Prejeli smo: Ne želi si direktorja po nazivu (2)

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jurij Lep
Igor Napast

V intervjuju z novo županjo občine Selnica ob Dravi, dr. Vlasto Krmelj, v časopisu Večer 15. 2. 2019 ​je navedenih nekaj izjav nove županje, ki mečejo slabo luč na delo občine v preteklih obdobjih; nekatere od njih so netočne, nekatere neutemeljene, nekatere pa celo osebno žaljive (npr. o sposobnostih bivše direktorice občinske uprave). Zdi se, kot da bi svoje težave pri načrtovanju strategije in pri načrtovanju proračuna občine želela predstaviti kot posledico do sedaj neustreznega oziroma "nemarnega ravnanja s proračunom", kot pravi, in visoke zadolženosti občine, ki onemogoča nove investicije.
Kot bivši župan občine Selnica ob Dravi, ki sem visoko večinsko podporo volivcev pridobil v zadnjih treh mandatih, torej zadnjih dvanajst let, želim predstaviti nekatera dejstva, ki jasno kažejo, da je v zadnjih dvanajstih letih občinski svet Občine Selnica ob Dravi večinsko podprl dolgoročne razvojne usmeritve in s tem tudi pomembne strateške investicije v dobrobit sedanjega in prihodnjega življenja občanov in občank v naši občini. V ta namen smo v zadnjih enajstih letih investirali v nepremičnine kar 20 milijonov evrov ter zanje pridobili več kot osem milijonov evrov nepovratnih sredstev iz evropskih in državnih skladov. Premoženje občine se je od leta 2007 povečalo za kar 13,4 milijona evrov. Občina Selnica ob Dravi je bila konec leta 2018 zadolžena za okoli 500 evrov na občana, povprečje v Sloveniji pa je okoli 420 evrov. Ne spadamo torej med najbolj zadolžene občine, smo pa nad povprečjem.
Kljub temu da nam novega vrtca ni uspelo zgraditi, smo probleme s prostori zaradi vedno večjega števila otrok ustrezno rešili z zagotovitvijo štirih učilnic v pritličju OŠ. S tem smo zanje vsaj začasno zagotovili ustrezne materialne in strokovne standarde (zaposlili smo npr. kar deset novih strokovnih delavk). Prav tako pa smo vedno zagotavljali tudi sredstva za izvajanje nadstandardnega programa predšolskega in osnovnošolskega izobraževanja.
Še posebej smo ponosni na naša dva največja projekta, ki bosta zaradi svoje kakovosti služila še mnogim prihodnjim rodovom. Hram kulture Arnolda Tovornika s sodobno opremljeno knjižnico in dvorano s spremljajočimi prostori tudi za vrhunske prireditve domačih in gostujočih umetnikov ter številnih domačih društev je eden izmed njih. Izjemen obisk občanov in obiskovalcev iz vseh bližnjih krajev nam dokazuje, da je bila odločitev za gradnjo, ki sega v leto 2010, prava, in je bila v občinskem svetu, katerega članica je bila tudi sedanja županja, soglasno sprejeta. Gradnja je občino stala 3,9 milijona evrov, in ne 4,5 milijona, kot navaja sedanja županja. V ceni 3,9 milijona sta zajeti tudi gradnja toplovoda do šole in s tem optimalna rešitev ogrevanja Hrama kulture ter knjižnica, ki jo je Selnica nujno potrebovala. Skorajda nerazumljivo je, da sedanja županja ne prepoznava sedanje in perspektivne vrednosti omenjenega projekta za dobrobit vseh občank in občanov in tovrstno investicijo razume kot nepotrebni "mercedes".
Prav posebej pa je zanimiva ocena, da je čistilna naprava, ki je del kompleksnega in v prihodnost usmerjenega medobčinskega projekta Odvajanje in čiščenje odpadnih voda v zgornjem porečju reke Drave, "predimezionirana", saj da bomo v prihodnosti uporabljali vedno manj vode, in da bodo problem odpadnih voda odslej reševali z malimi čistilnimi napravami. Zasnova projekta sega že v leto 2005 in male čistilne naprave so že del sistema. Sofinanciranje za občane pa smo omogočili s posebnim odlokom. Za osemmilijonsko investicijo smo pridobili kar 5,5 milijona nepovratnih sredstev iz evropskih in državnih skladov, delno smo jo krili iz sredstev proračuna, delno pa smo se z večinsko podporo občinskega sveta zanjo dolgoročno zadolžili.
Predstavil sem le nekaj dejstev, ki prikazujejo razloge in namene skrbno premišljenega dolgoročnega zadolževanja. Razvojnih prebojev žal ni bilo mogoče narediti brez njega, saj je tudi občinski proračun odvisen od stanja v družbi kot celoti. Vse največje in najpomembnejše projekte je občinski svet tudi soglasno potrdil. Večinsko skladnost idej, poti in rešitev za razvoj občine pa so izkazale tudi vse stranke in liste, ki so me v vseh treh mandatih, razen stranke SDS, podprle kot županskega kandidata, in občani, ki so me izvolili z visoko večino.
Vsaka nova ideja za razvoj naše občine je še kako dobrodošla. Doslej neprepoznano in neizkoriščeno specializirano znanje nove županje na področju pridobivanja sredstev iz evropskih skladov pa bo v bodoče, upam, omogočilo še večji razvoj občine, ki ga bom po svojih močeh vedno podpiral.
Jurij Lep, poslanec državnega zbora in bivši župan občine Selnica ob Dravi

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta