Bela hiša z rdečo streho sredi zelenih polj v Bohovi je dom za osebe z motnjo v telesnem in duševnem razvoju, ki potrebujejo 24-urno institucionalno varstvo in zdravstveno nego. Po šestih letih iskanja lokacije, urejanja dokumentacije in pripravljanja stavbe je hiša že konec maja letos sprejela prve stanovalce, a so z uradno otvoritvijo pri Varstveno-delovnem centru (VDC) Polž Maribor počakali, da so se stanovalci že malo navadili drug na drugega in da je tako hiša dobila dušo.
Za štirinajst stanovalcev hiše v Bohovi je bil tako prav poseben dan. Nasmejanih obrazov so nestrpno pričakovali obiskovalce, da jim pokažejo svoj dom. Zbralo se je veliko svojcev, prišli so jih obiskat tudi kolegi iz drugih Polževih enot in okoliški prebivalci. Za dobrodošlico so jim postregli z domačim kruhom, ki so ga spekli uporabniki ob pomoči zaposlenih, po zanimivem uradnem kulturnem programu, v katerem so pokazali svoje glasbene in gledališke pa tudi voditeljske sposobnosti, so pripravili še pravo pojedino.
Po šestih letih trdega dela
V VDC Polž so na podlagi vsakodnevnih izkušenj dela z uporabniki zaznali, da je program 24-urnega institucionalnega varstva za osebe z motnjo v telesnem in duševnem razvoju nujen, saj vsakodnevnega odhajanja in zaposlitve v VDC nekateri preprosto ne zmorejo več zaradi starosti in tudi zdravstvenega stanja. "Že leta 2013 smo začeli iskati primerne prostore. Ko smo jih našli, je sledila strma in težka pot pridobivanja raznih soglasij in dokumentacije, ampak nam je s skupnimi močmi to uspelo," je bila zadovoljna Jasmina Breznik, direktorica VDC Polž, ki si je po otvoritvi vidno oddahnila, saj je za njo in njeno ekipo šest let trdega dela, da jim je uspelo svojim varovancem pridobiti ne hišo, ampak dom.
V bivalni enoti Bohova je 22 postelj. Sprejmejo 18 stanovalcev, dodatne štiri postelje so namenjene začasnim sprejemom. "Kadar svojci potrebujejo začasno namestitev osebe zaradi osebnih razlogov, zdravstvenega stanja ali preprosto dopusta," je pojasnila direktorica.
V Bohovi edini v severovzhodni Sloveniji
Takšna celodnevna oskrba z zdravstveno in drugo pomočjo za osebe z motnjami v razvoju poteka v Ljubljani, Novem mestu, v severovzhodni Sloveniji pa zgolj v bivalni enoti Bohova. "Ogromno mi pomeni, da lahko sestra živi tukaj, saj sem tako brez skrbi. Vem, da je zanjo dobro poskrbljeno, hkrati pa tudi sama lažje zadiham. Jo pa obiskujem in tudi domov pride, če je le mogoče, tedensko na obisk," pove Vera Jež, ki je sama skrbela več let za nepokretno mamo in sestro s posebnimi potrebami.
Sedemdeset evrov na dan stane storitev, ki jo plača uporabnik sam, a skoraj nihče nima dovolj sredstev, zato storitev sofinancira občina, iz katere uporabnik prihaja. Direktorica Jasmina Breznik še pričakuje, da se bo v prihodnjih petih letih obseg potreb po takšnih enotah povečal zaradi staranja oseb z motnjami v razvoju in staranja njihovih svojcev.