"Prečiščevanja smo potrebni in zdaj, v postnem času, je primerno, da razmislimo o svojem življenju. Ne mislim, da se odpovemo hrani in si zadamo naloge, ampak da gremo v globino svoje duše, ki nam govori, kaj je prav in kaj ne," o posvečanju sebi, potrebi po globljih osebnih razmislekih, pravi Branko Maček, duhovnik v Svečini in Juriju ob Pesnici, predsednik Nadškofijske karitas Maribor, ki ga dobrodelnost spremlja že od začetkov duhovniškega poklica. Toda leta 1990, ko so ustanavljali Karitas, so bili ljudje nekoliko zadržani do organizacije, ki je danes eden od treh zelo pomembnih stebrov socialne pomoči v mestu in širši okolici. Za to dolgoletno dobrodelno delo, je Maček dobil tudi priznanje Večerov humanitarec Štajerske 2018.
O bradi in prstih
Branko Maček brez zadržkov govori tudi o svojem videzu. Tudi o nesreči, v kateri je ostal brez dveh prstov na desni roki. "Povsod, kamor pridem, ljudje to vidijo, opazijo. Najprej otroci, njim razložim, kako je bilo. Star sem bil štiri leta, aprila smo doma pripravljali rezano slamo in seno za govedo. S slamoreznico na kolo sem si sam odrezal prste. Če bi takrat v bolnico prinesli prste, bi mi jih znana že pokojna dr. Zora Janžekovič prišila. Skušala mi je 'narediti' palec, pa ni uspelo, ker sem bil razigrano dete in sem dvakrat padel ko sem prišel iz bolnišnice." Tudi zaradi brade je nekdaj nekoliko izstopal. Ni bila navada, da bi katoliški duhovniki nosili brado: "V drugem letniku, med duhovnimi vajami, ki trajajo en teden, sem rekel, da se ne bom bril. Sošolci so mi rekli, da si ne upam, a če mi nekdo to reče, si marsikaj upam. Predstojniki so mislili, da imam težave s kožo."
Pomagamo materinskim domom
Eden od programov Nadšofijske karitas Maribor je tudi skrb za ženske, ki se morajo zaradi razmer v svojih družinah umakniti v materinski dom. Pod okrilje mariborske Karitas tako sodita za materinska domova v Žalcu in Mozirju. Zanju ali pa za katerega od drugih domov lahko prispevate v okviru dobrodelne akcije Večera in Socialne zbornice Slovenije. Kakor že lani, smo se odločili, da v marcu (#meseczensk) na več načinov pomagamo materinskim domovom po Sloveniji pri njihovem humanitarnem delu.
Majhne ali velike pozornosti, ki bodo zagotovo pričarale velike nasmehe, lahko do konca marca podarite tako, da na 1919 pošljete SMS-sporočilo s ključno besedo ZENSKE5 in prispevate pet evrov. Denar lahko nakažete tudi na TRR z naslovom Socialna zbornica Slovenije, Sekcija za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije v Sloveniji, Ukmarjeva ulica 2, 1000 Ljubljana, IBAN SI 56 0201 0001 8187 078, Ljubljanska banka, sklic: SI 00 110.
Sicer pa so v večjih Mercatorjvih in Sparovih trgovinah po Sloveniji pripravljeni nakupovalni vozički, v katerih lahko pustite higienske potrebščine, trajna živila, igrače, družabne igre …
Več si lahko preberete na naši spletni strani www.meseczensk.com.