Prvega oktobra 1969 je na Pobrežju, v stavbi Centra za rehabilitacijo invalidov, odprl vrata prvi oddelek za delovno usposabljanje. Od skromnih začetkov do danes je preteklo že 50 let organizirane skrbi za otroke in mladostnike z zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem ali gibalnem razvoju v Mariboru in širši okolici. Ta teden bodo na Osnovni šoli Gustava Šiliha Maribor pol stoletja delovanja zaznamovali s številnimi dogodki.
Izziv so delodajalci s posluhom
V 50 letih je posebni program pomagal več kot tisoč otrokom na poti do čim večje samostojnosti. Ta čas obiskuje posebni program 129 otrok, vanj pa so vključeni otroci od šestega do 26. leta starosti. Ta program namreč obiskujejo otroci in mladostniki z zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju, torej tisti, ki niso sposobni slediti osnovni šoli s prilagojenim programom.
Ta teden pestro praznovanje
Za razblinjanje predsodkov pred osebami s posebnimi potrebami tudi na Osnovni šoli Gustava Šiliha izvajajo veliko aktivnosti in pripravljajo različne dogodke, namenjene tudi širšemu okolju, saj si najbolj želijo biti sprejeti v družbi. V tem tednu pripravljajo več dogodkov. V torek bo na šoli medgeneracijski dan, v sredo pa različne delavnice, s katerimi na široko odpirajo vrata šole, ki bodo ostala odprta tudi v četrtek, ko ob delavnicah točno opoldne organizirajo posvet z okroglo mizo Kje smo in kako naprej. Tega dne bodo zaključili praznovanje ob 17. uri s slovesnostjo v Lutkovnem gledališču Maribor. Ob jubileju, 50-letnici posebnega programa, bodo izdali še Zbornik s strokovnimi prispevki.
Niso le osnovna šola
Ravnateljica je na tej šoli zaposlena že 25 let in opaža, da sta se v tem času odprtost širše družbe in vključevanje v okolje pozitivno spremenila. Slabšalne oznake za otroke, ki jih obiskujejo, si ne želijo. "Se tudi zgodi, da ima kakšen starš večji odpor vključiti otroka v našo šolo, kljub temu da je to za otroka najbolj ustrezen program. Ker staršu v ozadju kljuva tisti 'kaj bodo pa drugi rekli'," je ponazorila ravnateljica. Tudi zato si želijo postati center za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami, saj že dolgo niso več zgolj osnovna šola, to so le še po nazivu.
280
otrok in mladostnikov obiskuje programe OŠ Gustava Šiliha Maribor