Tržnica v Radvanju: Kupci so se nanjo navadili in bi jo pogrešali

Barbara Gavez Volčjak
16.01.2021 14:00
Od danes je tržnica ob Pohorski ulici v upravljanju Snage, prebivalci pa so veseli, da bodo lahko še naprej kupovali kakovostne domače pridelke blizu doma
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Radvanjčani se na tržnici oskrbujejo s kakovostnimi lokalnimi pridelki.
Igor Napast

Pred dobrimi desetimi leti je Turistično društvo Radvanje - natančneje tamkajšnja sekcija za botaniko - vzpostavilo sobotno tržnico domačih pridelkov in izdelkov v središču Radvanja, na platoju med bloki ob Pohorski ulici. Ko je bila lani z občinskim odlokom zaradi zajezitve širjenja novega koronavirusa prepovedana prodaja na premičnih objektih, je radvanjski tržnici grozila ukinitev. Društvo in občina sta našla skupni jezik in tako je od danes tržnica v upravljanju občinskega podjetja Snaga, ki skrbi tudi za preostale mariborske zelenjavne in cvetlične tržnice.

Kršitelje največkrat prijavijo kupci

"Skrbimo za urejenost in čistočo stojnic in prostora okoli njih, sklepamo letne pogodbe z branjevci, spodbujamo obsežno in raznoliko ponudbo, ki mora biti sorazmerno porazdeljena po posameznih tržnicah," pojasnuje naloge upravljavca Nataša Matijevič, pri Snagi pristojna za dejavnost tržnic. "Od branjevcev pričakujemo, da je njihov prodajni program skladen z dokumenti in da prodajajo kakovostne domače pridelke in izdelke z izkazanim poreklom, kar velja tudi za trgovce, ki ne prodajajo lastnih pridelkov," dodaja Matijevičeva. Upravljavec tržnice sicer nima funkcije nadzora nad poreklom vrtnin, po besedah sogovornice morebitne kršitelje največkrat prijavijo kar kupci, prijave pa preverijo inšpektorji.

Ob nakupu je trenutno obvezna maska.
Igor Napast

Branjevci plačujejo za stojnico letno rezervacijo, da so zmeraj na isti lokaciji, ker jih tako stranke bojda lažje najdejo. Višina plačila je odvisna od lokacije mize, letni znesek je od 100 do 240 evrov za stojnico. Za vsak dan prodaje plačujejo še dnevno najemnino, od 1,80 evra ob ponedeljkih do 4,20 evra v soboto, če imajo pogodbo. Prodajalec brez pogodbe plača dvojno ceno.

Plačilo najemnine bo dodaten strošek

Danes je bilo kljub mrazu na tržnici že kmalu po osmi uri nadvse živahno. Dragica Maček, ki v sosednjem bloku stanuje približno tri leta, je tako kot vsako soboto pri stojnicah nakupila tedensko zalogo zelenjave. "Vsi sosedje smo bili vedno zelo zadovoljni, da imamo tukaj tržnico, in zelo razočarani, ko se je razvedelo, da jo bodo ukinili. Dali smo pobudo in uspelo nam jo je obdržati," je povedala Mačkova. Poleg sadja in zelenjave, peciva, medu in semen ter mesa in mesnih izdelkov bo na tržnici odslej mogoče kupiti tudi kruh in pekovske izdelke Hiše kruha, kmalu pa se bo s svojo ponudbo vrnil tudi zeliščar Borut Cerkvenič, domačin, ki je bil med soustanovitelji radvanjske tržnice. "Ljudje so se sčasoma navadili na tržnico in tako se je tudi prodaja izboljšala," se začetkov spominja Cerkvenič. Pritrjuje mu Milka Koren z Ekološke kmetije Koren, prav tako ena od soustanoviteljic, ki ima s tržnicami dolgoletne izkušnje, saj prodaja že od leta 1983. "Kar nekaj truda, degustacij in potrpljenja je bilo potrebno, da smo stranke navadili prihajati k nam. Zdaj pa imajo nekatere že kar izbrane prodajalce, h katerim se redno vračajo, ker so zadovoljne z njihovim blagom. Kakovost jih prepriča bolj kot certifikat," pojasnjuje Korenova. Zato se malo boji, da bi jih poskušali izpodriniti preprodajalci, ki lahko zagotovijo raznoliko ponudbo vsak dan v tednu. "Mi moramo čez teden obdelovati zemljo in skrbeti za pridelke, da jih lahko ob sobotah prodajamo," pojasnjuje Korenova. Upa, da bo Snaga opravila svoje delo pri urejanju tržnice, za katero so branjevci do sedaj skrbeli sami. "Plačilo za stojnice bo za nas dodaten strošek. V sosednjih občinah, Miklavž na Dravskem polju in Hoče-Slivnica, namreč stojnice financira občina, da imajo prebivalci možnost nakupa domačih pridelkov. Sem pa vesela, da radvanjske tržnice v dobro krajanov niso ukinili." V Radvanju sicer prevladujejo družinske hiše, a vsi ljudje na vrtovih ob njih ne utegnejo pridelovati zelenjave, zato je tržnica dobrodošla in tudi prodaja je dobra, je še pojasnila Milka Koren.

Kupiti je mogoče tudi meso in mesne izdelke.
Igor Napast

Občasni kupci prihajajo po pridelke, ki jih nimajo na domačem vrtu, kot na primer Milan Pavlovič. "Nisem pogosto na tržnici, ker imamo doma vrt in sami precej pridelamo. Ampak vsako soboto zjutraj prideva z ženo k istemu branjevcu po kislo zelje, ker smo se navadili nanj. Včasih kupiva tudi mesne izdelke. S kakovostjo vsega sva zelo zadovoljna," je povedal sogovornik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta