Družba za poslovanje z nepremičninami Staninvest, ki je največji upravnik blokov v Mariboru, je svojim strankam pri decembrski položnici poslala obvestilo, v katerem jih je pozvala, da si za plačevanje storitev uredijo e-račun. "Kot podjetje, ki nenehno stremi k napredku, si prizadevamo k digitalnemu poslovanju. Zato vas vabimo k prijavi na e-račun. Hkrati vas obveščamo, da bomo s 1. 1. 2021 za tiskane račune začeli zaračunavati 1 evro z DDV za stroške tiska," so zapisali v obvestilu. Namen družbe ni prihranek ali zaslužek, so nam odgovorili, temveč zaščita ljudi pred okužbo s covidom-19 in hitrejše poslovanje.
Dragica Arnuš iz Kacove ulice v Mariboru bo položnice plačevala enako kot doslej. Dodatni strošek bo vzela v zakup, pravi. "Kako si bom uredila e-račun, ko pa še s telefonom komaj shajam. Nimam niti pametnega telefona, niti računalnika, niti interneta," razlaga. Včasih ji pri plačilu položnic pomaga hči, če je treba kaj hitro plačati, a se občasno rado kaj zakomplicira, dodaja.
Papirnata oblika računa se počasi poslavlja
Pri Staninvestu poziv k uporabi e-računa utemeljujejo tudi s skrbjo za okolje. "S tem zmanjšamo količino porabljenega papirja, strankam pa prihranimo marsikateri obisk naših poslovnih prostorov in hkrati zagotavljamo, da vso dokumentacijo, ki vključuje tudi mesečni račun, prejmejo na svoj elektronski naslov, saj je sledljivost tega neprimerno boljša kot po navadni pošti," so pojasnili in dodali, da se klasična papirnata oblika računa počasi poslavlja. "Njegovo mesto je prevzel e-račun. Prizadevamo si, da bi tudi naši uporabniki v njem prepoznali precej več prednosti kot zgolj znižanje materialnih stroškov, predvsem v tem času, ko vsi zaradi izrednih razmer in epidemiološke slike stremimo k brezkontaktnemu poslovanju in se zavedamo, da so tveganja pri okužbah tudi preko pošte, tako da je digitalizacija podjetij neizbežna."
"Tu evro, tam evro, pa se nabere"
Arnušova na to odgovarja, da je sama že pred korono zmeraj vse, kar je prinesla iz trgovine, pobrisala z mokro krpo, enako stori s položnicami: "Nikoli ne veš, kdo jih prijema. V naše nabiralnike včasih ljudje zmečejo smeti, cigaretne ogorke ..." Tudi Ivan in Anica, ki stanujeta v večstanovanjskem objektu v Zrkovcih, kjer živijo pretežno upokojenci, bosta ostala pri klasični papirnati položnici, čeprav nad dodatnim stroškom nista navdušena. "Tu evro, tam evro, pa se nabere," je povedal Ivan. "Kdo pa nam lahko garantira, da si ne bosta prihodnjič tega izmislila tudi Elektro in Telemach?" Zakonca sicer uporabljata spletno banko, vendar nimata elektronske pošte, da bi tja preusmerila prejemanje e-računov. Poleg tega sta vajena, da arhivirata plačane položnice.
Tečaji uporabe računalnika
Pri Staninvestu se zavedajo, da vsi starejši ne uporabljajo računalnika. Zato bodo takoj, ko bo to spet mogoče, pripravili brezplačne tečaje, ki bodo namenjeni vsem, ki bodo želeli usvojiti osnovno znanje za delo z računalnikom, so sporočili. "Prav tako bomo individualno reševali zadeve, če elektronski prejem dokumentov ne bo mogoč," so zaključili.
Položnice strošek podjetja
Tudi pri Uprastanu svojim strankam omogočajo e-račun in so jih v času, ko se omejuje neposredni stik s strankami, pozvali k ureditvi tega. "Na ta način smo odgovorni do okolja, saj so naše položnice zelo podrobne in je kar nekaj strani specifikacije. Prav tako je to lažji in ugodnejši način za naše stranke," so prepričani. Trenutno uporablja e-račun približno 18 odstotkov njihovih strank, je povedal direktor Uprastana Saša Baltić, pošiljanje položnic pa je strošek podjetja.
Upravitelj SPL s sedežem v Ljubljani razkriva, da e-račun prejema 15 odstotkov strank. "Stranke, ki se še niso prijavile na prejem e-računov, prejemajo račune še vedno fizično v papirnati obliki. Tem strankam ne zaračunavamo dodatnega stroška tiskanja in poštnine, vsekakor pa apeliramo in ozaveščamo stranke, da je prejem e-računa danes ne samo enostaven in praktičen, temveč je tudi okolju prijazen in cenejši, saj so stroški bančnih provizij v primeru plačila preko e-bančništva nižji," so poudarili pri SPL.