(INTERVJU) Direktor Marproma Bernard Majhenič: Dobaviteljem smo dolžni 1,2 milijona evrov

Igor Selan Igor Selan
12.05.2020 01:00

Mariborski mestni avtobusni prevoznik Marprom je včeraj po skoraj dveh mesecih znova začel izvajati javni potniški promet. A se je, ker je vlada z drugim koronazakonom spremenila dikcijo prvega, po katerem bi tudi posredni proračunski porabniki bili upravičeni do povračila fiksnih stroškov, znašel v precejšnjih težavah. Zato v Marpromu razmišljajo tudi o tožbi države, razlaga direktor mariborskega podjetja za potniški promet.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mariborska občina je naredila več, kot je potrebno, na vrsti je država, je prepričan direktor Marproma Bernard Majhenič.
Sašo Bizjak

"Dovolite, da naredim malo širši uvod. Marprom se je na prihod epidemije začel pripravljati že v začetku februarja. Ko se je v Sloveniji pojavil prvi primer okužbe, smo bili na to pripravljeni, na avtobusih so bila razkužila, vsi zaposleni, ki imajo neposreden stik s strankami, so dobili maske, prvi v Sloveniji smo omogočili vstop pri srednjih vratih in onemogočili stik uporabnikov z vozniki avtobusov. Ko je vlada 15. marca razglasila epidemijo, smo v trenutku prenehali izvajati vse naše dejavnosti, od avtobusnega prometa, upravljanja parkirišč, avtobusne postaje, mestne blagajne, gondole, torej vse gospodarske javne službe, kot tudi edino tržno dejavnost, smučanje na Pohorju. Zaradi tega smo nemudoma skoraj vseh 280 zaposlenih poslali na čakanje, s tem pa smo tudi takoj ostali brez vseh tekočih prilivov."
Kaj je to pomenilo za vas?
"Velik problem, ker vse obveznosti do dobaviteljev poravnavamo prav s tekočimi prilivi, brez teh pa smo zdaj praktično že dva meseca. Ker je vlada s prvim sprejetim koronazakonom za pomoč gospodarstvu v 94. členu zapisala, da smo izvajalci javnih gospodarskih služb upravičeni tako do nadomestila stroška dela kot do povračila drugih stroškov, se nismo odločili za odpuščanje zaposlenih in ukinitev določenih dejavnosti, drugače bi to zanesljivo morali narediti. Potem pa je država 45 dni kasneje sprejela drugi koronazakon in z njim preklicala dikcijo iz prvega zakona, zaradi česar zdaj Marprom, ker ni neposredni proračunski porabnik, do povračila določenih stroškov ni več upravičen. In to je za nas izjemno velik problem. Večina naših avtobusov je namreč v poslovnem najemu. Če bi že od začetka veljala ista pravila, bi mi za čas prepovedi javnega prometa ta vozila vrnili, poslovnega najema, ker to ni kredit, namreč ni mogoče prolongirati. Vozil torej ne bi ves čas držali v stanju pripravljenosti, kot smo jih zdaj, da smo lahko takoj po sprostitvi ukrepov začeli javni potniški promet izvajati nemoteno."

Bernard Majhenič: "Če bomo pristali v stečaju, bo 280 zaposlenih, namesto da bi plačevali davke in prispevke v državno blagajno, iz te prejemalo nadomestilo za brezposelnost."
Sašo Bizjak
Bernard Majhenič
Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.