"Pozabljamo, da je bil Maribor multikulturno mesto"

Cvetka Vidmar
14.02.2021 05:26
Prav letos, ko Kulturno društvo nemško govorečih žena Mostovi obeležuje dvajset let, je njegova predsednica Veronika Haring prejela srebrno plaketo Javnega sklada za kulturne dejavnosti za neprofesionalno ljubiteljsko kulturo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Čez Glavni trg gre vsak dan "v službo". Foto: Cvetka Vidmar
Cvetka Vidmar

Že od ustnovitve društvo vodi Veronika Haring, katere trud za ohranitev in oživitev prispevka nemško govorečih ustvarjalcev h kulturni tradiciji Maribora je bil prepoznan že tudi s priznanjem z medaljo Zveze kulturnih društev Maribor. Vseh priznanj je vesela, še posebej je bila po prejemu srebrne plakete JSKD vesela čestitke župana Maribora Saše Arsenoviča, pravi. Aktivno se vključuje tudi v prizadevanja za priznanje nemške manjšine v Sloveniji. Za mednarodno povezovanje je prejela že nagrado Mérite Européen s podpisom Jacquesa Santerja za povezovanje v skupno Evropo in sporazumevanje evropskih narodov in njihovih kultur v svobodi, miru in prijateljskem sodelovanju. Ob tem pa še zlati častni znak Avstrije in zlati častni znak dežele Štajerske.

Miza Veronike Haring je premajhna za vse dokumente, potrebne za delovanje društva. Foto: Cvetka Vidmar
Cvetka Vidmar

Čeprav je upokojena, reče, da gre v službo, ko vsakodnevno hiti čez Glavni trg v Barvarsko ulico na sedež društva. Je prava zakladnica dogodivščin in zgodb, ki so jo v življenju izoblikovale in utrdile. V rodnem Jakobu je že v osnovni šoli izkusila nenaklonjenost zaradi nemškega priimka. A do takrat sploh ni vedela, da je njen oče po rodu Nemec, saj so doma govorili le slovensko. Morda je bil prav to izziv za njeno vztrajnost in življenjsko raziskovanje vsega nemškega v Mariboru in Sloveniji.

Po končani trgovski šoli je prvo službo dobila v Gradcu. Po dveh letih se je zaposlila v Mariboru in se ob delu izobraževala na Srednji ekonomsko komercialni šoli. Do upokojitve je delala pri Mladinski knjigi na oddelku za tujino, nazadnje kot poslovodja. Delo s knjigami, z ljubitelji knjig in potovanja, vse to ji je bilo pisano na kožo.

Še pred upokojitvijo je začutila, da bi lahko veliko naredila za ljudi z nemškimi koreninami. Leta 2000 je s somišljeniki ustanovila društvo Mostovi. Pravi, da si prizadeva za nepolitično vrednotenje prispevka Mariborčanov nemškega porekla k mariborski in slovenski kulturi, ki sta se stoletja ustvarjalno prepletali, v nesrečnih trenutkih zgodovine pa žal tudi izključevali. S sodelavci želi pokazati, da je bilo naše mesto enako multikulturno kot večina pomembnih srednjeevropskih mest in da si delamo veliko škodo, ker na to pozabljamo. Dejavnost društva je zelo na široko zastavila. Organizirajo tečaje (tečaj nemškega jezika za odrasle in otroke, računalniški tečaj, tečaj risanja in slikanja), ki so sedaj možni le preko video povezav, tematska predavanja, okrogle mize. Društvo tudi veliko sodeluje, že deset let denimo z Živimi dvorišči. Bilo je tudi soorganizator odmevne razstave Nemci in Maribor v okviru Evropske prestolnice kulture Maribor 2012. Leta 2010 so ustanovili Komorni zbor Hugo Wolf pod taktirko Aleša Marčiča. Zbor se je že uveljavil na mnogih tekmovanjih, priljubljeni pa so tudi njegovi božični koncerti.

Komorni zbor Hugo Wolf v Minoritski cerkvi
Andrej Petelinšek

Veronika Haring vsako leto zbere in pripravi vse za izid dvojezičnega zbornika Vezi med ljudmi/Zwischenmenschliche Bindungen, v katerem predstavijo delo društva skozi leto, na naslovnici je zmeraj mariborska veduta izpod čopiča Cvetke Vidmar. Na kulturnem področju aktivno sodelujejo tudi s Kočevarji staroselci, povezani so v krovno organizacijo Zvezo kulturnih društev nemško govoreče etnične skupnosti v Sloveniji ter negujejo kulturno izmenjavo s tujino. Haringova uspešno sklepa poznanstva, njen rokovnik je poln zavidanja vrednih imen in kontaktov. Tako je društvo obiskalo že veliko pomembnih ljudi, med njimi leta 2006 predsednik republike dr. Janez Drnovšek in leta 2017 avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen, ko se je na sedežu društva sestal s 17 predstavniki nemško govoreče skupine oziroma njenih društev v Sloveniji.

Veronika Haring pravi, da moraš biti nor, da opravljaš vse delo, ki ga društvo zahteva. V času priprave zbornika, obračunov, planov dela, razpisov in obvezne administracije cele dneve preždi za računalnikom, obdana s kupi papirja. A delo jo bogati in ji daje smisel življenja. Kljub sedmim križem je zelo vitalna, rada ima naravo in pohode po brezpotjih pohorskih gozdov, kjer si polni baterije. S peko in pripravljanjem ozimnice razvaja svoji hčeri, štiri vnuke in razveseljuje širok krog prijateljev in znancev. Malo jih ve, da se v njej skriva tudi slikarski talent. Imela je že nekaj slikarskih razstav, eno celo v Romuniji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta