Topla in s padavinami bolj skromna jesen v Bike park Pohorje še vedno privablja številne kolesarje od blizu in daleč. "Super je, ker v večini drugih parkov oktobra počasi že začnejo zapirati proge, tukaj pa je vreme še vedno odlično," meni 29-letni Denis iz Ljubljane, ki se v mariborski Bike park vozi vsak konec tedna in je nad njim preprosto navdušen. Park je namreč zaradi relativno nizke lege v primerjavi z drugimi parki po Sloveniji in v tujini zasnovan tako, da deluje vse leto.
"Dokler ni snega, se lahko kolesarji brez težav vozijo po progah. Rdeča proga pa je odprta celo takrat, ko naravnega snega ni in smučanje poteka po umetno zasneženih progah. Tako lahko kolesarji koristijo ugodnosti parka tudi v milejših zimah," pove Iztok Kvas, ki je pri Marpromu zadolžen za upravljanje parka.
Devetinšestdesetletni kolesar vsako jutro v dolino
Večina obiskovalcev, kar 70 odstotkov, je tujcev, ki v veliki večini prihajajo iz Avstrije, nekaj je tudi Nemcev, Madžarov, Italijanov, Hrvatov, Čehov in celo Angležev. "Imamo to prednost, da je po dolžini prog in kvaliteti infrastrukture naš park največji v Sloveniji," poudari Kvas in doda, da lahko v njem najdemo vse vrste kolesarjev: od otrok in popolnih začetnikov do rednih gostov, ki park obiskujejo vsak vikend in v njem tudi trenirajo.
Maribor ljubek in raznolik
Gre za zelo specializirano turistično storitev, ki je sestavljena iz kolesarjenja, namestitve in kulinarične ponudbe, neposredna bližina mesta pa je dodatna prednost, ki privlači veliko tujih gostov. Kvas je prepričan, da Bike park Pohorje ugodno vpliva na razvoj celotnega mariborskega turizma: "Kolesarji spijo po celem Mariboru, ne samo v okolici Pohorja. Po navadi so podobni parki postavljeni zunaj mest, kjer ni veliko ponudnikov za dodatne aktivnosti, obiskovalci našega parka pa imajo možnost večernega obiska središča mesta, poletnega kopanja in še ogromno drugih aktivnosti."
"S partnerjem greva vsako leto za 14 dni po evropskih bike parkih, tale v Mariboru nama je eden najljubših"
Bike park v številkah
Bike park Pohorje ima tri proge: rdečo (2,9 km), modro (5,5 km) in črno (2,1 km).
Cena dnevne vozovnice je za odrasle je 29 evrov, cena letne pa 350 evrov.
V lanskem letu so zabeležili od 6000 do 7000 obiskovalcev, letos so trenutno že pri 30-odstotnem porastu.
Svetovni pokal v gorskem kolesarstvu bo spet prihodnje leto 2. in 3. maja.
Živijo za adrenalin
S tem, da bi Bike park lahko nekoliko razširili, se strinjajo tudi nekateri kolesarji. "Tukaj sem skoraj vsak vikend, imam tudi letno karto. Vse je super, ampak ko se večkrat pelješ po istih progah, počasi postane dolgčas. Kakšna nova proga ne bi škodila," pravi 42-letni Arpad iz Ljubljane. Če bi bilo na voljo več prog, bi se morebiti zmanjšale celo vožnje po neurejenih progah Pohorja, ki ob živce spravljajo marsikaterega sprehajalca, meni 22-letni Žan: "Priznam, da se tudi sam včasih vozim po neurejenih progah. Takšni kolesarji pač smo; vedno iščemo nekaj novega in živimo za adrenalin."
Z njim se strinja tudi Kvas: "Problem ni v tem, da je Bike park treba plačati. Kolesarji preprosto iščejo nove poti. Več ko bi bilo prog, manj bi bilo raziskovanja okolice." Večina kolesarjev zato tudi potuje in obiskuje več različnih kolesarskih parkov, redki ostajajo na isti lokaciji. "S partnerjem greva vsako leto za 14 dni po evropskih bike parkih," pove 24-letna Nemka Lea, "tale v Mariboru nama je eden najljubših." Dnevno se v Bike parku Pohorje po progah spušča približno 100 do 150 kolesarjev - z razvojem dodatne infrastrukture bi z lahkoto dosegli število 300 do 400 kolesarjev dnevno, je prepričan Kvas: "Pomembno je le, da se najde razumevanje med sprehajalci in kolesarji, je pa res, da se bo vedno našel nekdo, ki bo pač kršil pravila."