Kdo so najboljši arhitekti leta in kaj s preveliko, staro družinsko hišo?

08.10.2021 21:00
Na mednarodni konferenci Gradimo Evropo so razpravljali o tem, kako preobraziti povprečno slovensko enodružinsko hišo, in s prireditvijo v Mariboru nagradili arhitekturne dosežke leta.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Konferenca arhitektov v Mariboru 
Andrej Petelinsek

Glavni nacionalni dogodek Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije, ki se nocoj zaključuje z Dnevom arhitektov pod pokroviteljstvom predsednika države Boruta Pahorja in podelitvijo nagrad, je letos prvič potekal v Mariboru. Tridnevna mednarodna bilateralna konferenca Gradimo Evropo se je odvijala v Gradcu in Mariboru. V središču slovenskega dela je bila tema rehab(il)itacija slovenske enodružinske hiše v predmestju in na podeželju. O tem, kaj je potencial hiše, so domači in tuji strokovnjaki razmišljali v četrtek in petek v domala nabito polnem Lutkovnem gledališču Mariboru.

Štirje osnovni scenariji prenove

"Povprečna slovenska hiša je velika okoli 250 kvadratnih metrov, zgrajena je bila v 70-ih letih prejšnjega stoletja in navadno jo je gradil lastnik sam. Zdaj v njej živita dva človeka in ni temeljito vzdrževana," je povedal Uroš Lobnik, profesor mariborske fakultete za arhitekturo. Gre za fond 360.000 hiš, v katerih živi več kot polovica Slovencev. Čeprav je tipična slovenska hiša prevelika in stara, "problematično pri njej pa je skoraj vse," je dejal Lobnik, od konstrukcije, slabe izolacije, zastarelih inštalacij, škodljivih materialov do neizkoriščenih površin in slabe povezanosti z vrtom, po drugi strani premore veliko dobrih plati. Hiše so prostorne, parcele dokaj velike in ležijo na lepih lokacijah sredi zelenja. So odličen material za masovno prenovo. A ne le energetsko.

Aleš Vrhovec
Andrej Petelinsek
Mihael Dešman
GZS

Na Štajerskem poplava neokusa

Janez Koželj, prvi arhitekt Ljubljane in podžupan, je poudaril, da "je z arhitekturo družinskih hiš mogoče na najbolj neposreden način vplivati na okus naročnika, na predstavo, kaj je dobra arhitektura", in sicer tako, da se ga vključi v proces. Bistveno je, da "posamezne stanovanjske hiše ne izstopajo, so skromne, enostavne, a udobne. Namen je izboljšanje, harmonizanje okolice, iz nereda ustvariti red." Med regijami so velike razlike, ugotavlja Koželj. "Najlepše ohranjena je kraška regija, nato Gorenjska, žal je najslabša Štajerska, kjer je največ kaosa, poplava neokusa in razpršene gradnje."

Zasebne stanovanjske hiše so gradnik slovenske identitete. Lastniki so nanje čustveno navezani. Slovencem imovina nepremičnine pomeni močno vrednoto in vprašanje je, ali so pripravljeni na spremembe. "Ideja, da bi nekdo drug prebival v njihovi hiši, se jim upira. Ampak ni redko, da so ljudje v tako hudi stiski, da za nekoga, ki živi v eni neogrevani ali slabo ogrevani sobi v (pre)veliki hiši, bivati še z nekom, ki bo rešil problem, ne bo več tako grozna ideja," napoveduje Aleš Vrhovec. Spremembe bodo postopne. Mlajša generacija že drugače dojema premoženje, saj jim denimo lastništvo avtomobila ne pomeni veliko.

Andrej Šmid, predsednik Društva arhitektov Maribor, pa problem suburbanega prostora, torej med mestom in vasjo, vidi tudi v tem, da "je podhranjen z nekaterimi javnimi funkcijami in storitvami, saj tam ni medgeneracijskih, otroških centrov ipd."

Mariborski arhitekti predstavljajo svoje projekte v razstavišču Urban v Mariboru. Foto: Tadej REGENT
Tadej Regent

Ambicija postati gibanje

Konferenca Gradimo Evropo je šele začetek, produkta ali pilotnega projekta, ki bi ga lahko ponudili družbi in okolju, še ni. Vendar s podporo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen in Novega evropskega bauhausa kultura visokokakovostne arhitekture in grajenega okolja za vse dobiva pospešek, meni Vrhovec. Slovenija je zadolžena, da združi različne pobude v dokument, ki bo naslednjih nekaj let določal arhitekturno politiko v Evropi. Rehab(il)itacija slovenske enodružinske hiše v predmestju in na podeželju želi postati gibanje in ponuditi Priročnik rehabilitacija 212, ki bi širši javnosti in županom pomagal pri iskanju rešitev. Konkretno na koga se lahko obrnejo lastniki hiš pri prenovi nepremičnine in kako do denarja. Pri tem bi lahko pomagale "regionalne in občinske svetovalne pisarne, kjer bi delo lahko dobilo veliko mladih arhitektov," je sklenil predsednik programskega odbora konference Aleš Vrhovec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta