Kulturno-etnografski program in domače dobrote ob rezu Stare trte

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
03.03.2020 11:25

Kulturno-etnografski program in domače dobrote bodo pospremile tudi letošnjo protokolarno prireditev pred Hišo Stare trte na Lentu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zavod za turizem Maribor-Pohorje pripravlja bogat kulturno-etnološki program.
Sašo Bizjak

Ljubitelji kulturno-etnoloških prireditev, domačih dobrot in rujne kapljice bodo ta konec tedna znova prišli na svoj račun. Pred Hišo Stare trte na Lentu bo v soboto ob 11. uri že 41. rez modre kavčine, najstarejše trte na svetu. Obeležitev najpomembnejšega vinogradniškega opravila, od katerega je močno odvisna rast in pridelek več kot 400 letne starke, bo potekala v družbi Staneta Kocutarja, skrbnika Stare trte, gospodarja najstarejše trte in mariborskega župana Saše Arsenoviča, mariborske vinske kraljice Ane Protner in slovenske vinske kraljice Ane Paulin. Nastopili bodo Vokalna skupina Vivere, KUD Študent in Mala pihalna godba Neuvirtovi Štajerci.

Na rezu Stare trte se bodo tudi letos zbrale vinske kraljice.
Sašo Bizjak

40 let strokovne skrbi

Trta je sicer že obrezana, saj opravilo terja precej dela, sobotna prireditev je tako le protokolarna. Je pa po tej zimi pomladnih temperatur mariborska turistična zvezda v dobri kondiciji. "Trta je pripravljena na novo letino. Nimamo pa spoznanj iz preteklosti, kako takšne mile zime nanjo vplivajo. Dejstvo je, da so bile temperature tudi blizu ledišča in malce pod njim, kar je za aktivacijo življenjskih funkcij rastline povsem dovolj," je na novinarski konferenci pred prireditvijo razmišljal Kocutar.

Cepiče tradicionalno razdeli mestni viničar Stane Kocutar. 
Sašo Bizjak

Cepiči dobili lončke

Cepiči Stare trte ostajajo zelo zaželni. Doslej jih je bilo poSloveniji razdeljenih 138, v tujino pa še 90. Tudi letos je strokovna komisija izbrala tiste, ki bodo lahko potomko Stare trte zasadili v svojem kraju. Kot je povedala mariborska podžupanja Alenka Iskra, bodo slovenski prejemniki Občina Podlehnik, Društvo vinogradnikov Rogaška, Etnografsko društvo Tržec in Pogrebno podjetje Maribor. Tuji pa Slovenska kmečka zveza Trst (Italija), Slovenski dom - kulturno prosvetno društvo Bazovica z Reke (Hrvaška), Evropski red vitezov vina iz Leobna (Avstrija), pobrateno mesto Harkov (Ukrajina). Letošnja novost je, da bodo prejemniki dobili cepiče v lončkih, ki jih je že eno leto negoval mestni viničar. S tem bodo lahko namesto čez štiri leta prvo letino obrali že leta 2022. Direktorica Zavoda za turizem Maribor - Pohorje, Doris Urbančič Windisch, je ob tem poudarila, da bo zaradi boljše promocije Maribora zasaditvam potomk odslej vedno prisostvovali predstavnik zavoda in lokalni vinarji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta