Alternativne sobe, predihavanje popadkov na žogi, pručka, lastna glasba, možnost akupunkture, doule ... V mariborski porodnišnici se že leta trudijo približati porodno izkušnjo trendom, ki veljajo v zahodnem svetu in tako ženskam omogočiti čim manj travmatične porode. Še vedno pa velika večina žensk nima dostopa do edine res učinkovite metode lajšanja bolečin, ki jo tudi slovensko zdravstvo pozna in prakticira že 40 let in velja za eno večjih revolucij v porodništvu. Epiduralno analgezijo naj bi v Skandinaviji med porodom prejelo okoli 90 odstotkov žensk. V Mariboru jo lahko omogočijo le okoli desetim odstotkom porodnic. Kdaj bomo torej tudi na tem področju stopili med razvite družbe?
- Prvič so epiduralno analgezijo v Sloveniji uporabili že leta 1982.
- V UKC Ljubljana je 24-urna dostopnost do nje ženskam ob porodih na voljo od leta 2014.
- V mariborski porodnišnici je epiduralna analgezija dostopna le v dopoldanskem času, popoldan in ponoči ter ob koncih tedna in praznikih pa se dobi "v odvisnosti od razpoložljivosti dežurnih anesteziologov".
- Novi datum, s katerim naj bi bila epiduralna ves čas na voljo tudi v UKC Maribor, je 15. september.
Zakaj je koristna
Prvič so epiduralno v Sloveniji sicer uporabili že leta 1982. V UKC Ljubljana je 24-urna dostopnost do nje ženskam ob porodih na voljo od leta 2014. Novi datum, s katerim vodstvo UKC Maribor po naših neuradnih podatkih obljublja, da bo ta način lajšanja porodnih bolečin dostopen ves čas tudi tukaj, je 15. september.
Težava ni v tem, da porodničarska stroka ne bi prepoznala epiduralne analgezije kot koristne za ženske, ki rojevajo. "Zaradi slabšega čutenja bolečine je porodnica z epiduralno analgezijo med porodom bolj spočita, manj se utruja, kar izboljšuje tudi subjektivno doživetje poroda ali pomaga nosečnici, da lažje prenaša popadke v primeru daljšega poteka poroda," je jasen predstojnik mariborske porodnišnice dr. Faris Mujezinović. Porodničarji si zato že leta prizadevajo, da bi to metodo vsem ženskam ob porodih tudi zagotovili. "Naša želja je, da je porodnišnici Maribor na voljo brezplačna 24-urna razpoložljivost epiduralne analgezije in smo z anestaziologi v pregovorih na nivoju bolnišnice, da zagotovimo to storitev vsem porodnicam v bližnji prihodnosti," pove Mujezinović.
Pred leti težava v pomanjkanju anesteziologov, pa danes?
Vendar pa že več let velja, da je epiduralna analgezija v mariborski porodnišnici dostopna le v dopoldanskem času, popoldan in ponoči ter ob koncih tedna in praznikih pa se dobi "v odvisnosti od razpoložljivosti dežurnih anesteziologov", kot pove predstojnik porodnišnice. Izvor težave je torej v pomanjkanju anesteziologov, s čimer se UKC Maribor spopada že vrsto let. Tako imenovana anesteziološka kriza je eskalirala v letu 2015, tedaj je tudi zaradi tega z mesta direktorja odstopil dr. Gregor Pivec. Takrat je bilo anesteziologov 17. Danes je specialistov 45 in še 30 specializantov. Kako torej, da še kar ne poskrbijo za lajšanje porodnih bolečin pri ženskah? Želja po tej metodi pri ženskah je brez dvoma velika.
"Prepričana sem, da bi bil problem že zdavnaj urejen, če ne bi šlo za lajšanje izrecno ženske bolečine"
"Večina nosečnic se želi izogniti nepotrebni bolečini med porodom in išče najbolj ustrezno metodo za doseganje tega cilja. Najbolj priljubljeni pristop za lajšanje medporodne bolečine predstavlja epiduralna analgezija, saj je pri zmanjševanju bolečine bistveno bolj učinkovita kot ostale metode," še pove Mujezinović. Odgovorov anesteziologov na to temo zaradi dopusta predstojnice nismo prejeli. V centru za odnose z javnostmi pa jim podatkov ni uspelo zbrati v predvidenem enotedenskem, zakonsko določenem roku. Predlagali so, da na odgovore počakamo do jeseni.
"S sistemom je nekaj hudo narobe"
"Kot večina nosečnic, tudi sama upam na naravni porod s čim manj protibolečinskimi sredstvi. Še posebej po prvi porodni izkušnji, ko sem epiduralno dobila, vendar mi nato - ker so me 'izgubili v sistemu' - kar tri dni niso odstranili epiduralnega katetra, da mi je del za vbrizgavanje zdravila odpadel sam, zaradi česar sem imela sum epiduralnega abscesa in bi po najhujšem scenariju pristala na invalidskem vozičku," pove noseča sogovornica, ki želi ostati neimenovana.
Odnese 30 odstotkov bolečine
Epiduralna analgezija je "invazivna metoda, pri kateri se s katetrom, uvedenim preko hrbta nosečnice, dovaja lokalni anestetik v področje okoli spodnjega segmenta hrbtenjače, ki povzroči oslabljeno čutenje spodnje polovice telesa in bolečine", razloži dr. Faris Mujezinović. Metoda naj bi odnesla okoli 30 odstotkov bolečine med popadki. Velja za varno metodo, ki redko povzroči zaplete, kot je zastoj poroda ali padec krvnega tlaka pri materi, ki je lahko nevaren tudi za otroka. Slednje naj bi se zgodilo v enem odstotku primerov. Pogostejši je glavobol po posegu ali mravljinčenje in otopelost nog.
"Moja osebna izkušnja mi je dala vedeti, da je s sistemom nekaj hudo narobe. A kljub temu bi bila pred drugim porodom veliko bolj mirna in sproščena, če bi vedela, da imam, če ne bom zmogla obvladati porodne bolečine, v vsakem trenutku na voljo relativno zanesljivo obliko pomoči. Ne pa, da sem pod nekakšnim pritiskom, da ne smem roditi med vikendom ali zvečer oziroma da bo možnost epiduralne stvar sreče. Ter da če bom že dobila prvo dozo zdravila, ni nujno, da bom tudi drugo. Tako kaotičen sistem se mi še zlasti za univerzitetni klinični center zdi nesprejemljiv. Odgovorni tudi že več let javnosti obljubljajo, da bodo zagotovili zadostno število anesteziologov, pa jih še vedno niso. Prepričana sem, da bi bil problem že zdavnaj urejen, če ne bi šlo za lajšanje izrecno ženske bolečine," doda sogovornica.
Anesteziološka kriza
Mujezinović pove, da je 24-urna razpoložljivost epiduralne analgezije pri porodu sicer redna tema sestankov strokovnega sveta UKC Maribor. V vodstvu so jo tudi javno obljubljali že večkrat. Nazadnje leta 2019, ko jim je uspelo toliko zapolniti ta kader, da niso več potrebovali skoraj nobenega zunanjega anesteziologa. Spomnimo: kriza v UKC Maribor zaradi pomanjkanja anesteziologov je nastala zaradi umika soglasja o dežurstvu večine domačih anesteziologov. Ti so se za to odločili zaradi preobremenjenosti, ki je bila posledica kadrovske stiske na oddelku za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin. Pivec jo je reševal tudi z uvozom hrvaških anesteziologov preko Inštituta za raziskave v medicini, kar je zaradi visokih stroškov takega načina sodelovanja dvignilo veliko prahu, mesečno naj bi bolnišnico njihovi prihodi stali tudi 180.000 evrov.
Anesteziologi so bili v času epidemije sicer v veliki meri tisti, ki so reševali življenja najhuje prizadetim zaradi okužbe s covidom-19. Torej ljudem, ki so pristali na ventilatorju in na intenzivni negi. Zato so jim v bolnišnici v času delnega predaha pred morebitnim novim valom omogočili, da izkoristijo še lanski dopust in si oddahnejo po napornem epidemičnem obdobju. Od leta 2018 sicer v UKC Maribor anesteziologi opravljajo delo tudi v anesteziološki ambulanti, ki naj bi prav tako začela kmalu znova delovati. Glede na izhodne strategije bolnišnice pa nameravajo širiti intenzivne terapije še za 20 postelj, kot je nedavno na tiskovni konferenci napovedal strokovni direktor UKC Maribor dr. Matjaž Vogrin. Temu naj bi namenili eno etažo kirurške stolpnice, oddelek pa bo predviden za bolnike po kardioloških, torakalnih in žilnih kirurških posegih. Delovati naj bi oddelek začel februarja ali marca prihodnje leto. Ali bo to dodatna ovira pri zagotavljanju epiduralne analgezije? Morda bomo izvedeli jeseni.