V občini Šentilj razburja dogajanje okoli novega Javnega komunalnega podjetja Šentilj, na kratko imenovanega Koš. Za vršilca dolžnosti Koša je bil namreč imenovan Darko Fras, nekdanji župan občine Sveta Trojica, ki je pogojno obsojen zaradi zlorabe položaja v postopku javnega naročanja, sicer pa v Mariboru poznan tudi kot eden od direktorjev mestne uprave pri prejšnjem županu Andreju Fištravcu.
Boris Bezjak: "Pripravil si je delovno mesto"
V Šentilju ustanavljajo komunalno podjetje, ki bo primarno vzdrževalo občinske javne poti in urejalo ter čistilo javne površine, ker letno za tovrstne storitve zunanjim izvajalcem - tako piše v poslovnem načrtu - občina odšteje pol milijona evrov in ker obseg nekaterih del presega zmožnosti režijskega obrata. Ustanovitveni kapital, ki ga prispeva občina, je 50.000 evrov, Koš pa naj bi ponujal za do 20 odstotkov cenejše storitve in tako za občino opravil več dela za isti denar. Poslovni načrt, odlok in drugo gradivo za ustanovitev novega javnega podjetja je pripravil Fras, ki bo, vsaj v začetni fazi, podjetje tudi vodil.
"V javnem sektorju je pripravil delovno mesto zase, kar presega mejo dobrega okusa"
Darko Fras: "To so natolcevanja"
Župan Štefan Žvab je na seji pojasnil, da je to začasna, največ trimesečna ureditev, v kateri bo Fras poskrbel za registracijo podjetja, njegove osnovne akte in izpeljavo razpisa za direktorja. "To so pravne stvari, zato smo želeli, da je na tem mestu pravnik, ki ima določene izkušnje, zato smo predlagali osebo, ki ima največ informacij in predstavlja neko kontinuiteto," je pojasnjeval župan. Bezjak pa je opozoril, da ima Fras kot vršilec dolžnosti polna pooblastila in lahko z morebitnim podpisom dolgoročnih pogodb, zaposlitvami ter nabavo osnovnih sredstev postavi temelj podjetja ter zaveže roke rednemu direktorju.
Pogojno obsojen zaradi šolskih prevozov
Fras načeloma ne bo podpisoval nobenih pogodb, bo pa zaposlil, kot je zapisano v poslovnem načrtu, tri ljudi, nad vsem pa bo v vsakem primeru bdel nadzorni odbor, je še pojasnil. Po njegovih besedah je običajno, da se v novoustanovljenih javnih podjetjih najprej imenuje vršilec dolžnosti, da je to funkcijo prevzel sam, se mu ne zdi nehigienično. Zavrača tudi navedbe, da se je z vedejevstvom izognil predložitvi potrdila o nekaznovanosti. To mora namreč predložiti tudi kot vršilec dolžnosti, in kot navaja, ga tudi je. Bil je resda obsojen na pet mesecev pogojne zaporne kazni, vendar ne za kaznivo dejanje, ki je ovira za zaposlitev v gospodarski družbi.
Sporne samo nekatere zvrsti kaznivih dejanj
Kako je možno, da lahko direktor javnega podjetja ali njegov vršilec dolžnosti postane nekdo, ki je pravnomočno obsojen? Na gospodarskem ministrstvu pojasnjujejo, da drugi odstavek 255. člena Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) določa, da je poslovodja lahko vsaka poslovno sposobna fizična oseba razen osebe, ki je pravnomočno obsojena zaradi kaznivega dejanja zoper gospodarstvo, zoper delovno razmerje in socialno varnost, zoper pravni promet, zoper premoženje, zoper okolje, prostor in naravne dobrine. Ta oseba ne sme biti poslovodja pet let od pravnomočnosti sodbe in dve leti po prestani kazni zapora.
Darko Fras je bil obsojen za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic po 257. členu Kazenskega zakonika, kar sodi med kazniva dejanja zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva. "Ta zvrst kaznivih dejanj ni navedena v drugi alineji 2. odstavka 255. člena ZGD-1 kot izločilni pogoj," razlagajo na ministrstvu za gospodarstvo.