Zakaj so pri Elektru Maribor občanu zavrnili vlogo za sončno elektrarno, če pa pri sosedih brez težav obratuje?

Gregor Grosman
11.08.2021 02:00
Primer bralca, ki je želel na svoji hiši postaviti samooskrbno sončno elektrarno, a je Elektro Maribor njegovo vlogo zavrnil. Kakšni so bili razlogi in zakaj se je njegov primer vlekel več mesecev?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bralca jezi, da njegovi sosedje, ki imajo večje sončne elektrarne, niso imeli s priključitvijo nobenih težav. Fotografija je simbolična. Foto: Shutterstock
Shutterstock

Zapletom s postavitvijo in priklopom sončnih elektrarn ni videti konca. Če smo pred časom poročali, da je bilo spomladi začasno ustavljeno priklapljanje sončnih elektrarn, ki jim je bilo po 1. marcu izdano soglasje za priključitev naprave za samooskrbo, smo zdaj izvedeli, da se v določenih primerih zapleta tudi pri pridobivanju dovoljenja za postavitev samooskrbne sončne elektrarne.

Sosedje s priključitvijo niso imeli nobenih težav

Na nas se je obrnil bralec iz kraja Loče v občini Slovenske Konjice, ki je decembra lani oddal takšno vlogo na Elektro Maribor, a po sedmih mesecih ta še ni bila rešena. "Elektro Maribor zelo očitno zavira razvoj zelene energije v naši regiji," je navedel in dodal, da takšnih težav v ostalih regijah z drugimi elektro distributerji ni, saj naj bi bilo pridobivanje soglasij rešeno v razumnih dveh do treh mesecih. "Znanci so pri Elektru Celje in Elektro Gorenjska oddali vloge v januarju in jim vsem danes elektrarne že obratujejo."

Po telefonu je večkrat dobil odgovor, da je zadeva v postopku, je poudaril. "Zelo nekorektno od podjetja, kjer vsi uporabniki plačujemo položnice po enakem ključu. Ker nas je v ta projekt šlo več in imajo že vsi drugi rešene vloge, imam utemeljen razlog za podajo suma o pristranskosti Elektra Maribor pri reševanju vlog na Javno agencijo Republike Slovenije," je objavil v zapisu, ki ga je poslal tudi na uradne inštitucije in inšpektorat. Jezi ga, da njegovi sosedje, ki imajo večje sončne elektrarne, niso imeli s priključitvijo nobenih težav.

Kaj vse vpliva na izdajo dovoljenja

Pri Elektru Maribor smo preverili, kaj bi lahko bil razlog za tako dolgotrajno reševanje primera in kako dolgo v povprečju traja izdaja dovoljenja. Na čas, potreben za obravnavo vlog in za priključitev proizvodnih naprav v omrežje, poleg obsega prispelih vlog vpliva tudi že dosežena gostota proizvodnih naprav na posameznem območju v distribucijskem sistemu, odgovarjajo pri podjetju. "Če je v določenem delu omrežja že veliko proizvodnih naprav, je vključitev novih povezana s tem, da je treba predhodno izvesti nujne ojačitve omrežja."

Sončna elektrarna
Shutterstock

​Izpostavljajo, da je prav na območju distribucijskega sistema Elektro Maribor izjemno veliko zanimanje odjemalcev za vgradnjo proizvodnih naprav, pri čemer gre pretežno za sončne elektrarne oziroma za tako imenovane samooskrbne. S tem so dosegli nadpovprečno gostoto mrežno integriranih proizvodnih virov. "Glede na število merilnih mest je družba Elektro Maribor v omrežje vključila kar 54 odstotkov več proizvodnih naprav odjemalcev kot v drugih distribucijskih sistemih v Sloveniji," so pojasnili.

Vedno več zavrnitev izdaje soglasja

Mariborsko podjetje za distribucijo električne energije odgovarja, da se pri izdaji soglasij za priključitev upošteva vrstni red prispelih vlog, na čas za rešitev vloge pa vplivajo popolnost vloge in potrebne predhodne ojačitve omrežja. "Pred izdajo soglasja za priključitev proizvodne naprave je treba preveriti, ali je priključitev sploh možna. Ker je vedno več primerov, ko priključitev proizvodne naprave na omrežje brez predhodne ojačitve omrežja ni mogoča, prihaja do zavrnitev izdaje soglasja za priključitev. Pred zavrnitvijo se skliče ustna obravnava, na kateri se uporabnika o tem obvesti in pridobi njegovo stališče. Na zavrnitev izdaje soglasja za priključitev se uporabniki lahko pritožijo, kar dodatno vpliva na čas izdaje soglasij za priključitev," razlagajo v Elektro Maribor. A v primeru našega bralca po njegovih zagotovilih ustne obravnave ni bilo.

Na območjih razpršene poselitve omrežje ni dovolj močno

Zahtevki za priključitev sončnih elektrarn prihajajo pogosto z območij razpršene poselitve, kjer omrežje ni tako močno, kot je na urbanih področjih, kjer so praviloma vodi krajši in večjega preseka. "Kadar v omrežje zaradi njegovih omejenih zmogljivosti ni več mogoče priključiti novega proizvodnega vira, si prizadevamo za izvedbo manjših posegov v omrežje (zamenjava transformatorja, prevezava med izvodi, novi izvodi, povečanje preseka voda). Po izvedenem posegu je treba ponoviti meritve oziroma izvesti predpisane analize, kar zahteva svoj čas. To je osnova za izdajo soglasja za priključitev na električno omrežje," poudarjajo pri Elektru Maribor. Če predviden nov proizvodni vir zahteva ojačitev, ki bolj drastično posega v obstoječe omrežje, kar je po navadi povezano s časovno zelo dolgim umeščanjem naprav v prostor, pa je treba do izvedbe te ojačitve žal soglasje tudi zavrniti, se glasi odgovor Elektra.

Na Elektro Maribori poudarjajo, da je na njihovem območju izjemno veliko zanimanje odjemalcev za vgradnjo proizvodnih naprav, pri čemer gre večinoma za sončne elektrarne. Foto: Igor NAPAST
Igor Napast

Razlog za sedemmesečno čakanje bralca na pozitiven razplet, torej odobritev vloge, pa je drugačen. Pri Elektru Maribor so potrdili prejem njegove vloge, bralca pa so kmalu za tem skladno z zakonom o splošnem upravnem postopku (ZUP) zaradi nepopolnosti vloge pozvali k dopolnitvi, ki bi jo moral posredovati do izteka preteklega leta. "Vloga v zahtevanem roku ni bila dopolnjena, zato je bil 28. januarja 2021 izdan sklep o zavrnitvi vloge in zaključen postopek po ZUP," so pojasnili.

Obrazložitev šele po novinarskem poizvedovanju

Razočarani občan nam je povedal, da "glede obvestila o dopolnitvi za nepopolno vlogo sam in tudi podjetje SolNet, ki je izvajalec za postavitev samooskrbne sončne elektrarne, nisva prejela nikakršnega poziva k dopolnitvi pogodbe". Ko je po pošti februarja letos prejel sklep o zavrženi vlogi, je poslal pisno pritožbo, enako je storil izvajalec, pravi pa, da z Elektra Maribor ni bilo nikakršnega posluha za rešitev situacije. "Niso imeli interesa za reševanje nastale situacije in posluha za mojo pritožbo. Nihče me ni kontaktiral." Po telefonu je izvedel le, da lahko vloži novo vlogo, kar je tudi naredil.

Po novinarskem poizvedovanju o tem primeru pa je prejel mail, v katerem mu podjetje za distribucijo električne energije sporoča, da njihove meritve kažejo, da infrastruktura ni primerna in mu ne morejo odobriti priklopa elektrarne moči 15,4 kW. Čeprav naj bi bila ta v začetku obnovljena, je razočaran: "Dva meseca v začetku so leta obnavljali omrežje in smo bili vsak teden po en dan brez elektrike."

​Dodaja, da so ga pri Elektru Maribor napotili na enoto Slovenska Bistrica, kjer naj preveri, ali bodo morda oni načrtovali obnovo omrežja. Omrežja, za katerega jezno pravi, da je še vedno na nivoju iz leta 1970. Njegova hiša dvojček stoji v urbanem naselju, ob glavnem električnem vodu, torej daleč od tega, da bi bil kje na obrobju. Zaradi vseh omenjenih zapletov se je odločil, da ne bo investiral.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta