Mariborska občina je med gradivi za obravnavo v mestnem svetu objavila tudi novelacijo sanacijskega načrta Športnih objektov Maribor, ki jo je pripravil direktor Tadej Mežnar. Dokument, kako naj bi javni zavod izplaval iz rdečih številk, v katerih je večino časa od ustanovitve dalje, bo predvidoma naslednji teden najprej obravnaval svet zavoda, in če ga bo potrdil, ga bodo na redno sejo dobili tudi mariborski mestni svetniki. Ob tem velja poudariti, da je Mežnar sanacijski načrt pripravil še pred izbruhom epidemije koronavirusa, tako da v njem niso predvidene posledice večtedenskega zaprtja športnih objektov.
"Ta dokument je delo in videnje direktorja Mežnarja. V vsakem primeru morajo Športni objekti hitro in korenito spremeniti delovanje, svoje pa bo moral prispevati tudi lastnik, torej mariborska občina," je povedal podžupan Samo Peter Medved, ki pred obravnavo v svetu zavoda ni želel bolj konkretno komentirati predlaganih sprememb. V preteklosti pa je že večkrat poudaril, da je bil dosedanji način poslovanja finančno nevzdržen.
Izvzeli bi hipodrom, Otok in bife
Mežnar je načrt za razliko od leta 2018 sprejetega sanacijskega načrta pripravil na izhodišču, da se ohrani obstoječe financiranje iz proračuna Mestne občine Maribor. "Predlog novelacije sanacijskega načrta predvideva ukrepe prenosa dejavnosti, znižanja stroškov in povečanja prihodkov," je v gradivu zapisal Mežnar. Iz Športnih objektov bi izvzeli hipodrom, Mariborski otok in gostinski lokal v dvorani Tabor.
"V vsakem primeru morajo Športni objekti hitro in korenito spremeniti delovanje"
Petdesetodstotni dvig uporabnine za šole
Če pogledamo naprej na stroškovno stran: zavod naj bi z najemom bančnega posojila v višini 400 tisoč evrov za obdobje treh let odpravil plačilo zamudnih obresti zaradi nepravočasnih plačil dobaviteljem. Načrtuje se tudi ukinitev računovodske službe, v kateri je trenutno 4,5 zaposlenega. Računovodske storitve bi najeli ali pri pogodbenem servisu ali pri holdingu občinskih podjetij. Primerjava z javnim zavodom Šport Ljubljana je namreč pokazala, da so kazalci ljubljanskega zavoda boljši. "Prav tako bi se službe kot IT, odnosi z javnostjo in marketing koristile v okviru holdinga. Letni prihranek zavoda bi znašal 100 tisoč evrov," je izračunal Mežnar.
Koliko manj zaposlenih
Direktor Športnih objektov Tadej Mežnar je na podlagi analize s primerljivimi zavodi ugotovil, da so prihodki na zaposlenega v mariborskem zavodu nižji. Tudi zato je med ukrepi predvideno zmanjšanje števila zaposlenih, čeprav je prejšnje vodstvo ŠOM ves čas poudarjalo, da je 60 zaposlenih bistveno premalo za vse naloge in obveznosti, ki jih imajo. Koliko ljudi bo odpuščenih, Mežnar v novelaciji sanacijskega načrta ni eksplicitno navedel, lahko pa smo izračunali, da se številka vrti okrog deset. "O morebitnih odpuščanjih uradno še nismo bili obveščeni. Bi pa glede na veliko število opravljenih nadur rekel, da nas je v zavodu prej premalo kot preveč," je dejal predstavnik zaposlenih v svetu zavoda Robert Simonič. Mežnar pa je poudaril, da bo končna številka odvisna predvsem od objektov, ki bi jih izvzeli iz upravljanja.