Virus in z njim karantena vplivala na drugačno razmišljanje mnogih. Bo bivanje na podeželju poslej spet privlačnejše?

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
07.09.2020 06:36

Sledimo tudi Slovenci Američanom, ki se zaradi nevarnosti širjenja virusa iz mest preseljujejo na podeželje? Primerjava med Slovenijo in ZDA ni mogoča, opozarjajo nepremičninski strokovnjaki

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nepremičnine na podeželju so zanimive predvsem za mlade družine, ki v ospredje postavljajo željo po samooskrbi.
Shutterstock

Bivanje v velikih mestih, ki je bilo še pred pandemijo izredno priljubljeno, temu primerno visoke pa so bile tudi cene nepremičnin v mestnih središčih, zadnje mesece v številnih državah predstavlja predvsem večjo nevarnost, da bi se okužili z virusom, zato so v Ameriki in ponekod v zahodni Evropi že zabeležene prve večje migracije na podeželje in s tem večje povpraševanje po nepremičninah daleč od mestnega vrveža.

Drugačna kakovost bivanja

Na bivanjsko miselnost je virus delno vplival tudi pri nas. Delno zato, ker večina nepremičninskih posrednikov vendarle ne beleži tako množičnega preseljevanja iz večjih mest na deželo, kot to beležijo ponekod v tujini, po drugi strani pa vendarle opažajo, da je povpraševanje po hišah na obrobju mest poraslo, prav tako zanimanje za zemljišča za gradnjo nepremičnin.
Daniel Angel Sauli, operativni principal za Keller Williams v Sloveniji, pojasni, da so vse od razglasitve pandemije pa do razglasitve konca epidemije v Sloveniji zaznali večje zanimanje po stavbnih zemljiščih v manjših mestih, kjer je še večji interes po hišah. Meni, da bodo predvsem obrobja mest v prihodnje vse bolj privlačna za bivanje, predvsem področja z urejeno infrastrukturo, kar je za mnoge Slovence, tako Sauli, eden od glavnih dejavnikov, ki vpliva na to, ali bomo kupili določeno nepremičnino. So pa pandemija in vsi ukrepi, povezani z njo, ki smo jih sprejeli v Sloveniji, pripomogli k temu, da ljudje danes cenijo povsem drugačno kakovost bivanja oziroma v ospredje postavljajo povsem druge vrednote, opozori Vasja Crnjakovič, direktor RE/MAX Nepremičnin Maribor. Povečalo se je zanimanje za manjše hiše in bivalne vikende v bližini mest, opaža nepremičninski posrednik, pa tudi to, da vedno več strank poleg hiše ali vikenda zahteva nekaj zemlje, saj si želijo do določene mere zagotoviti samooskrbnost. "

Tujci bi se selili na podeželje

Slovenci smo zapriseženi tradicionalisti, razmišlja Mojca Žižek Mesarec iz nepremičninske agencije Galea, d.o.o., "imeli bi rasi 'vse pri roki', zato je življenje v mestih za nekatere težko nadomestljivo z bivanjem sredi mirnega podeželja". Bolj ko domačini pri nas na podeželju iščejo nepremičnine tujci, opozori sogovornica, saj ugotavljajo, da je Slovenija oaza v Evropi: varna za bivanje, bogata z neokrnjeno naravo, kjer je iz vasi v mesto mogoče priti v nekaj minutah. Poleg tujcev interes za bivanje na podeželju vse bolj kažejo tudi družine z majhnimi otroki, opaža Mesarčeva, predvsem zaradi želje po samooskrbi, pravi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta