Župana prisilili v javno razpravo o zaprtju Glavnega trga

Igor Selan Igor Selan
29.01.2021 11:24
Civilna iniciativa Za pravično delitev prometnega bremena v centru Maribora je zbrala dovolj podpisov mestnih svetnikov za sklic izredne seje mestnega sveta
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek
Na občini vztrajajo, da mestni avtobusi s svojo velikostjo ne sodijo na Glavni trg, v civilni iniciativi pa, da je ukinitev javnega potniškega prometa na tej lokaciji možna šele, ko bo občina našla rešitve za razbremenitev koridorja Razlagova-Krekova-Strossmayerjeva-Mladinska-Maistrova-Cankarjeva. 
Marko Pigac/mp Produkcija

Civilni iniciativi Za pravično delitev prometnega bremena v centru Maribora, ki nasprotuje zaprtju Glavnega trga in dela Koroške ceste za javni potniški promet, je uspelo zbrati dovolj podpisov mestnih svetnikov za sklic izredne seje mestnega sveta na to temo. Zahtevo za sklic seje je včeraj vložil samostojni svetnik Miha Recek, podpise so prispevali še opozicijski svetniki iz vrst LPR, Liste Franca Kanglerja-NLS in Liste Mladih.Povezujemo, pridružila pa se jim je tudi koalicijska svetnica iz vrst Liste kolesarjev in pešcev Zdenka Križanič.

Če župan seje ne skliče, jo bodo pobudniki sklicali sami

V skladu s poslovnikom so svetniki, ki zahtevajo sklic izredne seje, zanjo pripravili tudi gradivo. Svetniki bodo tako odločali o treh sklepih. Od občine zahtevajo, da promet na Koroški cesti organizira kot skupni prostor, kjer je hitrost motornih vozil omejena na 20 km/h, uvede dvosmerni motorni promet mestnih avtobusov, vozil za lokalni promet, dostave in intervencijskih služb (policija, gasilci, reševalci), pri čemer je popolna zapora mogoča šele, ko bodo uresničene alternativne rešitve. Ob tem od občinskih strokovnih služb zahtevajo tudi, da takoj pristopijo k aktivnemu reševanju zmanjševanja prometne in okoljske obremenitve koridorja Razlagova-Krekova-Strossmayerjeva-Mladinska-Maistrova-Cankarjeva (dosledno spoštovanje Cone 30 - radar, dodatne hitrostne ovire), tretja zahteva pa je, da ob prenovi ali popolni zapori Lenta občina Koroško cesto odpre za ves promet, tak režim pa ohrani, dokler ne bodo uresničene alternativne prometne rešitve.

V skladu s poslovnikom mestnega sveta mora župan Saša Arsenovič izredno sejo sklicati v petnajstih dneh. "Če župan seje mestnega sveta ne skliče v sedmih dneh po prejemu pisne zahteve, jo bomo sklicali mestni svetniki, ki smo zahtevo podali. V tem primeru bo sejo vodil predstavnik predlagateljev," je pojasnil Recek.

Kot odgovarjajo iz občine, prejeti predlog preučujejo, čeprav potrebe po sklicu izredne seje v ta namen ne vidijo: "Vsekakor pa so potrebe prometa v mestu tema, ki mora biti obravnavana v skupnosti in slišana s strani države."

Koroška cesta danes
Igor Napast

"Ne gre za rušenje župana"

Kot je še enkrat povedal vodja iniciative Rudi Klanjšek, institut izredne seje ni bil prva izbira niti za iniciativo, a jim župan, s tem ko je vztrajal, da vrnitev javnega potniškega prometa na Glavni trg in Koroško cesto ne more biti predmet debate, druge možnosti ni dopustil. "Seveda smo zadovoljni, ker smo zbrali dovolj podpisov za sklic izredne seje, a le toliko, kolikor je človek lahko zadovoljen s spoštovanjem zavez, ki bi se jih tako ali tako moralo spoštovati samo po sebi. Še enkrat bi želel spomniti, da je županova odločitev, da Glavni trg zapre za ves promet, v nasprotju s projektom prenove, za katerega je občina tudi dobila evropska sredstva, saj je ta v osnovi zahteval, da Glavni trg postane deljen prostor, po katerem bi potekal tudi javni potniški promet," pravi Klanjšek. Ob tem si ne dela utvar, da bi iniciativa svoje zahteve uspela uresničiti že zgolj zato, ker bo razprava o tem tekla na izredni seji. "Glede na razmerje sil v mestnem svetu je vprašanje, ali smo lahko optimistični. Ampak kdor sploh ne poskusi, tudi ne more uspeti. Obžalujemo pa, da je zdaj videti, kot da rušimo župana, čeprav sploh ne gre za to. Vsekakor upamo tako na razumevanje mestnih svetnikov kot tudi javnosti," dodaja vodja iniciative.

Koroška cesta pred obnovo
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta