Nemško gledališče Schauspielhaus Bochum je minulo soboto, 20. januarja, premierno uprizorilo Voodoo valček po romanu literarne in vizualne umetnice Janje Rakuš, avtorice več proznih del, med drugim romana Voodoo valček za epileptike. Na tem delu temelji predstava nemške produkcije, ki sta jo koreografirala in režirala Nizozemca Imre in Marne van Opstal. Nastopajo trije člani bochumskega ansambla in šest mednarodnih profesionalnih plesalcev. Mešanico plesa in igre je na sobotni premieri pospremil večminutni aplavz.
Nemški mediji so se razpisali o predstavi in tekstu slovenske avtorice, ki v vrtoglavem delu Voodoo valček sredi amsterdamske rdeče četrti poetično in brutalno ustvarja raztrgan svet, sestavljen iz algoritmov, kolektivne osamljenosti in neizpolnjenih hrepenenj.
Susanne Hübner, Westdeutsche Allgemeine Zeitung, je poudarila, da "Imre in Marne van Opstal s pomočjo izvrstnih plesalcev-igralcev ustvarjata zelo gost, vročičen gibalni jezik. Določeni odlomki se zdijo, kot da bi se plesalci gibali pod vodo. Pari, ki se kljub tesnemu objemu navidezno izogibajo stiku, so plesali aforizme osamljenosti. Večplastno refleksijo sodobnih tem je bochumsko občinstvo zelo dobro sprejelo," meni avtorica Westdeutsche Allgemeine Zeitung.
Dobra tretjina občinstva skoraj polne velike dvorane gledališča Bochum je predstavi namenila stoječe ovacije, je za Waltroper Zeitung zapisal Tom Thelen. Thelen je v svoji oceni Voodoo valčka izpostavil "posebej vznemirljivo podivjano telesnost abstraktnega plesa. Umetniki gibanja z vzpodbudnimi ritmi prikazujejo prefinjeno sodobno plesno gledališče, bodisi kot skupina, kot pas de deux ali z močnimi solažami. Mešanica tem religije, spolnosti, nasilja in epilepsije (bolj kot avrična izkušnja kot bolezen) je jezikovno fascinantna – a težko dojemljiva. Dramaturška fizičnost prevladuje nad psihologijo, drastičnost nad dramatičnostjo."