Tekoči trakovi graške Magne, na katerih so proizvajali modela BMW 5 in Z4, zavoljo pretrganih dobav kablov iz Ukrajine stojijo že drugi teden. Za zdaj so po poročanju avstrijskih medijev ustavljeni za dva tedna, glede na to, da se razmere v Ukrajini še zaostrujejo, pa bi se zaustavitev tega dela proizvodnje lahko še podaljšala.
Pri Jaguarju in Mercedesu še brez sprememb
Medtem pa proizvodnja modelov za Jaguar I-Pace in E-Pace, za slednjega karoserije lakirajo v hoški lakirnici, teče nemoteno. Tudi za to, ker so pri Jaguarju nadomestne dele in opremo že zagotovili iz drugih držav. Iz Mercedesa so za avstrijsko agencijo APA povedali, da za zdaj zagotavljajo dobave iz Ukrajine in da ostaja proizvodnja terenskega vozila modela G v Gradcu nespremenjena. Jeseni pa bodo začeli proizvajati tudi električno terensko vozilo Fisker Ocean, za katero je bila nekaj časa v igri tudi Magnina lokacija v občini Hoče - Slivnica. V Magni sicer dodatno nastale situacije ne pojasnjujejo, saj da so za odločitve o fazah proizvodnje odgovorni avtomobilski proizvajalci omenjenih modelov.
Jeseni bodo začeli proizvajati tudi električno terensko vozilo Fisker Ocean
Kljub temu nam je uspelo izvedeti, da se bo 3000 zaposlenim, ki so že v eni od oblik skrajšanega delovnega časa, pridružilo še nekaj tisoč od skupaj več kot 8000 zaposlenih. Med njimi je tudi veliko delavcev iz Slovenije. Nekateri koristijo tudi nadure in dopuste.
Tudi v hoški Magni višje plače?
Spomnimo, da so tekoče trakove v hoški lakirnici zagnali preteklo sredo, kjer ponovno lakirajo karoserije za Jaguar. Takrat je direktor David Adam povedal, da se bo večina zaposlenih, ki so bili napoteni na delo v Gradec, postopoma vrnila. Koliko pa jih trenutno dela v lakirnici, ni želel razkriti. Po naših informacijah jih v Gradcu dela še 26, glede na to, da jih je bilo konec leta 2019 zaposlenih okoli 200 in da jih je od 20 do 30 odšlo drugam, tako v Hočah dela okoli 150 ljudi. Vlada je nedavno Magni za dve leti podaljšala rok, ko morajo za 18,5 milijona evrov izplačane jim subvencije zaposliti 404 ljudi, in sicer do 30. oktobra 2024.
Apfalter ponovno na čelo graške Magne
Pretekli teden je prišlo do menjave vodstva matične tovarne Magne, saj se je že po treh letih poslovil Frank Klein, ki so ga v Gradec privabili iz konkurenčnega Mercedesa. Tokrat si je novo vodstveno pozicijo našel pri ameriškem proizvajalcu električnih avtomobilov Rivian. Vajeti Magne je tako ponovno prevzel Günther Apfalter, ki je tudi predsednik Magne Evropa in Azija. Apfalter, ki je imel pomembno vlogo pri pogajanjih za prihod Magne v Sloveniji, je na različnih vodilnih pozicijah v Magni vse od leta 2001.
Najkasneje do junija letos pa naj bi se predstavniki sindikata in vodstva podjetja Magna Steyr v Sloveniji dogovorili o elementih kolektivne pogodbe, med katerimi sta sistematizacija delovnih mest in tudi dvig plač. Glede na to, da so decembra lani v matični graški tovarni povišali plače za 3,7 odstotka, po besedah Gvida Novaka iz Konfederacije slovenskih sindikatov podobno pričakujejo tudi za delavce, zaposlene v Sloveniji.