Že desetletja bralci Večera slej ali prej naletijo na notico o meritvah krvnih vrednosti, ki jih organizira in izvaja Društvo za zdravje srca in ožilja za Maribor in Podravje. V naši hiši velja, da to napoved objavimo, pa če odstopi deset županov naenkrat in četudi bi časopis izšel na le dveh straneh. Je pa res, da nas je le malo vedelo, kakšen je namen. Pa smo šli. Ob jutranji uri v Mestno četrt Pobrežje, sedem novinarjev, pripravljenih žrtvovati svojo kri za poklic ... no, za reportažo. In zdravje.
Licenca za zamujanje
"Vi ste pa med nizkimi," opazi medicinska sestra Janin nizki pritisk. "Torej lahko zamujam v službo?" strokovno interpretira v uporabno znanost številke Jana. In slabost zdravstvenih pregledov s šefom (strogo odsvetovano početje) razkrije ekspresni odgovor: "Pa saj že zamujaš v službo!" Naša kolektivna zasedba sejne dvorane Mestne četrti Pobrežje na trenutke proizvede toliko decibelov, da kdo od siceršnjih udeležencev meritev dvigne obrv, češ, prav bolni pa že ne morejo biti, če so tako glasni. Vsem, ki smo jim podaljšali obisk, se na tem mestu iskreno opravičujemo. A izvabili smo tudi kak nasmeh in komentar, kako smo mladi, kar se nam je zdelo še posebno fajn.
Transmaščobni šok
Aparature redno umerjajo v laboratoriju, vsi, ki izvajajo meritve, so upokojeni ali zaposleni medicinski delavci. Svetujejo tudi zdravniki specialisti, tokrat kardiolog primarij Mirko Bombek, ki je tudi predsednik društva, sodelujejo pa še drugi zdravniki. "Ljudje so bistveno bolj ozaveščeni kot nekoč, vedo, kakšne so mejne vrednosti, spremljajo meritve, še posebno tisti, ki imajo terapije. Tukaj imajo možnost posveta, ni pa to ambulanta ali drugo mnenje, gre za posvet," pove Bombek.