Univerza v Mariboru: Za raziskovalno opremo pridobili 29 milijonov evrov

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
22.10.2020 13:00
Z evropskim in državnim denarjem bo mariborska univerza nabavila vrhunsko znanstvenoraziskovalno opremo, ki naj bi prinesla bistvene znanstvene napredke
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
To je velika pridobitev za mariborsko univerzo.
Saso Bizjak

Univerza v Mariboru in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport sta podpisala pogodbo o sofinanciranju v vrednosti 29 milijonov evrov. Gre za projekt Nadgradnje nacionalnih raziskovalnih infrastruktur – RIUM, katerega cilj je, da mariborska univerza pridobi novo vrhunsko znanstvenoraziskovalno opremo na svojih prednostnih raziskovalnih usmeritvah. To so napredni materiali in tehnologije, zdravje in varna hrana ter pametni energetski in krožni sistemi. Projekt traja do junija 2022, pri čemer EU prispeva 80 odstotkov denarja, preostanek pa država. Oprema bo umeščena v obstoječe objekte članic UM.

Obstoječe laboratorije Univerze v Mariboru bodo lahko nadgradili in vzpostavili nove.  
Sašo Bizjak

Z investicijo bo raziskovalcem iz mariborske univerze in tudi drugim slovenskim raziskovalcem zagotovljena uporaba najsodobnejše raziskovalne opreme po načelu odprtega dostopa, s tem bo njihovo delo temeljilo na bistveno povečanih znanstvenoraziskovalnih zmogljivostih. Oprema RIUM bo prispevala k več in boljšim razvojno-raziskovalnim projektom, prav tako bo bistveno pripomogla k širšemu razvoju specifičnih kadrov, saj bo zagotavljala široko dostopnost za namene izobraževanja in usposabljanja, pojasnjujejo na mariborski univerzi. 

"Pričetek izvajanja projekta RIUM pomeni za Univerzo v Mariboru svojevrstno razvojno prelomnico, saj bo umeščanje vrhunske raziskovalne opreme velikih vrednosti imelo mnogotere multiplikativne učinke na dvig znanstvenoraziskovalne odličnosti, sinergično povezovanje med fakultetami univerze, dvig kakovosti sodelovanja z industrijo ter s tem pomembno prispevalo k pospešenemu razvoju kohezijske regije Vzhodna Slovenija in širšega slovenskega prostora," je ob tem povedal Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru.

Zoran Ren, prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru, je ob tem izjavil: "Raziskovalne skupine Univerze v Mariboru bodo v okviru investicijskega projekta RIUM pridobile novo vrhunsko raziskovalno opremo, ki jim bo omogočila izvajanje naprednih raziskav na mednarodno primerljivem nivoju. Tako lahko dokaj hitro pričakujemo bistvene znanstvene napredke na njihovih področjih delovanja, ki bodo imeli številne pozitivne učinke na širšo družbo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta