Načrtovana prenova Glavnega trga in Koroške ceste se zamika. Na javno naročilo za izbiro izvajalca sta se prijavila dva izvajalca, po naših informacijah konzorcij, ki ga sestavljajo Nigrad, Pomgrad in Komunala Slovenske gorice, ter ljubljansko podjetje Lavaco. Ker so oboji oddali ponudbe, višje od pričakovanj občine, ta ima za projekt rezerviranih 4,7 milijona evrov, od tega bo 2,1 milijona evrov primaknilo ministrstvo za infrastrukturo, trenutno z obema potekajo pogajanja. Ponudnika naj bi novi ponudbi oddala predvidoma do konca tedna, odločitev o izbiri izvajalca pa naj bi bila znana po 20. avgustu.
- Vrednost načrtovane prenove Glavnega trga in Koroške ceste se ocenjuje na 4,7 milijona evrov, od tega bo 2,1 milijona primaknilo ministrstvo za infrastrukturo.
- Na javno naročilo za izbiro izvajalca sta se prijavila dva izvajalca: konzorcij podjetij Nigrad, Pomgrad in Komunala Slovenske gorice, ter ljubljansko podjetje Lavaco.
- Občina načrtuje ureditev območja Koroške ceste med Glavnim trgom in križiščem s Strossmayerjevo ulico.
- Investicija, ki naj bi se začela jeseni, bi lahko bila končana do junija 2020.
Po potrebi zapiranje ceste s potopnimi valji
Kot je znano, bo občina uredila območje Koroške ceste med Glavnim trgom in križiščem s Strossmayerjevo ulico. Prometni prostor bo urejen parterno, vozišče in pločnik bosta torej v istem nivoju, izveden bo torej tako imenovani skupni prometni prostor. Ta je sicer na Koroški v veljavi že zdaj, kljub temu pa so pešci in kolesarji tam v izrazito podrejenem položaju.
"Maribor si zasluži najboljše. Primerno se mi zdi, da se na tako pomembni točki, kot je Glavni trg, uporabi domači kamen"
Kratkoročno prometnih sprememb ne bo
Kratkoročno po prenovi se sicer bistvene spremembe v vodenju cestnega prometa ne obetajo, saj za to ni zagotovljenih alternativnih možnosti. "Občina bo v kratkem naročila celovito prometno, ekonomsko in urbanistično študijo, katere namen je poiskati dolgoročne rešitve ureditve prometnih tokov. Cilj je postopno zapiranje srednjeveškega mestnega jedra, katerega del je tudi Koroška cesta z Glavnim trgom, za motorizirani promet, z izjemo javnega potniškega prometa, taksijev, dostave in intervencije," še pravi Medved.
Glede na povedano bo promet za avtomobile vendarle bolj oviran, kot je trenutno. Pričakovati je torej mogoče, da bodo vozniki sami začeli iskati alternativne poti do ciljev v središču mesta.
Za "fontano" pol milijona evrov
Projekt poleg ureditve prometnega režima predvideva tudi postavitev novih uličnih svetilk in urbane opreme ter zamenjavo vse potrebne dotrajane komunalne infrastrukture. Hkrati bo zahodno od kužnega znamenja postavljen tudi vodni motiv v velikosti obstoječih osmerokotnikov. Ta bo po naših informacijah stal kar okrog pol milijona evrov. "To ne bo neka klasična baročna fontana, kjer bi vodo škropili angelčki. Tudi ni nekaj novega, kar bi si izmislilo sedanje županstvo, ampak je v projektu že vse od leta 2009," pove Reichenberg. "Objekt bo v celoti zasnovan pod nivojem tlakovanja, nad nivo pa bodo segali le vodni curki," doda Medved.
Gasilci začasno na avtobusno postajo
V času prenove bo onemogočeno tudi delo gasilcev iz PGD Maribor - mesto, ki ima sedež na Koroški cesti. Gasilsko enoto bodo začasno preselili na avtobusno postajo v Mlinski ulici. "Že letos, najkasneje pa prihodnje leto, bomo začeli aktivno delati na tem, da jih tudi dokončno preselimo. Zanje smo našli dve potencialni lokaciji, saj v coni za pešce ne bodo mogli funkcionirati. Gasilci so programsko nalogo že napisali, občina pa bo za gradnjo gasilskega doma organizirala natečaj," pojasnjuje podžupan Gregor Reichenberg.
Za garažno hišo bodo tlakovce polagali ponovno
Ker občina pod Glavnim trgom načrtuje tudi gradnjo podzemne garažne hiše, se postavlja vprašanje, ali je prenova Glavnega trga že letos sploh smiselna. "Za izgradnjo garažne hiše je treba investicijo, vključno s projektno dokumentacijo, šele pripraviti. Ker je ureditev Glavnega trga predvidena v tlaku, je možno tega ponovno položiti. S tem so se strinjali tudi projektanti, s katerimi smo se predhodno posvetovali. Zato smo tudi prilagajali projektne rešitve," pojasnjuje Medved.
Namesto Maksa stanovanjski bloki
Na mariborski občini si tudi zaradi boljše prometne pretočnosti Ruške ceste želijo čim prej rešiti zadeve s kuvajtskim poslovnežem Hilalom Arnaoutom, lastnikom zaraščene gradbene jame za Mariborsko kulturno središče Maks. "Z njim smo že v dogovoru za sanacijo gradbene jame, da bo cesta lažje prevozna v smeri proti Koroškemu mostu. Komunikacija z lastnikom poteka na najvišjem nivoju, pogovore vodi župan sam," razlaga podžupan Gregor Reichenberg. Kot smo izvedeli, naj bi se za nakup Maksa že zanimal tudi potencialni kupec, po naših informacijah družba Imoreal. Občina naj bi zato že pripravljala spremembo občinskega podrobnega prostorskega načrta, saj naj bi tam gradili stanovanjske bloke.