Potem ko sta Aleš Lombergar in Gorazd Šifrer lani poskrbela za dobro zgodbo, ko sta rekonstruirala številčnico ure na stavbi Prve gimnazije, se lotevata novega, še večjega projekta na uri na zvoniku Stolnice svetega Janeza Krstnika v Mariboru. Uri sta doživljali podobno usodo. Številčnico z rimskimi številkami so obnavljali in vzdrževali do leta 1918, nato so na njuno vzdrževanje pozabili in šele več kot dve desetletji po drugi svetovni vojni so jima ob prenovi ometa posvetili nekaj pozornosti, ob tem pa namesto rimskih številk narisali samo črte.
Štiri številčnice, vsaka ima premer skoraj tri metre
Zgodovina mariborske stolnice sega v drugo polovico 12. stoletja, z razvojem mesta se je večala tudi cerkev. Kdaj je bila na zvonik naslikana ura, Lombergar še raziskuje, a projekt nove številčnice na Stolnici na Slomškovem trgu sta s Šifrerjem že zagnala. "To je zahteven in velik projekt, ki ga bomo realizirali konec poletja. Treba se je temeljito lotiti priprav in dobro premisliti. Projekt bo podoben kot na Prvi gimnaziji, le precej večji, saj so štiri številčnice, na vsaki strani zvonika ena, vsaka pa ima premer skoraj tri metre," pripoveduje Lombergar.
"Zbiram gradivo, ker je različic ur veliko. Res dobro bo treba raziskati in se nato odločiti za najboljšo verzijo. Zavod za varstvo kulturne dediščine smo o nameri prenove že obvestili in nas podpirajo, seveda pa bodo oni pristavili zadnjo piko." Predvideno je, da številčnica na stolnici ne bo več naslikana, pač bo imela emajlirane številke kot na Prvi gimnaziji, kjer je Lombergar uporabil precejšnjo tehnično inovacijo in danes je ura videti, kot da je iz porcelana. "Tako lepo bo izgledala tudi na stolnici. Ura je kot nakit stavb, še posebej danes, ker skoraj nihče več ne pogleda na stolnico, koliko je ura, sedaj ko imamo vsi mobilne telefone," poudarja Lombergar.
Pri obnovi leta 1969 so ji narisali črte
Ura na stolnici ju je nagovorila prav zato, ker ima podobno zgodbo kot ura na stavbi Prve gimnazije. "Ura je bila vzdrževana še v času Avstro-Ogrske. Približno na vsakih deset let so jo na novo naslikali in tudi zapisali datum obnove. Zadnji zapis je leto 1906. Sledila je prva svetovna vojna in obe uri sta bili zanemarjeni. Sledita druga svetovna vojna in povojni odnos do kulturne dediščine. Še leta 1967 je bila ura na stolnici popolnoma uničena, leta 1969 je sledila obnova ometa in takrat so obnovili tudi številčnico, a se niso zgledovali po starih fotografijah, ampak so jo modernizirali in poenostavili. Namesto rimskih številk so narisali samo črte," zgodovinsko oriše Lombergar.
"Ob tej priložnosti bi želel izpostaviti, da tako kot rekonstrukcija številčnice na Prvi gimnaziji tudi projekt prenove številčnic na stolnici poteka sredi težkih epidemioloških časov. Pa vendar - tudi v teh časih se da storiti marsikaj! Celo tako pomembne spremembe, kot je nov prikaz časa. Pogled na urejeno mestno uro lahko mimoidočim polepša dan in jim vlije upanje, da se stvari kljub vsemu lahko izboljšajo, stavbi pa vrne sijaj, ki ga je - kot je razvidno iz slikovnega materiala - nekoč že imela."
Poziv k iskanju starih fotografij in razglednic
Aleš Lombergar in Gorazd Šifrer zbirata stare fotografije in razglednice (tudi risbe in slike), na katerih se vidijo številčnice ure na zvoniku stolnice. Za slikovno gradivo so zaprosili Pokrajinski arhiv Maribor, Štajerski deželni arhiv iz avstrijskega Gradca, Nadškofijski arhiv iz Maribora, Univerzitetno knjižnico Maribor in zasebnega zbiralca Primoža Premzla. Zavedata se, da je marsikatera redkost tudi v drugih zasebnih zbirkah, zato prosita, da slike iz svoje zbirke poskenirate ali fotografirate s telefonom in kopije posredujete skupaj s svojimi osebnimi podatki na e-naslov info@zvad.si ali na telefon 041 632 346.
Ob tem prosita tudi za slike stavbe Prve gimnazije, ki jih imate morda v zasebnih zbirkah, saj pripravljajo veliko monografijo, s katero bodo počastili prihajajočo 150. obletnico izgradnje palače (2023), v kateri je danes Prva gimnazija.
Župnija v prenovo strehe
Župnik v stolnici Marko Veršič pozdravlja podvig zanesenjakov, a ker jih čaka še večji projekt, prenova zelo dotrajane strehe na cerkvi, bodo vsak evro namenili predvsem temu. Ob tem upajo na nekaj finančne pomoči iz razpisa ministra za kulturo. "Ob branju naše kronike smo zasledili, da je bila zadnja temeljita obnova strehe glavne ladje leta 1955, kar je že zelo dolgo nazaj, in opeka je danes slaba, tudi nekaj ostrešja je dotrajanega," pove župnik.
Predračun za streho je med 150 in 160 tisoč evri, okoli 70 odstotkov investicije bodo morali zbrati sami, četudi jim uspe na razpisu. "Stolnica je velik zaklad, ampak že samo vzdrževanje je velik zalogaj - elektrika, zavarovanja, kurjava mesečno v povprečju stanejo od 1500 do 2000 evrov, kar bolj ali manj pokrivamo z darom vernikov. Pri obnovi strehe pa upam tudi na odprta srca ljudi, ki jim je mar do kulturne dediščine, ki jo imamo v mestu. Vsak turist, ki gre skozi naše mesto, se tu ustavi," pripoveduje župnik in doda, da jim sedanji čas korone ne gre na roko.
Zbiranje donacij je že v teku
Tako je predvideno, da bosta Gorazd Šifrer in Aleš Lombergar projekt številčnic v celoti financirala z denarjem javnih razpisov in donacij. Na začetku tega leta je Mestna občina Maribor objavila razpis za sofinanciranje projektov s področja kulture, kamor sta prijavila tudi rekonstrukcijo številčnic na stolnici, a finančni zalogaj bo precejšen.
"Pogled na urejeno mestno uro lahko mimoidočim polepša dan in jim vlije upanje, da se stvari kljub vsemu lahko izboljšajo, stavbi pa vrne sijaj"
"To je tudi vrhunski kulturni spomenik, ki si zasluži pozornost. Ob tej priložnosti vabimo zainteresirane občane in pravne osebe, da po svojih zmožnostih prispevajo sredstva za rekonstrukcijo številčnic. Seznam donatorjev bo v dogovoru z njimi javno objavljen ne glede na višino doniranih sredstev. Zavod za varstvo arhitekturne dediščine je v ta namen odprl ločen TRR 30000- 010 8788 640 pri Sberbanki. Pri nakazilu pripišite namen donacija stolnica," poziva Lombergar.