"Takšne gneče pa še ni bilo," se je v nedeljo zjutraj v Kamnici na dolgo vrsto čakajočih na prijave oziral Zdravko Kocjančič, eden od številnih udeležencev tokratnega zimskega dobrodelnega pohoda Na noge. Navdušen pohodnik je tudi sicer, kot večina udeležencev, dodatno ga privabita dobrodelna nota in dobra družba. "Super se mi zdi ta zamisel, greš na zrak, združiš dobrodelnost in rekreacijo. Že tretjič sem na pohodu in vedno je fajn, tudi vreme je večinoma lepo."
"Super zamisel, greš na zrak, združiš dobrodelnost in rekreacijo"
Zimski pohod v kratkih rokavih
Organizatorji, agencija Mediaevent v sodelovanju s Športnim društvom Kobansko Kamnica in Karitas, so letošnji dobrodelni pohod Na noge! Za boljše življenje namenili zbiranju sredstev za 20 mesecev starega Vida, ki ima zaradi zapletov ob rojstvu precej težav v razvoju in potrebuje posebno fizioterapijo. "Vsako leto organiziramo vsaj dva pohoda z dobrodelno noto. Vedno zberemo precejšen znesek, ki gre za vsakič točno določen namen. Od leta 2012 smo zbrali že nad 30 tisoč evrov za družine v stiski. Ker so naše prireditve zadnja leta doživele izjemno pozitivne odmeve med pohodniki in v javnosti, smo se odločili, da tudi v letu 2019 organiziramo nove pohode," je na startu povedal predstavnik organizatorjev Darko Pukl.
Deček ne more samostojno jesti
Organizatorji so medtem prešteli prijavnice in sešteli prostovoljne prispevke. 936 pohodnikov je prispevalo 3206 evrov, več kot na kateremkoli pohodu doslej. Vidova starša sta ob tem ostala povsem brez besed. Terapije in pripomočki, ki jih komaj 20 mesecev star deček potrebuje, so namreč v veliki meri finančno breme družinskega proračuna. ZZZS krije dve terapiji v zdravstvenem domu, dodatne plačujejo sami. Zaposlen je le oče, mama je na porodniškem dopustu, vendar je služba ne čaka. Vid je zaradi zapletov pri porodu utrpel hudo pomanjkanje kisika, ki je povzročilo obsežne poškodbe v možganih. Deček ne hodi, ne sedi samostojno, niti se ne plazi. Tudi govori še ne in ne more samostojno jesti, hranijo ga s cevko, speljano direktno v želodček. Le z intenzivnimi terapijami mu lahko lajšajo življenje ter dosežejo večji napredek na poti k samostojnosti.