Zaključil se je Festival sprehodov v Mariboru. V desetih dnevih se jih je zvrstilo kar 51. Zaradi omejitve števila udeležencev je bilo sicer nekaj manj sprehajalcev, vendar so pri Rajzefibru z udeležbo in odzivom obiskovalcev kljub temu zadovoljni. "Veseli smo, da nam je uspelo izpeljati festival in da noben v ekipi ni zbolel," je vtise strnila Mateja Meh iz Rajzefibra. Sicer plačljive sprehode bodo nadaljevali tudi ob koncih tedna v oktobru in novembru.
Največ zanimanja je bilo za sprehod Na grmado z njo, ki bi moral biti izveden v soboto, ampak je bil zaradi nevihte odpovedan. Hitro so se zapolnila tudi mesta na sprehodih Podzemlje Tezna, Ivana Kobilca, Šinftura, Po poteh okupiranega mesta in Vonj po pivu, ki smo se ga v petek popoldan udeležili tudi mi.
Po poteh najstarejše alkoholne pijače na svetu
Čeprav je Maribor sicer bolj znan kot vinsko mesto, se v preteklosti kot tudi danes Mariborčani ne branimo piva. Vodič Vid Kmetič nam je pred Čeligijevim stolpom pojasnil, da je pivo najstarejša alkoholna pijača na svetu, prvo so varili že v Mezopotamiji. Seveda se je tisto precej razlikovalo od današnjega, saj so hmelj na evropskih tleh začeli dodajati šele v 9. stoletju.
"Ta teden sem si vzela kar prosto za sprehajanje"
Pivo je v Mariboru našlo svoje mesto šele v 18. stoletju po izboljšanju transportnih poti in povečanem številu tujcev. Ker je takratno pivo slabo prenašalo transport, so se mariborski gostinci odločili, da bodo začeli variti in prodajati svoje. Eden prvih je bil Čeligi - od tod tudi ime Čeligijev stolp, kjer je bila prva pivovarna v mestu. Sprehod smo nadaljevali do hiše Gambrinus, ki jo je prav tako postavila družina Čeligi. "Zgoraj nad oknom manjka malo žleba," nas je opozoril vodič in pojasnil, da je tam včasih stal kip Gambrinusa, zaščitnika pivovarjev.
Unionska dvorana ime dobila po pivovarni
Pred stolno cerkvijo je Kmetič povedal, da je bil tam včasih požarni stolp in legenda pravi, da bi naj bile stražarke samo ženske, ker naj bi moške preveč premamil vonj po pivu iz bližnjih pivnic in pivovarn. "To seveda ni res, ženskam takrat ne bi dovolili opravljati tako pomembnih funkcij. Je pa res, da je bila zadnja čuvajka ženska," je razložil. Pred Gostilno Maribor smo izvedeli, da je tam včasih stala pivovarna, Saša Arsenovič pa ni edini župan, ki je lastnik tega objekta. Nekoč je bila namreč v lasti še enega mariborskega župana, Andreja Tappeinerja.
"Če bi pred stotimi leti pogledali tja, proti Modni hiši, bi videli pivovarno," pove vodič in razloži, da je bila to Gotzeva pivovarna. Gotz je tam zgradil tudi večnamensko dvorano. V začetku 20. stoletja je Gotzevo pivovarno odkupila pivovarna Union, in čeprav je hitro propadla, je ostalo ime dvorane - Unionska dvorana. Dejstvo, da je bila večina pivovarn že v preteklosti v centru mesta, se do danes ni spremenilo, je omenil Kmetič pred restavracijo La Cantina in nas prepustil naslednikom mariborskih pivovarjev. Udeleženci smo imeli to čast, da smo bili prvi, ki smo se udeležili vodenega ogleda po kleteh Pivovarne Maribor, vodil pa nas je novopečeni pivovar Luka Igerc.
Lager je razvezal jezike
V Pivovarni Maribor varijo svetli, temni in zeleni lager, pozimi pa še božično in višnjevo pivo. Sicer nismo izvedeli, kako dobijo značilno barvo zelenega lagerja, nam pa je Igerc pojasnil, kako poteka varjenje piva. Zanimivo je na primer to, da se hmelja, ki ga dojemamo kot osrednjo sestavino, doda zelo malo, bolj kot začimbo. In kako dolgo traja, da je pivo pripravljeno na uživanje? Pivovar pojasni, da nekje deset dni poteka fermentacija, potem pa še približno štiri tedne odleži v ležalni posodi.
Da pa ni ostalo samo pri mamljivem vonju piva, se je naš sprehod zaključil z vrčkom čisto pravega lagerja, ki je razvezal jezike. Ena od udeleženk, učiteljica zgodovine na Osnovni šoli Draga Kobala, je razložila, da se je udeležila že tretjega sprehoda. "Ta teden sem si vzela kar prosto za sprehajanje," nam je zaupala z nasmehom in povedala, da so Rajzefibrovi sprehodi enkratna priložnost za spoznavanje mesta. "Uživam v tem tednu, marsikaj bom uporabila tudi pri svojem delu," je še dejala.