Kaj čaka Farmadent? Rok za prodajo se izteka, toda ...

Čeprav ministrstvo za zdravje vztraja, da je treba Farmadent v skladu z zakonodajo prodati do 31. decembra, mariborska občina ostaja pri tem, da svoje najbolj dobičkonosne družbe, ki ima novega direktorja, ne želi prodati.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Če bo treva, bo mariborska občina svoj prav, da občinske srebrnine ne proda, uveljavljala na sodišču
Igor Napast
Marka Oblaka
Tadejo Štefančič
Andrej Petelinšek

Občina: "Zakon prodaje ne zapoveduje"

"Tako ni več podana vertikalna integracija Lekarne-Farmadent navzdol. Hkrati Lekarne, občina in Farmadent tudi niso povezana oseba ne v smislu zakona o lekarniški dejavnosti ne zakona o gospodarskih družbah."
"Farmadent oziroma Mariborske lekarne pa takšne strukture nimajo in so torej usklajene z zakonom,"
"Zakon določa zgolj, da je treba poslovanje izvajalca lekarniške dejavnosti z zakonodajo uskladiti. Že uporaba besede uskladiti potrjuje, da je to možno storiti na več načinov in da prodaja ni edini način uskladitve. Če bi bila, bi to zakon izrecno določil in bi v zakonu jasno pisalo, da je treba Farmadent prodati."

Je kršena tudi zakonodaja EU?

"Določilo na splošno prepoveduje vertikalne koncentracije izvajalca lekarniške dejavnosti z veletrgovcem, ne da bi določilo kakršenkoli postopek, kjer bi se dejansko presojali učinki takšne integracije. Po pravu EU so koncentracije praviloma dopustne in se presojajo zgolj pod pogoji, določenimi v uredbi EU, ki ureja koncentracije. Države članice lahko druge pogoje v javnem interesu določajo zgolj v posameznem postopku in pod pogoji 22. člena uredbe, ki ureja koncentracije. Ker slovenska ureditev splošno prepoveduje vse koncentracije lekarn in veletrgovcev, in to brez postopka, kjer bi se presojali učinki koncentracije, je to v nasprotju z ureditvijo EU. Možna je namreč situacija, ko bi bila koncentracija po pravu EU dopustna, bi jo pa prepovedala posebna slovenska ureditev, pri čemer individualna presoja sploh ne bi bila možna."
"Sodišče EU je namreč razsodilo, da lekarništvo ni navadna trgovina z blagom, zato lahko vsaka članica EU uvaja omejitve, če presodi, da se s tem povečuje kakovost lekarništva."

Pritisk multinacionalke

"Razumemo, da od vključno 1. januarja dobava zdravil Farmadentu ne bi bila več skladna z veljavnimi predpisi in standardi skladnosti poslovanja,"
Saše Arsenoviča
"Ne pozabimo, da gre za podjetje v lasti velike farmacevtske družbe McKesson, ki ima v lasti kar 2300 lekarn po Evropi. Če torej moramo mi prodati Farmadent, pričakujem, da bodo za vse veljala enaka pravila in bo tudi McKesson moral prodati Kemofarmacijo."
Robert Balen
"Naša družba nima v lasti nobene lekarne v Sloveniji. Razumemo, da se izjava nanaša na subjekte, ki na slovenskem trgu ne delujejo in jih slovensko pravo ne zavezuje."
"Kemofarmacija ima v Sloveniji dovoljenje za promet na debelo, kar pomeni, da je veledrogerija, nima pa trgovine na drobno - torej lekarn, zato ne zapade pod omejitve zakona."
"Če bi ministrstvo zavzelo stališče, da s prepovedjo niso zajete zgolj integracije od izvajalca lekarniške dejavnosti navzdol, temveč tudi strukture, ko imajo lekarne in veletrgovec skupno mamo (piramidne strukture), bi ta prepoved morala zajeti tudi Kemofarmacijo oziroma njeno mamo McKesson Europe."
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta