Tik pred zdajci odpovedana seja sveta UKC Maribor, preklical jo je februarja odstopli predsednik sveta Šabeder

Igor Selan
04.03.2021 16:20
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Februarja odstopli predsednik sveta UKC Maribor Jože Šabeder, predstavnike za stike z javnostmi Janez Lencl in  direktor UKC Vojko Flis
Sašo Bizjak

Danes popoldan bi se moral na nujni seji sestati svet Univerzitetnega kliničnega kliničnega centra (UKC) Maribor, a je seja tik pred zdajci odpadla. Sejo je sklical namestnik predsednika sveta UKC Mitja Hojs, preklical pa predsednik sveta UKC Jože Šabeder (SDS), ki je sicer, kot je znano, 18. februarja nepreklicno odstopil. "Kako je to mogoče, ne vem. Prav zato, da razjasnimo okoliščine, smo sejo preložili do nadaljnjega," razlaga Hojs.

Šabeder, ki se je po svojem presenetljivem odstopu pred dobrima dvema tednoma zavil v molk, tudi tokrat za pojasnila ni bil dosegljiv. Bi se pa naj pri vsem skupaj pojavljalo vprašanje, ali je odstop Šabedra, ker ga še ni obravnavala vlada, že veljaven, ali ne.

Pritiski za odpoved seje

Kot je sicer nedavno poročala Televizija Slovenija, naj bi se razlog Šabedrovega odstopa skrival v njegovem domnevnem cepljenju proti covidu mimo vrste ter v domnevnem mobingu ožjega vodstva UKC nad tremi zaposlenimi, ki so opozarjali na nepravilnosti pri zaposlovanju in napredovanju, pri čemer naj bi del članov sveta zavoda o tem zahteval razpravo, a naj bi Šabeder to preprečil.

Prav omenjeni mobing bi naj bil tudi ena osrednjih točk za danes načrtovano sejo. "Upam, da se bodo zadeve s pristojnostmi čim prej razjasnile, ker se zadeve v UKC Maribor v zadnjem času res razvijajo v čudno smer. Ves dan so namreč name in druge člane sveta s strani vodstva UKC oziroma pravne službe potekali pritiski, da se seja odpove, češ da nekateri predlagani sklepi niso zakoniti, da svet nima pristojnosti razpravljati o stvareh, ki se tičejo delovno-pravne zakonodaje in podobno. To seveda ne drži, svet sicer res ne more posegati v pristojnosti direktorja, ima pa ne le pravico, ampak tudi dolžnost razpravljati o vsem, kar se dogaja v UKC. In danes bi beseda tekla tako o domnevnem mobingu nad zaposlenimi, kot o domnevnem oškodovanju javnih sredstev," pravi Hojs. Namestnik predsednika sveta, ki je v UKC tudi zaposlen, se zdaj zaradi vseh pritiskov vodstva boji tudi za prihodnost svoje zaposlitve.

Kdo je pristojen za pripravo gradiv?

Kot pravi, se pritiskov in mobinga po vsem tem boji tudi članica sveta zavoda Stanka Naterer, ki naj bi bila danes poročevalka pri gradivu o mobingu. Pravna služba UKC je sicer pred sejo izrazila mnenje, da je Natererjeva prekoračila svoja pooblastila, saj naj bi bile za pripravo gradiv za seje sveta UKC pristojne le službe UKC in ne člani sveta. "To je smešno, kaj pa naj člani sveta tam delamo, dvigujemo roke po naročilu vodstva," se sprašuje Natererjeva.

In doda: "Je pa to, kar se je zgodilo zdaj, pravzaprav dobro. Vodstvo UKC se je s tem pred javnostjo sleklo do konca. Že ves čas se, tudi s pomočjo februarja odstoplega predsednika sveta Šabedra, trudijo svetu zavoda preprečiti, da bi razpravljal o zanje problematičnih zadevah, kamor sama poleg mobinga pripisujem tudi razpravo o čakalnih dobah in soglasjih za delo pri drugih delodajalcih, o katerih bi prav tako v skladu z zakonom moral razpravljati svet zavoda."

Za pojasnila smo klicali tudi direktorja UKC Maribor Vojka Flisa, a se na naše telefonske klice prav tako ni odzval.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.