Podjetjem, ki v času epidemije koronavirusa smejo edina opravljati javni prevoz oziroma taksi storitve, je štab civilne zaščite na glavni avtobusni postaji v Mariboru razdelil zaščitne maske. Taksisti potezo države pozdravljajo, vendar maska do dve na vsakega šoferja, kolikor so jih razdelili, ne bo dovolj.
"Šofer mora nositi zaščitno masko, rokavice, po vsakem opravljenem prevozu očistiti notranji del avtomobila"
Vozila bodo kemično čistili dvakrat na dan
"Razmisliti bo treba, kdaj jih bomo uporabili. Danes, na začetku epidemije, ali ko bo stvar šla proti koncu. Kriza ne bo trajala samo dva dni, razvlekla se bo na dva meseca ali še dlje, nihče od nas ne ve tega," je zaskrbljen taksist Branko Zrnič, ki vozi Taxi Dugi. Vprašanje, ali namerava zvišati ceno, ga je skoraj razjezilo. "Nikakor, taksisti v krizi ne bomo izkoriščali v primerjavi z nekaterimi, ki bodo zaslužili na nas. Zaščitna sredstva bomo morali kupiti sami, če bomo hoteli delati," pravi dolgoletni taksist.
Koliko stane taksi do Gruškovja
V eni uri, kolikor smo s taksisti preživeli na glavni avtobusni postaji, ni telefon zazvonil niti enemu. Sta pa pristopila mlada Hrvata in prvega v vrsti šoferjev vprašala: "Kje je bankomat? Koliko kilometrov je do meje, za koliko naju peljete?" Petdeset evrov približno je do Gruškovja, ju je informiral Mestni taxi in posel je bil hitro sklenjen. Gostinca Ivan Pečo in Marko Miletić živita in delata na Irskem. V Avstrijo sta pripotovala z letalom, v Maribor z vlakom. "Zdaj, ko so za vsaj mesec in pol vse zaprli, sva se odločila, da odideva v karanteno v domovino. Do meje s taksijem, potem naju bodo prevzeli svojci in odpeljali v rodno Crikvenico," sta povedala.
Promet jim je upadel za 80 odstotkov
Namestnik poveljnika Civilne zaščite Maribor Matej Zupanič opisana pravila pozdravlja. Zaveda se, da je zaščitnih mask, ki jih je občina razdelila, za vse v Mariboru registrirane taksiste premalo. "Dvesto smo jih dobili iz državnih rezerv za taksiste. To so medicinske maske, operacijske, ki se jih mora v suhem prostoru sicer menjati na vsake štiri ure. V zdajšnjem primeru, za taksiste, so mišljene, da jo šofer uporabi, ko je v stiku s stranko," je pojasnil Zupanič in apeliral na vse lastnike taksi služb, da poskrbijo za svoje zaposlene in nabavijo maske tipa fffp2.