Mariborska občina bo jutri med 6. in 15. uro izvedla akcijo merjenja hitrosti pred osnovnimi šolami Prežihov Voranc, Martin Konšak, Ludvik Pliberšek, Tabor I in Gustav Šilih ter pred vrtcem Studenci-enoto Radvanje. Gre za že tretjo tovrstno akcijo mariborske občine letos, pri čemer so tudi tokratne lokacije meritev izbrali na podlagi analize podatkov, ki so jih pridobili iz prikazovalnikov hitrosti na območju cest v občini, ki obveščajo voznike pred šolami in vrtci o njihovi hitrosti. Meritve bo izvajalo medobčinsko redarstvo, opravljalo pa jih bo z najetimi radarji, saj za razliko od ljubljanskega redarstva mariborsko svojih lastnih radarjev ne poseduje. Pri tem izpostavljajo, da bo pridobljene podatke o meritvah obdelovalo zgolj redarstvo in ne podjetje, ki radarje daje v najem. Radarji sicer merijo samodejno, brez prisotnosti redarjev, saj ti po zakonodaji voznikov ne smejo ustavljati. Ko radar prehitrega voznika zazna, ga fotografira, podatke pa shrani na disk, od koder jih nato pridobijo redarji, ki podatke kasneje obdelajo in prekrškarjem globe pošljejo domov.
Prejšnji teden so policisti v nadzoru hitrosti zaznali kar 109 prekoračitev hitrosti
Zadnjo večjo akcijo nadzora hitrosti so sicer v Mariboru minulo sredo opravili policisti in pri tem zaznali 109 prekoračitev hitrosti, največ na Ptujski, Tržaški, Titovi, Pobreški in Cesti proletarskih brigad ter na Ljubljanski ulici. Policija je ob tem letos na cestah na območju Mestne občine Maribor zabeležila 1.287 prometnih nesreč, pri čemer je delež nesreč zaradi neprilagojene hitrosti znašal enajst odstotkov.
"Pri hitrosti vozila približno 50 km/h, je verjetnost preživetja pešca 50 odstotna, pri hitrosti 60 km/h pa le še 10 odstotna"
"Glede na posledice prometnih nesreč je prioritetna naloga zmanjšanje povprečne hitrosti, kar bo posledično pomenilo manj mrtvih ter manj hudo in lahko telesno poškodovanih v prometnih nesrečah, ki se zgodijo zaradi hitrosti. Zavedati se moramo, da bi zmanjšanje povprečne hitrosti v naseljih za samo 1 km/h pomenilo zmanjšanje prometnih nesreč zaradi hitrosti za približno štiri odstotke, znižanje povprečne hitrosti za 1 km/h zunaj naselja pa za približno dva odstotka. Na to, da je počasneje tudi zares varneje, pa kaže tudi podatek, da je pri hitrosti vozila približno 50 km/h verjetnost preživetja pešca 50 odstotna, pri hitrosti 60 km/h pa le še 10 odstotna," zapišejo na mariborski občini. In dodajo, da bodo tovrstne meritve hitrosti na najbolj kritičnih odsekih v mestu nadaljevali tudi v prihodnje.