V ponedeljek, 3. avgusta, se bo sestala skupščina Nigrada, ki bo ob obravnavi letnega poročila za leto 2019 obravnavala tudi novi predlog prejemkov članov nadzornega sveta, ki je v javnosti že sprožil številne polemike. Medtem ko zdaj nadzorniki Igor Banič (predsednik), Polona Pergar Guzaj (podpredsednica), Stojan Auer, Sašo Drobnak, Mišo Pušnik in Vlasta Pavlič Gosak za svoje delo prejemajo samo sejnine, te znašajo 280,49 evra bruto na sejo (predsednik 350,61 evra), bi po novem ob sejnini, ki bi sicer bila manjša in bi znašala 200 evrov bruto, bili upravičeni tudi do osnovnega plačila za opravljanje funkcije. Vsak nadzornik bi tako letno ob sejninah prejel še enajst tisoč evrov bruto plačila, pri čemer bi predsednik bil upravičen še do 50 odstotkov doplačila, podpredsednik pa do desetih odstotkov doplačila.
"Če bi pri nas tudi v praksi veljalo pravilo 'odgovarja z vsem svojim premoženjem' in bi te funkcije jemali resno in odgovorno, bi takšne sejnine (pogojno) razumel"
Predlog oblikovan v skladu z usmeritvami SDH
"Predlog je prišel s strani DUTB, sam nimam nič proti, da se to definira. Zdajšnje sejnine so edini prihodek nadzornikov, ni nekega pavšalnega mesečnega nadomestila, ki je običajno za opravljanje teh funkcij. Predlog je oblikovan v skladu z usmeritvami SDH za javne delniške družbe v večinski oziroma pretežni lasti države, zdaj pa je seveda na strani ustanovitelja, da se do tega predloga opredeli oziroma postavi dolgoročne standarde, ki bodo veljali za vse družbe v lasti Mestne občine Maribor v skladu s temi kriteriji," predlog zagovarja predsednik nadzornega sveta Igor Banič. In doda: "Delati v družbi, ki ima predvidenih 22 milijonov evrov realizacije in za sejnino 250 evrov bruto jamčiti za poslovanje družbe z vsem svojim premoženjem je vprašanje sorazmernosti."
Nič več delniška družba, ampak d.o.o.
Potem ko je Nigradu lani po več letih truda le uspelo odkupiti delnice od vseh fizičnih oseb in družb, ki niso v javni lasti, zdaj mariborska občina kot največja lastnica skupščini podjetja predlaga statusno preoblikovanje podjetja iz delniške družbe v d.o.o. Kot so že pred časom pojasnili na občini, preoblikovanje v d.o.o. predlagajo zaradi stroškovne racionalizacije, saj so letni stroški pri družbi z omejeno odgovornostjo nižji. "Kot drugo pa pri preoblikovanju delničarji postanejo družbeniki družbe, kar pomeni, da imajo pri prodaji poslovnega deleža predkupno pravico za poslovne deleže," so še sporočili iz občine.
Kot še pravijo na občini, strategija za preoblikovanje v d.o.o. velja tudi za podjetji Mariborski vodovod in Pogrebno podjetje Maribor, ki sta trenutno prav tako organizirani kot delniški družbi: "Dolgoročno je to smiselno tudi zaradi ustanovitve holdinga."
- Delovanje nadzornega sveta je Nigrad v lanskem letu stalo dobrih 23 tisoč evrov.
- Če bi bil predlog DUTB po uvedbi pavšalnega nadomestila sprejet, bi ta strošek narasel na okrog 85 tisoč evrov.
- Nadzorniki Snage so lani skupaj prejeli 16.150 evrov sejnin.
- Delovanje nadzornega sveta v Marpromu je lani stalo 10.100 evrov.
- V Energetiki, Mariborskem vodovodu in Pogrebnem podjetju je bil strošek delovanja nadzornega sveta v letu 2019 nižji od 10 tisoč evrov.
Še noben nadzornik ni za nič odgovarjal
"Če bi pri nas tudi v praksi veljalo pravilo 'odgovarja z vsem svojim premoženjem' in bi te funkcije jemali resno in odgovorno, bi takšne sejnine (pogojno) razumel. Za zdaj pa v naši državici še noben nadzornik državnih ali paradržavnih družb ni za nič odgovarjal," je predlog na facebooku pospremil mestni svetnik Levice Vlado Šega. A Banič odgovarja: "Vsi vemo, da so se stvari začele drugače odvijati, menim, da bo tudi v Sloveniji enkrat pravna država morala delovati in bodo ljudje na funkcijah morali sprejemati odgovornost za svoje odločitve."
Kolikšne so sejnine v drugih občinskih podjetjih
Preverili smo, koliko denarja so lani za delovanje nadzornih svetov namenila druga občinska podjetja. Poleg Nigrada so se največkrat sestali nadzorniki Marproma, ki so opravili sedem rednih, eno izredno in pet dopisnih sej. Za svoje delovanje so prejeli 10.100 evrov neto prejemkov. Sejnine nadzornikov Marproma sicer znašajo 200 evrov bruto na sejo (predsednik 260 evrov).
Z dvanajstimi sejami sledijo nadzorniki Snage, ki so prejeli 16.150 evrov neto sejnin. Predsedniku pripada 343,74, članom pa 274,99 evra bruto na sejo. Devet sej so lani opravili nadzorniki Pogrebnega podjetja, za svoje delo so skupaj prejeli slabih 6200 evrov neto. Njihove sejnine so najnižje in znašajo 150 evrov bruto (predsednik 195 evrov). Na sedmih sejah se je lani sestal nadzorni svet Mariborskega vodovoda, skupno so prejeli dobrih 9900 evrov neto sejnin, pri čemer sejnina znaša 300 evrov bruto (predsednik 350 evrov).
Najmanj sej, le pet, so opravili nadzorniki Energetike. Skupno izplačilo za njihovo delo je lani znašalo nekaj več kot 6400 evrov. Sejnine so iste kot v Vodovodu. "Že zadnjih deset let v povprečju naš nadzorni svet opravi štiri, največ pet sej na leto. Ne nazadnje tudi zakon priporoča seje nadzornega sveta enkrat na vsako četrtletje. Vsaj pri nas potrebe po več sejah ni," je povedal direktor Energetike Alan Perc.
Kakšna bo praksa v Javnem holdingu Maribor
Da predloga ne pozna, zato ga ne more komentirati, pravi direktorica holdinga javnih podjetij v ustanavljanju Lidija Pliberšek: "Predlog nagrajevanja članov nadzornega sveta Nigrada je, gledano z vidika Javnega holdinga Maribor (JHM), posamezen primer, pri čemer na nivoju JHM o tem vsebinsko še nismo razpravljali. Zavedam se odgovornosti nadzornega sveta v vsakem podjetju in tudi pravic njegovih članov, vseeno pa si želim, da v podjetjih, ki prehajajo pod okrilje JHM, do nagrajevanja članov nadzornega sveta zavzamemo enotno stališče. To mora seveda biti v skladu z veljavnimi predpisi in tudi usklajeno z večinsko lastnico podjetij Mestno občino Maribor."
A kot se je izkazalo, predlog Nigradovih nadzornikov z večinskim lastnikom, torej mariborsko občino, ni usklajen. Iz občine namreč sporočajo: "Mestna občina Maribor predlaganega sklepa ne podpira. Naše mnenje je odklonilno in tudi v drugih podjetjih tega ne bomo niti predlagali niti podprli. Več pred skupščino ne bomo komentirali."