Slovenščina na dlani: Učenje slovenščine preko spleta še dopolnjeno in prilagojeno tudi za tujce

ŠTR
25.11.2023 04:11

Univerza v Mariboru je nadgradila inovativno e-okolje za učenje slovenščine v sklopu projekta Slovenščina na dlani 2. Projekt ponuja vsem, ki želijo nadgraditi svoje znanje ali pa se slovenskega jezika šele učijo, razlage in naloge

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Spletna platforma za učenje slovenskega jezika

Na filozofski fakulteti (FF) in fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) so e-okolje, ki so ga razvili med letoma 2017 in 2021, nadgradili na podlagi odzivov učiteljic in učiteljev slovenščine ter njihovih učenk, učencev, dijakinj in dijakov. Dodali so nove funkcije, kot na primer vpogled v naloge in njihovo zahtevnost na učiteljskem profilu, možnost ponovnega reševanja in vpogled v rešitve na profilu za učence. Pomembna novost je sklop nalog za tiste, ki jim slovenščina ni materni jezik. Izpeljali so tudi prvo medšolsko tekmovanje Slovenščina na dlani, ki se ga je udeležilo skoraj 1900 mladih. To jesen se projekt, ki ga sofinancira ministrstvo za kulturo, zasnovo in razvoj učnega e-okolja pa je finančno podprla tudi Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada, zaključuje.

Projekt Slovenščina na dlani je bil v šolskem prostoru pozitivno sprejet. Zadnje leto pa so zbirali odzive uporabnikov ter jih vključil in s tem vsebine e-okolja nadgradili. "Tako e-okolje danes učiteljicam in učiteljem omogoča vpogled v naloge in njihovo zahtevnost, učenke in učenci pa lahko preverijo tudi rešitve nalog. Dodali smo nekaj vsebinskih novosti, na primer nove razlage jezikovnih vsebin in vizualne ponazoritve razlag. Izjemna dodana vrednost projekta je tudi krajši sklop nalog za tiste, ki jim slovenščina ni materni jezik," pojasnjuje vodja projekta dr. Natalija Ulčnik s FF.

"Prednost Slovenščine na dlani je predvsem, da lahko učenci naloge rešujejo v svojem tempu, sami pregledujejo rezultate, se vračajo k napačno rešenim nalogam in s ponovnim reševanjem odpravljajo napake. Še posebej so jim všeč elementi igrifikacije, saj za pravilno rešene naloge prejemajo medalje. Pritegnejo tudi raznovrstno oblikovane in zastavljene naloge, zato reševanje ni nikoli monotono," svoje izkušnje z uporabo e-okolja Slovenščina na dlani opisuje učiteljica slovenščine Lilijana Ladra z Osnovne šole Šentjanž pri Dravogradu.

Andreja Bizjak, Natalija Ulčnik in Špela Antloga

Pomembna novost je sklop nalog za govorce in govorke slovenščine kot drugega in tujega jezika. "Dodali smo 45 nalog, ki pokrivajo 30 različnih jezikovnih tem in za katere smo ročno izbrali in pregledali 4642 primerov iz korpusa mladinske književnosti MAKS in korpusa Gigafida. Izbrali smo več nalog s področja slovnice, frazemov in besedil, manj pa s področja pravopisa, saj ta ni tako ključen za učinkovito komuniciranje v začetnih fazah učenja novega jezika," pojasnjuje koordinatorica tega sklopa projekta mag. Andreja Bizjak s FERI.

E-okolje Slovenščina na dlani, ki je dostopno na spletni strani, ponuja številne vaje in naloge iz štirih vsebinskih sklopov – pravopisa, slovnice, frazemov in pregovorov ter besedil. Vsebine so po letu dni prijaznejše za uporabo. "Dodali smo razširjene razlage, video navodila za uporabo e-okolja, bazo znanja smo nadgradili z novimi pravopisno-slovničnimi razlagami in dodatnimi grafičnimi elementi," nekatere od novosti našteva koordinatorica pravopisnega in slovničnega sklopa Špela Antloga s FERI.

Slovenščino na dlani lahko brezplačno uporabljajo vsi, ki želijo preveriti ali izboljšati svoje znanje slovenščine, zato so bili v projektni ekipi v minulem letu zelo aktivni pri promociji projekta. Prirejali so jezikovne kvize in nagradne igre na družbenih omrežjih ter delavnice na strokovnih srečanjih, število uporabnikov se je tako dvignilo s 1500 na več kot 4800, je še dodala Ulčnikova. Na izjemen odziv je naletelo tudi prvo medšolsko spletno tekmovanje iz slovenščine za osnovne in srednje šole. Sodelujoče sta čakala testa z raznolikimi nalogami iz vseh vsebinskih sklopov e-okolja Slovenščina na dlani.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta