Povprečnina, na prebivalca ugotovljen primeren obseg sredstev za financiranje z zakonom določenih nalog občin, se bo v letih 2021 in 2022 zvišala za dobre štiri evre na 628,2 evra. Takšen dogovor so podpisali minister za javno upravo Boštjan Koritnik in predsedniki združenj občin, Peter Misja, Robert Smrdelj in Gregor Macedoni.
Župani so ob tem izrazili zadovoljstvo nad sodelovanjem z vlado Janeza Janše, ki razume lokalno samoupravo in občine obravnava kot partnerje, kar v preteklosti ni bilo vedno tako. Kljub podpori dogovoru in zadovoljstvu z doseženim pa so župani opozorili, da je še vedno mnogo občin finančno podhranjenih - lani recimo kar 99 občin ni imelo pokritih stroškov za izvajanje zakonskih nalog iz primerne porabe.
Med lokalnimi skupnostmi, pri katerih se kljub višjemu prilivu ne bo zaprl razkorak med zakonsko določenimi nalogami in povprečnino, je tudi mariborska občina. Na račun višje povprečnine bo neuradno dobila okrog 400 tisoč evrov na leto več, a primanjkljaj znaša več kot 20 milijonov evrov. "Iz leta v leto se tudi stroški obveznih nalog povečujejo zaradi napredovanj zaposlenih, višjih materialnih stroškov, večjih potrebah po rednem in investicijskem vzdrževanju," opozarjajo na mariborski občini. V Skupnosti občin Slovenije so ministrstvo za finance pozvali, naj oblikuje model, s katerim se bo odpravilo še vedno obstoječa nesorazmerja.
99
občin lani ni imelo pokritih stroškov za izvajanje zakonskih nalog
Država je občinam prišla nasproti tudi z napovedanim zakonom o finančni razbremenitvi občin. "Predlog zakona o finančni razbremenitvi občin predvideva prenos obveznosti, ki se nanašajo na plačevanje zdravstvenega zavarovanja za brezposelne in družinske pomočnike na državo, kar pomeni razbremenitev za MOM okrog dva milijona evrov," so izračunali na mariborski občini, kjer so tudi predlagali prenos subvencij stanarine na državo, a še ne vedo, ali bo ta predlog sprejet.