Mariborska občina zagotovila celoten denar tudi za šport, a šele v letu 2024

Igor Selan Igor Selan
15.09.2023 14:28

Mestna uprava se je danes odzvala na različne informacije o stanju občinskih financ in zagotovila, da so uspeli zagotoviti polno financiranje kulturnih, socialnih, mladinskih in vseh drugih neobveznih programov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Župan Saša Arsenovič, direktorica mestne uprave Lidija Krebl (desno) in vodja urada za finance Mateja Cekić so zagotovili, da občina razen aglomeracij, kjer z izplačili zamuja država, vse obveznosti plačuje tekoče
Andrej Petelinšek

Mestna uprava se je danes odzvala na različne informacije o stanju občinskih financ, ki se v zadnjem času pojavljajo v javnosti. Kot je zatrdila direktorica uprave Lidija Krebl, je občina uspela zagotoviti 100 odstotno realizacijo na področju financiranja vseh neobveznih nalog, od okolja, za kar bo namenila 25 tisoč evrov, do nevladnih organizacij (24 tisoč evrov), veteranskih društev (45 tisoč evrov), mladinskih organizacij (150 tisoč evrov), zdravja in socialnega varstva (1,2 milijona evrov), kulture (700 tisoč evrov), kot tudi športa (4,4 milijona evrov). A bo za slednjega letos izplačala le 135 tisoč evrov za plače trenerjev, medtem, ko bodo društva in klubi morali na preostanek denarja počakati do prihodnjega leta. "Začasne odločbe smo med letom izdajali tam, kjer je to bilo možno in v upanju, da bodo do konca leta zagotovljene končne odločbe v stoodstotni višini, kar se je torej tudi uresničilo. Vendar bo, ker gre na področju športa za zelo velik znesek, preostanek izplačil v izplačilo najverjetneje zapadel šele prihodnje leto, razen v primeru, da bi bili realizirani kakšni nenadejani prihodki," je povedala Kreblova.

Problem podfinanciranosti iz leta v leto večji

Da je situacija naporna, a da se z omenjanjem občinskih financ v negativnem smislu občane vznemirja po nepotrebnem, je dodal župan Saša Arsenovič. In še enkrat pojasnil, da noben od projektov, ki so trenutno v teku, ne ogroža financiranja neobveznih nalog, saj se te financirajo iz drugih virov. "Moram pa poudariti, da smo, ker smo ena najbolj podfinanciranih občin v državi, stoodstotno financiranje neobveznih nalog dosegli zgolj s prodajo svojega premoženja, kar je vsekakor skregano z razvojno naravnanostjo države."

Občina je tako letos, da bi pokrila luknjo zaradi prenizkega državnega financiranja, prodala stanovanja v višini 900 tisoč evrov, poslovne prostore v višini 800 tisoč in stavbna zemljišča v višini 1,4 milijona evrov. Ob tem je trenutno aktualna tudi dražba za prodajo zemljišč vrednih 10 milijonov in prodaja poslovnih prostorov v višini 270 tisoč evrov.

Kot je dodatno pojasnila vodja urada za finance Mateja Cekić, se podfinanciranje obveznih nalog s strani države še poslabšuje, medtem, ko je razkorak v minulih letih znašal okrog 20 milijonov evrov letno, zdaj znaša že med 27 in 28 milijonov. "Občina zato za tekoče obveznosti porablja lastne vire, predvsem NUSZ, a smo tik pred tem, ko niti to ne bo več mogoče. Kreditov in denarja, ki ga dobimo s prodajo lastnega premoženja, namreč za to ni mogoče porabljati, saj gre za namenski denar za izvajanje investicij ter rednega in investicijskega vzdrževanja."

Ne le Maribor, podfinancirane vse mestne občine

Občina zdaj upe polaga v vlado, kjer je v začetku leta pričela delovati delovna skupina, ki se ukvarja s problemom financiranja mestnih občin, ki so od leta 2006 praktično vse podfinancirane. Vključno z Ljubljano, ki pa razliko pokriva s sredstvi, ki ji pripadajo po zakonu o glavnem mestu. "Žal pa mariborska pri tem zaradi velikosti izstopa. Mi smo izjemno aktivni, na problem vseskozi opozarjamo tako poslance kot ministrstva in vlado. Kot nek kriterij se zdaj pojavlja znesek, ki ga imamo občine za plačevanje tekočih transferjev za zavode, torej število zavodov, plače in materialni stroški, kjer je mariborska občina zdaleč nad povprečjem. Tu se vsekakor nadejamo nekih dodatnih sredstev, vendar v celoti problema podfinanciranosti to še zmeraj ne bo rešilo," je povedala Cekićeva.

Da bi pričakoval, da bo država, glede na to, da se razvojne razlike med vzhodom in zahodom še kar povečujejo, sama sprejela ukrepe, je dodal Arsenovič: "Ne pa da moramo mi vseskozi težiti. Skrajni čas je namreč, da se na državo pogleda iz višine, ne pa iz sredine. Pri tem bi opozoril, da je bil rok, v katerem naj bi delovna skupina končala delo, 30. junij, jaz pa še zmeraj nisem dobil povabila na sestanek, pa čeprav bi res rad videl izsledke te polletne analize."

Trenutno za 1,5 milijona evrov neplačanih obveznosti

In kakšno je trenutno finančno stanje občine? Kot je povedala Cekićeva, ima občina trenutno 1,5 milijona evrov neplačanih zapadlih obveznosti, ki pa se nanašajo samo na projekt aglomeracij, kjer imajo prav tako težave z državo, ki zavlačuje z izplačilom sofinancerskih sredstev: "Za aglomeracije je občina že založila štiri milijone in denarja za zalaganje več nimamo. Predvidevamo, da bomo to oktobra vendarle rešili. Vse ostale obveznosti plačujemo tekoče, ker smo čez poletje najeli kredite. Bo pa z rebalansom treba zagotoviti še dodatna sredstva za vrtce in šole ter za subvencijo mestnemu potniškemu prometu, kar bomo zagotovili s prerazporejanjem sredstev znotraj proračuna."

Mestna uprava ob tem pripravlja tudi proračun za prihodnje leto. Do konca septembra bodo ocenili predvidene prihodke, pri čemer čakajo na izhodišča države glede povprečnine, oktobra se bodo nato usklajevali s proračunskimi uporabniki: "Po optimističnem scenariju bi lahko bilo prvo branje novembra, drugo pa decembra," je še povedala Cekićeva.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta