O aktualnih stiskah in pomoči so spregovorili v Nadškofijski karitas Maribor. Stiske so se poglobile po podražitvah osnovnih življenjskih potrebščin in energentov, ugotavljajo. Poleg rednih prejemnikov pomoči se na mariborski karitas vse več obračajo družine oziroma posamezniki v stiski ob dolgovih za stroške ogrevanja in povečanih drugih življenjskih stroških. "Vse več je prošenj ob dolgotrajni brezposelnosti (bolni, invalidi …), prošenj delavcev z družinami iz tretjih dežel, zaposleni z minimalnim dohodkom oziroma zaposleni – družine, ki le malenkost presežejo cenzus za uveljavljanje socialnih transferjev oziroma tisti, ki kljub plači prejemajo tudi denarno socialno pomoč," je povedal Branko Maček, predsednik Nadškofijske karitas Maribor.
V prvih petih mesecih letošnjega leta je v okviru sprejemno-informacijske in svetovalne pisarne NŠKM prejelo pomoč kar 2179 oseb. Pomoč se je nanašala na pomoč v hrani in higienskih potrebščinah, oblačilih, pomoč v obliki informiranja, svetovanja ter na drugo materialno oziroma psihosocialno pomoč.
Za pomoč pri nakupu šolskih potrebščin
Ob koncu pouka so mnogi starši z mislimi že v novem šolskem letu, saj bo treba kupiti nove šolske potrebščine in delovne zvezke. Za mnoge starše v Sloveniji je to zelo velika skrb in zahtevno finančno breme.
Z dvema akcijama nagovarja Slovenska karitas dobre ljudi, in sicer Pokloni zvezek 2024 in Otroci nas potrebujejo - šolske potrebščine. Na širšem mariborskem območju so v preteklem letu z akcijama pomagali 1937 otrokom iz 717 družin ter razdelili preko 12.000 šolskih potrebščin. Upajo, da bodo tudi letos lahko pomagali vsaj enakemu številu otrok.
Lani je s širšega mariborskega območja sodelovalo 76 osnovnih šol, vrtcev ter veroučnih skupin. Zbrali in razdelili so 3996 zvezkov in 126 šolskih potrebščin.
"Opažamo, da je veliko rednih in tudi novih prosilcev za pomoč, ki so se oglasili po dveh ali treh letih na Nadškofijski karitas Maribor, izpostavilo poleg materialne tudi močno psihosocialno stisko. V zadnjem letu se pojavlja tudi veliko novih prošenj, predvsem za materialno in tudi psihosocialno pomoč, ki so posledica stisk iz naslova visokih cen življenjskih stroškov, pa tudi razpada družin ali težav v odnosih v partnerskih skupnostih oziroma znotraj članov družine," je dodal Maček.
Trenutno prejemajo v centralno skladišče letošnjo dobavo hrane iz tako imenovanega ukrepa EU. Skupaj 168 ton oziroma 277 palet različnih artiklov (moka, makaroni, špageti, riž, mleko, olje, fižol, marmelada). Razdeljevanje v mreži župnijskih karitas bo potekalo julija in avgusta.