Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor oktobra začne Šolo za razvezane starše, ki jo bodo izpeljali drugič. Udeležbo svetujejo predvsem razvezanim staršem in staršem v postopku razveze; če imajo starši ustrezno podporo, usmeritve in informacije, lažje ustrezno poskrbijo zase in za svojega otroka tudi v stresnih in napornih situacijah, kar razveza zagotovo je. Eden od pomembnih izzivov, ki ga naslovijo na omenjeni šoli, je, kako usklajevati prekinitev partnerskega odnosa, hkrati pa ohranjati in vzdrževati starševskega.
Imejte bolj radi svoje otroke kot sovražite svojega bivšega partnerja
Razveza je težka za otroke in starše
"Razveza je velika sprememba za družino, prinese veliko izzivov, novosti in težav, pri soočanju s katerimi je dobro, zrelo in odgovorno, da poiščemo strokovno pomoč in podporo. Tako bomo najlažje delovali v prid svojemu otroku in sebi," pravi Majda Marinšek, ki več kot 30 let dela na področju socialnega dela, večino časa prav na področju urejanja odnosov pred razvezo, med in po njej. Sogovornica pravi, da je lahko ločitev težko obdobje za otroke in mladostnike, še posebej, če starša v času ločitve ne znata ali ne zmoreta prepoznati in ustrezno poskrbeti za čustva in potrebe otrok. Pogosto namreč otroci pod vplivom konfliktov in nesoglasij med starši ostajajo v ozadju, tako da njihove stiske niso prepoznane. Na lestvici najbolj stresnih življenjskih dogodkov je razveza na drugem mestu, takoj za smrtjo zakonskega partnerja. Partnerji doživljajo izgubo, spremeni se njihova rutina, navade, velikokrat gre tudi za izgubo občutka varnosti, ob vsem tem pa morajo poskrbeti še za otroke. "Ključno je, da starši znajo poskrbeti zase in si znajo poiskati ustrezno pomoč ter podporo, saj velja, da bolje kot je staršu, bolje bo otroku," razloži svetovalka in doda, da ne glede na to, da starša nista več partnerja, sta še vedno starša. "Čeprav nista več partnerja, sta dolžna poskrbeti za svoje otroke. Naj bo vaša ljubezen do otrok močnejša, kot so nesoglasja, konflikti in zamere, ki jih morda gojite do nekdanjega partnerja."
Priporočila za razvezane starše
- Pazite, da s svojimi besedami ne spodkopavate vrednosti drugega starša.
- Spoštujte vrednost drugega starša.
- Pazite tudi, da s svojimi dejanji ne nasprotujete lastnim besedam in s tem spodkopavate vrednosti drugega starša.
- Spoštovanje do drugega starša izražajte verbalno in neverbalno.
- Otroci nam bodo zamerili nenehno negativnost in pomanjkanje podpore.
- Otrokom izražajte podporo in se trudite za pozitivno naravnanost.
- Otroci sebe vidijo kot pol mamo in pol očeta, ko napadate drugega starša, napadate velik del samopodobe svojega otroka.
- Ko spoštujete otrokovega starša, gradite samopodobo otroka.
- Drugega starša boste potrebovali. Sodelujete z drugim staršem.
Kako se odzvati na stiske otrok
Zelo dobro je, če Šolo za razvezane starše obiščeta oba starša - a tudi če znanje in informacije poišče le eden, je bolje, kot če interesa ne izkaže nobeden od njiju. "Na to, kako bodo otroci sprejeli razvezo, se nanjo odzvali in se ob njej počutili, pomembno vplivajo njihovi starši. Obdobje razveze je za starše stresno, naporno, nepoznano in poleg izgube partnerja za seboj potegne tudi spremenjene bivanjske razmere, selitve, pogosto tudi finančne stiske. Kljub temu je bistveno, da se starši znajo ustrezno odzvati na stiske otrok, jih prepoznati in ublažiti. To se učimo na Šoli za razvezane starše. Starše učimo majhnih korakov, kako se z nekdanjim partnerjem usklajevati in dogovarjati, da bosta oba kljub nesoglasjem in konfliktom med njima znala in zmogla delovati v prid njunega otroka oziroma otrok."
Šola je namenjena staršem, ki potrebujejo praktične in učinkovite nasvete, kako ne le zmanjšati negativne vplive razveze na otroke, ampak tudi utrditi vez med starši in otroki. Ponuja pomoč in možnost učenja reševanja najbolj kritičnih težav pri vzgoji, ki jih prinese razveza, kot so razlaga razveze otroku na njegovi starosti ustrezen način, vzdrževanje stabilnosti ter rutine v otrokovem življenju, skrb zase, skrb za to, da ljubezen do otrok prevladuje nad čustvi, ki jih morda razvezani starši gojijo drug do drugega, usklajevanje življenja otrok z nekdanjim partnerjem ... Spregovorijo pa tudi o novih partnerstvih in kdaj ter kako jih vpeljati v otrokovo življenje.
Kako se prijaviti?
Šola za razvezane starše vključuje deset srečanj po uro in pol. V posamezni skupini je okoli deset udeležencev, zainteresiranih staršev, s čimer na Svetovalnem centru poskrbijo, da je dovolj prostora in možnosti za izmenjavo izkušenj, stisk in medsebojne podpore med ljudmi, ki so v podobni situaciji. Prvo srečanje bo 9. oktobra ob 17. uri na Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor (Lavričeva ulica 5, soba 16). Več informacij na elektronskem naslovu svetovalni.center-mb@guest.arnes.si, na telefonskih številkah 02/234 97 00 in 02/234 97 04. Cena za vseh deset srečanj je enajst evrov.
Kako otrok doživlja razvezo svojih staršev?
Otroci doživijo razvezo kot izgubo in temu primerno čustvujejo. "Otroci se pri različnih starostih na razvezo odzivajo različno, vsem pa je skupno, da razvezo doživljajo kot izgubo. Z razvezo staršev otroci zagotovo izgubijo rutino, poznan način delovanja, življenje samo z enim staršem ali izmenično obiskovanje obeh staršev pa zanje predstavlja veliko spremembo. Nekateri otroci in mladostniki lahko tudi žalujejo – na začetku se lahko pojavi zanikanje, pogosto sledita jeza, žalost, vendarle pa se ob ustrezni podpori tudi žalovanje zaradi razveze staršev zaključi s prilagoditvijo na nove bivanjske in življenjske razmere. Po drugi strani lahko nekateri razvezo staršev čutijo kot olajšanje ali razbremenitev. Pogoste so tudi spremembe v vedenju, prehranjevanju in spalnih navadah. Včasih je prisoten strah otrok, da bodo izgubili enega od staršev, in občutki krivde, da so za ločitev krivi sami. Odzivi otrok in mladostnikov so pestri in različni, imajo pa skupni imenovalec - izražanje stiske zaradi nove, nepoznane situacije," pojasnjuje Majda Marinšek.