(FOTO) Ta veseli dan kulture: Ste si ogledali kakšno razstavo, predstavo, zavili v muzej? Kako je v Mariboru?

Barbara Bradač Barbara Bradač
03.12.2023 15:00

Tretji dan v letu, po 8. februarju in Poletni muzejski noči, decembra široko odprejo vrata kulturne ustanove.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Miniaturne rolke v posebej pripravljenem skate parku v muzeju. 
Sašo Bizjak

Na dan obletnice rojstva največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna, 3. decembra, so kulturne ustanove po vsej državi tradicionalno brezplačno odprle svoja vrata. Sončen nedeljski dan je ​prenekaterega zvabil, da je obiskal muzej, galerijo, predstavo, kak koncert ...

V meščanski vili na vogalu Mladinske ulice in Ulice heroja Tomšiča je Muzej NO, kjer pravijo, da želite spoznati Maribor, pokukajte v njihov muzej.
Sašo Bizjak

"Poglej, tri-flip, pa hard-flip," in gibčni prstki so z miniaturnimi rolkami na poligonu po modelih stopnic, ograj, ramp izvajali prave trike v skejterskem kotičku. Bili so bolj ali manj spretni prstni akrobati v zabavnem in varnem okolju. ​"Naš muzej je nastal na tematiki prve in druge svetovne vojne, in kakorkoli obrnemo, govorimo zgodbe o sovraštvu, o uničevanju, o dehumanizaciji. Zato se nam je zdelo smiselno izpostaviti tudi kakšno izjemno pozitivno zgodbo z dolgotrajnim učinkom, ko so ljudje sodelovali med seboj. V Mariboru je bil rezultat tega največji skate park v Sloveniji do zdaj in zato se nam zdi pomembno, da privabimo mlade v muzej, kjer jim lahko predstavimo zglede dobre prakse, jih vzpodbudimo in jim dajemo tudi svojevrsten navdih," je povedal Uroš Dokl, kustos in pedagog v muzeju. Pripravljajo pa še razstavo o BMX-u, ki jo bodo že nekoliko dopolnili z digitalnimi vsebinami, je razkrila direktorica Simona Tripkovič, ki je z nedeljskim obiskom izjemno zadovoljna in poudarja, da so nasploh z letošnjim obiskom svojih razstav izredno zadovoljni. "Ko gremo v tujino, si tam ogledamo znamenitosti, muzeje, cerkve, druge kulturne ustanove, doma smo malo mačehovski do kulture in pozabljamo, da imamo tudi veliko zanimivega in privlačnega, zato nas ti dnevi nagovorijo," je iskreno razmišljala Lana iz Maribora.

Pogledi na ulice in trge srednjeveškega Maribora skozi risbe, akvarele ter grafike mariborskih umetnikov v prvi polovici 20. stoletja. 
Sašo Bizjak

Če je družine z otroki nagovarjal Muzej NO, sta publiko srednjih let in starejšo pritegnili predvsem razstavi, ki vsaka po svoje predstavljata upodobitve starega Maribora, nastale v prvi polovici 20. stoletja. V projektu sta se povezali Sinagoga Maribor in Umetnostna galerija Maribor. "Vsako sodelovanje med mariborskimi kulturnimi ustanovami, ki ga je zagotovo premalo, je pravzaprav praznik, zato sem vesel tega sodelovanje. Nastalo je, ker naša ustanova nima prav veliko gradiva, na drugi strani pa ga ima UGM zelo veliko in velik del v depojih, zato je to lepa priložnost, ko se lahko povežemo," je bil zadovoljen direktor Sinagoge Boris Hajdinjak.

Po razstavi Podobe Židovske
Sašo Bizjak
Razstavi bo predstavil direktor Sinagoge Maribor Boris Hajdinjak. 
Sašo Bizjak

Nekaj deset obiskovalcev se je po vodenem ogledu razstave Mariborski odtisi iz UGM sprehodilo do Židovske ulice, prisluhnilo zanimivi Hajdinjakovi predstavitvi sinagoge in si ogledalo prav tako vodeno razstavo Podobe Židovske. "Zanimajo naju take stvari, rada si jih ogledava, potem razmišljava o tem in se pogovarjava," sta ob ogledu motivov mariborskih umetnikov v Sinagogi povedala Angela in Alojz. "Na veseli dan kulture je obisk zelo vesel. Pridejo predvsem ljubitelji umetnosti, ki jih umetnost navdihuje in nas spremljajo. Ni pa obisk pretirano množičen. Na slovenski kulturni in državni praznik 8. februar nas obišče približno 1500 obiskovalcev v enem dnevu in se borimo predvsem z obvladovanjem množice, veseli dan kulture je pa bolj za sladokusce," pa je ocenila Simona Vidmar Čelik,​ direktorica UGM.

Po razstavi Digitalni oksimoron v GT22 je vodila kuratorka razstave Irena Borić. 
Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta