador projekta, pa je izpostavil, da je smučanje del slovenske zgodovine: "Zato je naša naloga, da ga predstavimo tudi prihodnjim generacijam ter predvsem tistim, ki si zaradi ekonomske situacije morda smučanja ne bi mogli privoščiti. Ob tem otroci v akciji Šolar na smučeh dobijo tudi res dobre osnove, smučanja jih namreč učijo učitelji smučanja, zato lahko hitro osvojijo smučarske veščine."
Maribor v akciji praktično že vse od začetka
Maribor v akciji sodeluje praktično že vse od začetka, v Marpromu, ki upravlja s smučišči, pa ocenjujejo, da je za popularizacijo smučanja zelo pomembna. "S takimi akcijami namreč na smuči pritegnemo tudi otroke, ki drugače te možnosti morda ne bi imeli. Vsem, ki je nimajo, namreč zagotovimo opremo, dobijo tudi učitelja smučanja, tako, da veselja na snegu res ne zmanjka," je povedal Marko Rataj.
Stalni partner akcije pa je tudi slovenska policija, kjer menijo, da je za zagotovitev varnosti na smučišču pomembno izobraževati že najmlajše. "Najpogostejša vzroka za nesreče na smučišču sta namreč prevelika hitrost ter precenjevanje lastnih sposobnosti, zato je prav, da se otroci v okviru takšnih akcij priučijo varnega smučanja, kontroliranja smuči, prilagajanja hitrosti ter seveda varnega ustavljanja. Žal je pogost vzrok za smučarske nesreče tudi alkohol, zato se trudimo biti na smučiščih prisotni v čim večji meri, še posebno med počitnicami in prazniki, ko je na smučiščih največ obiskovalcev," je povedal Aleš Hanžekovič.