Okužba zaprla mariborski Krizni center za žrtve nasilja

Tatjana Vrbnjak
20.01.2022 05:45

Kako naraščajoče število okužb s koronavirusom v družbi vpliva na delovanje programov mariborskega centra za socialno delo in Nadškofijske karitas?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Socialna kuhinja za zdaj deluje nemoteno - tako kot že ves čas epidemije si uporabniki hrano odnesejo domov.

Andrej Petelinšek

V mariborskem Kriznem centru za žrtve nasilja v družini zaradi okužb s koronavirusom ne sprejemajo novih uporabnikov. Družina, ki so jo sprejeli zaradi akutnega nasilja v družini, je bila okužena s koronavirusom, zato so po tem sprejemu v kriznem centru vzpostavili tako imenovano rdečo cono. Toda za ljudi, potrebne pomoči zaradi nasilja v družini, kljub temu poskrbijo. Tako so čez vikend osebe v stiski odpeljali v enega od drugih dveh kriznih centrov v Sloveniji in jih namestili tam. Predvidoma v ponedeljek pa bo Krizni center lahko ponovno odprl vrata.

"Skupaj z NIJZ smo za Krizni center našli rešitev, kako zadevo peljati, da se okužba ne širi, ne moremo pa nameščati novih in to je ta hip največja težava. A imamo za ta primer predvidene druge rešitve - nikogar ne bomo pustili brez pomoči," zagotavlja direktorica mariborskega centra za socialno delo Marjana Bravc in ob tem opozarja, da je stisk zaradi nasilja v družini v času epidemije še več.

Okužbo s koronavirusom imajo tudi v Materinskem domu (okužena je ena uporabnica), v drugih programih CSD Maribor pa ne: niti v Varni hiši niti v Zavetišču za brezdomce ni okužb. Tudi socialna kuhinja deluje nemoteno - tako kot že ves čas epidemije si uporabniki hrano odnesejo domov. "Imamo pa, tako kot je zdaj to povsod, kar precej zaposlenih v karanteni; predvsem zaradi mlajših otrok, ker so v vrtcu ali nižjih razredih osnovne šole, a zdaj v karanteni in jih starši ne morejo pustiti samih doma. Nekaj zaposlenih pa ima koronavirus. A nekako zmoremo, stisnemo. Upam samo, da ne bo dolgo trajalo," pravi Marjana Bravc.

Kar je mogoče, se ureja po telefonu, elektronski pošti, a nekatere stvari se seveda morajo urediti, dogovoriti osebno na centru za socialno delo. Kako je s tem? "Za vstop v CSD morajo uporabniki izpolnjevati pogoj PCT, srečanja pa imamo v večjih sejnih sobah, da lahko zagotavljamo razdaljo," pojasni Bravčeva.

Podobno je pri Nadškofijski karitas Maribor. Generalni tajnik Darko Bračun: "V zavetišču na srečo nimamo okužb, tudi naša kuhinja Betlehem in projekt Donirana hrana potekata nemoteno. Naj tako tudi ostane." So pa tudi pri karitasu nekateri sodelavci v karanteni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta