Ob karanteni razreda III. gimnazije Maribor, je od danes tudi v karanteni razred OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava. In zgodilo se je to, česar se je ravnateljca te šole Danica Veber bala. Medtem, ko je starš čakal na rezultate testiranja in je odgovorno ostal doma, pa je dobil navodilo, tako pove ravnateljica, da so za otroka zdravniki dejali, da lahko gre prvi šolski dan v šolo. Ko pa je starš naslednji dan dobil obvestilo o pozitivnem testu je otrok takoj zapustil šolske prostore, a tam se je nahajal dve šolski uri. "V petek zgodaj popoldne smo bili obveščeni o potrjeni bolezni tudi pri otroku in tako je sedaj 19 otrok doma v karanteni," potrdi ravnateljica.
Učenci se bodo naslednja dva tedna se šolali na daljavo, uporabljali bodo spletne učilnice in danes so se že vsi udeležili šolanja na daljavo. "Gre za razred tretje triade in so že zelo spretni s tehnologijo. Starši pa so z razumevanjem in zaskrbljenostjo sprejeli dejstvo," pravi ravnateljica in še enkrat prosi in apelira, ne glede na morebitna zdravniška navodila, da naj starši otroka za dan ali dva raje zadržijo doma, če čakajo rezultate testiranja kogarkoli v skupnem gospodinjstvu. "Naš primer je dokaz, da otroci ne smejo v šolo, medtem ko osebe v skupnem gospodinjstvu, recimo starši, čakajo rezultat testiranja. Zagotovo so člani družine v tesnih stikih in naj otrok do rezultatov testa ostane doma, prosim. Tako bi se lahko izognili karanteni celega razreda," pravi ravnateljica Danica Veber.
Ključno vlogo ima pri tem epidemiološka služba, ki vodi preiskavo
Iz NIJZ pa so pojasnili, da je v navodilih NIJZ za šole zapisano, da epidemiološka služba dobi prijave o obolelih in potem vodi epidemiološko preiskavo. "Praviloma je torej tako, da epidemiološka služba vodi postopke in obvešča. Izjemoma se lahko zgodi, da je šola prej obveščena o potrjenih primerih in torej še ne s strani epidemiologa, vendar govorimo o potrjenih primerih COVID-19. Ni nobene potrebe, da šole obveščajo o sumih okužbe ali kaj podobnega."