(FOTO) Krvodajalska akcija: Eni so gasilci, drugi darujejo kri

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
09.03.2020 15:21

Študentje so se znova odzvali pozivu k darovanju krvi. Študentske krvodajalske akcije kljub koronavirusu do nadaljnjega potekajo nemoteno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Študentje krvodajalci postanejo, ker želijo pomagati.
Andrej Petelinšek

Kljub vsesplošni zaskrbljenosti zaradi koronavirusa je bilo na krvodajalski akciji na mariborskih tehniških fakultetah zelo živahno. "Kri darujem že četrtič, ker se mi to zdi dobrodelna gesta. Morda bo komu rešila življenje," je premleval študent Vito Tivadar s fakultete za strojništvo, medtem ko je njegova kri počasi kapljala po cevki. Za tovrstno humanitarnost se je iz čuta odgovornosti do sočloveka odločil že kot srednješolec. Na drugi strani sobe je kri prvič daroval Rok Sešel s fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (Feri). "Igla ... zbode. Kaj naj rečem ... Ni tako hudo," je strmel v svojo roko s prebodeno žilo. "Če sem zdrav, zakaj pa ne," je še povedal o svojih razlogih za prvi korak na krvodajalsko pot. "Neprijetna je igla, s katero ti v laboratoriju odvzamejo kri. Tale tu ni nič," pa je bil dobrovoljen še en študent Ferija, Aljaž Dobnik, ki je redni mladi krvodajalec, ker "eni so gasilci, jaz pa pomagam na ta način".

Andrej Petelinsek

Po pravilih

Krvodajalsko akcijo Poženi srce, daruj kri je že 15. leto pripravil študentski svet Univerze v Mariboru, ki v pomladanskem terminu običajno zbere okoli sto enot krvi. "Študentje se vedno bolj odločajo za krvodajalstvo, bolj so ozaveščeni, ponujamo jim tudi vedno več informacij, kar ima učinke. Akcija decembra lani je bila najbolj uspešna do sedaj. Kako bo tokrat, bomo videli, trenutno nas jezi koronavirus in morda za akcijo ni najprimernejši čas," je povedala vodja projekta pri študentskem svetu Iva Jajčevič. Kot je pojasnila, so upoštevali vsa pravila, ki jih je izdal nacionalni inštitut za javno zdravje, za krvodajalce pa je po njenih besedah pomembno, da se akcij ne udeležujejo, če so v zadnjih 28 dneh bili v krajih, kjer razhaja virus.

Andrej Petelinsek

Razkužujejo, zračijo, opozarjajo

Biserka Dvoršič, specializantka iz Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor, je potrdila, da na akcijah te dni še bolj dosledno razkužujejo roke in površine, še več zračijo, zlasti pa opozarjajo krvodajalce. "Sedaj še bolj poudarjamo, da ne bi na akcijo prišel kdo, ki kiha in smrka, saj bi lahko okužil druge, pa tudi sicer takim ljudem ne pustimo, da darujejo kri," je povedala. Kri mora biti sicer vedno neoporečna, a zdaj še bolj kot običajno krvodajalce opominjajo, naj jih v primeru, da po oddaji krvi zbolijo, o tem takoj obvestijo. "Mi nato sprožimo postopek za preklic krvnih komponent. Na to smo vedno pripravljeni, ne le ob koronavirusu," je še dejala Dvošičeva. V naslednjih dneh so predvidene še tri študentske akcije, ki za zdaj niso odpovedane. Danes in v torek, 17. marca, na Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor, naslednji ponedeljek pa še na Pedagoški fakulteti, Fakulteti za naravoslovje in matematiko ter Filozofski fakulteti.

Andrej Petelinsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta