(INFOGRAFIKA) Kaj kažejo bilance slovenskih podjetij? Leto 2021 je bilo za gospodarstvo izjemno uspešno

Darja Kocbek Darja Kocbek
23.05.2022 19:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po dejavnostih so največ prihodkov ustvarile gospodarske družbe s področja trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil.
Robert Balen

Leto 2021 je bilo za slovensko gospodarstvo izjemno uspešno, kažejo podatki Agencije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes). Neto čistega dobička so gospodarske družbe ustvarile za 5,7 milijarde evrov, kar je 99 odstotkov več kot v letu 2020. Čiste izgube so prikazale za 829 milijonov evrov, kar je za polovico manj kot v letu 2020. Prihodkov so imele za 120,3 milijarde evrov, kar je za četrtino več kot leta 2020. Povprečna plača na zaposlenega se je povečala za sedem odstotkov, na 1901 evro. Neto dodana vrednost na zaposlenega je narasla na 53.057 evrov, kar je 12,5 odstotka več kot v letu 2020.

Ta znesek "je precej blizu cilju izpred nekaj let, po katerem naj bi leta 2025 bruto domači proizvod na prebivalca v Sloveniji dosegel 60.000 evrov", je ocenila direktorica Ajpesa Mojca Kunšek.

Po dejavnostih so največ prihodkov (38,3 milijarde evrov) ustvarile gospodarske družbe s področja trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil. Predelovalne dejavnosti so s 36,2 milijarde evrov prihodka na drugem mestu. V prejšnjih letih je bil ta vrstni red obraten, kar kaže na to, da smo priča prestrukturiranju gospodarstva. Slovenija tako po njenih besedah postaja vse bolj storitveno naravnana družba.

Nižji delež prihodkov na domačem trgu

Na tujih trgih so slovenske gospodarske družbe lani ustvarile 51,3 milijarde evrov prihodkov, kar je 29 odstotkov več kot v letu 2020. Večino prihodka so ustvarile na domačem trgu, a je bil ta delež nižji kot v preteklih letih. Podjetja s področja predelovalnih dejavnosti so na tujih trgih ustvarila 49,3 odstotka prihodkov, kar je za tri odstotke manj kot v letu 2020. To zmanjšanje je posledica prestrukturiranja slovenskega gospodarstva, je pojasnila Mojca Kunšek. Sicer pa je slovensko gospodarstvo lani povečalo predvsem izvoz v države, ki niso članice EU.

Družbe s področja predelovalnih dejavnosti so lani ustvarile za 1,97 milijarde evrov neto čistega dobička, kar je 43 odstotkov več kot predlani. Neto čisti dobiček družb s področja trgovine, vzdrževanja in popravil osebnih vozil je znašal 1,3 milijarde evrov, kar je 100 odstotkov več kot predlani.

Po regijah so največjo rast neto čistega dobička lani zabeležila podjetja na Goriškem, Koroškem in v osrednji Sloveniji. Podjetja v goriški regiji so imela 275 milijonov evrov neto čistega dobička, kar je 146 odstotkov več kot v letu 2020. Podjetja na Koroškem so svoj neto čisti dobiček lani v primerjavi z letom prej povečala za 112 odstotkov, na 98 milijonov evrov, podjetja v osrednjeslovenski regiji pa za 100 odstotkov, na 2,7 milijarde evrov. Podjetja so lani povečala tudi zaposlovanje. Število zaposlenih na podlagi delovnih ur so povečala za štiri odstotke, na 522.452. Najbolj so število zaposlenih povečale družbe s področja predelovalnih dejavnosti, gradbeništva ter trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil.

Igor NAPAST

Zelo ugodna podjetniška klima se nadaljuje

Samostojni podjetniki, ki so na Ajpes oddali letna poročila, so v letu 2021 ustvarili 5,4 milijarde evrov prihodkov, kar je za 19 odstotkov več kot v letu 2020. Podjetniki s področja gradbeništva so lani imeli za 1,14 milijarde evrov prihodkov, kar je 21 odstotkov več kot leta 2020, podjetniki s področja trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil pa 1,17 milijarde evrov, kar je 20 odstotkov več kot v letu 2020.

Na Ajpesu so v letu 2021 zabeležili 2627 plačilno nesposobnih pravnih oseb, največ jih je bilo s področja trgovine, gradbeništva, strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti ter gostinstva.

Mojca Kunšek je še povedala, da na podlagi podatkov za prve tri mesece na Ajpesu zelo ugodno podjetniško klimo v Sloveniji opažajo tudi letos. Prejemkov pravnih oseb na transakcijske račune pri ponudnikih plačilnih storitev so zabeležili za 112,5 milijarde evrov, kar je za 13 odstotkov več kot v istem obdobju lani, prejemkov samostojnih podjetnikov in drugih fizičnih oseb pa 3,7 milijarde evrov, kar je 25 odstotkov več kot v istem obdobju lani. "To je ob negotovostih, ki smo jim priča od februarja, in ob dejstvu, da nekateri trgi ne delujejo, zelo ugodno. Dolžnikov je nekoliko več kot v spomladanskih mesecih v preteklih letih, a so ti podatki še vedno precej optimistični. In takšnega optimizma si želimo tudi v prihodnje," je zaključila Mojca Kunšek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta