Agonija lakirnice Magne Steyr v občini Hoče-Slivnica se s spreminjanjem razmer na avtomobilskem trgu, ob še vedno nestabilnih dobavah polprevodnikov ter posledicah energetske krize, še kar nadaljuje. Potem ko so marca letos po skoraj dveh letih ponovno začeli lakirati karoserije za jaguar (model E-Pace), so bili primorani septembra, kot poroča Dnevnik, ponovno zaustaviti tekoče trakove.
Medtem ko v Magni za zdaj niso dosegljivi za pojasnila, nam je Gvido Novak, predsednik Konfederacije slovenskih sindikatov, potrdil, da je vseh okoli 160 zaposlenih do konca leta na čakanju na delo doma, razen nekaj zaposlenih v režiji, ki že od pandemije koronavirusa naprej delajo v matični graški tovarni. "Zaposleni prejemajo 80 odstotkov nadomestila plače od sicer 90-odstotnih plač, ki so jih prejemali za 36-urni delovnik," pojasnjuje Novak in dodaja, da bodo vmesni čas izkoristili za načrtovano prenovo plačnega sistema, ki bo, kot je dejal, temeljila na "relevantnih delovnih izkušnjah zaposlenih." Napredovali bodo lahko za šest plačnih razredov, na primer, če bi imeli osnovno plačo 1000 evrov, bi z vsakim napredovanjem pridobili 10 odstotkov oziroma po 100 evrov in imeli na koncu 1600 evrov plače.
Neuradno naj bi v Magni mrzlično iskali nov program za svojo tovarno v Sloveniji, saj Jaguar razpoložljive avtomobilske dele in komponente preusmerja v bolj donosne prodajne modele, kar pa model E-Pace žal ni. Četudi bi lahko naročila, ki jih imajo, trenutno v celoti opravili v Gradcu, veliko truda, da bi obdržali pri življenju lokacijo v Hočah, seveda vlagajo tudi zavoljo državne pomoči, ki so je bili deležni. Spomnimo, da je Janševa vlada pod gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom marca letos za dve leti podaljšala rok, do katerega mora Magna za 18 milijonov evrov in pol že izplačanih subvencij zaposliti 404 ljudi, in sicer do 30. oktobra 2024. "Veste, da je avtomobilska industrija v zadnjih dveh letih zaradi pandemije covida doživela veliko šokov, in to je bil glavni razlog, da smo Magni podaljšali rok za izpolnitev obveznosti za prvo fazo investicije v Sloveniji," je dejal takrat Počivalšek. Če Magna do tega roka ne bo izpolnila svojih obveznosti, so predvidene pogodbene kazni, če pa bi zaposlila manj kot polovico ljudi, torej manj kot 202, bi morala vrniti celoten znesek subvencije. Direktor hoške lakirnice David Adam je takrat na vprašanje, ali bodo v podaljšanem roku izpolnili obveznosti, odgovoril, da so zadovoljni s podaljšanjem roka za dve leti, v katerem, verjame, bodo obljubljene cilje dosegli.
Medtem pa je prvi mož graške Magne Günther Apfalter nedavno opozarjal, da zavoljo previsokih cen energentov evropski proizvajalci izgubljajo konkurenčnost. Napoveduje še, da ob nadaljevanju negativnih trendov in morebitni gospodarski recesiji "kmalu ne bo več primanjkovalo delavcev, ampak se bo ponovno povečala brezposelnost", kar ni dobra napoved za zaposlene v avtomobilski industriji.