Nepremičnine gredo ta čas v Sloveniji v promet kot vroče žemljice, večina novogradenj je rezerviranih oziroma razprodanih, še preden so zgrajene, rabljena stanovanja pa v nekaj urah, ko se pojavijo na trgu. Lani je tako po podatkih statističnega urada skupna vrednost vseh prodanih stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji znašala 1,2 milijarde evrov, za letošnje leto podatki niso znani, a nepremičninski strokovnjaki pričakujejo, da bo vrednost precej višja.
- Nova stanovanja so bila po podatkih statističnega urada v prvem četrtletju letošnjega leta v povprečju za sedem odstotkov dražja kot lani konec leta, nove družinske hiše pa za 8,6 odstotka.
- Kvadratni meter novogradnje v Mariboru stane od 1500 do 2500 evrov, v Ljubljani od 3200 do 5400 evrov.
- Cene rabljenih stanovanj so se v prvem četrtletju leta 2021 glede na konec leta 2020 najizraziteje zvišale v Mariboru - za 4,6 odstotka, v Ljubljani za 3,7 odstotka, v preostali Sloveniji za 3,6 odstotka.
- Rabljene samostojne hiše? V Mariboru stane kvadratni meter okoli 1800 evrov, v Ljubljani od 4000 evrov navzgor.
Nakup nepremičnine naj poteka po korakih, predvsem pa premišljeno, opozori Mojca Žižek Mesarec iz mariborske nepremičninske agencije Galea. Vsaka napaka ali nepazljivost lahko kupca v najboljšem primeru staneta ogromno živcev in skrbi, v najslabšem primeru pa zajeten kup denarja, ko nekdo ostane tudi brez kupnine ali celo brez nepremičnine.
Za pomoč se obrnite na strokovnjake
"Avtomobil v svojem življenju zamenjamo tudi večkrat, nepremičnino bolj redko," pravi Mesarčeva. Da bi zagotovili pravno in finančno varnost tako kupca kot prodajalca, je po njenih besedah treba imeti ogromno znanja in izkušenj. Tega pa večina kupcev nima.
"Mnogi kupci nehote hitro spregledajo kakšno malenkost, ki jih drago stane," na podlagi štirinajstletnih izkušenj v nepremičninskem poslu opaža sogovornica. Zato je pri nakupu tako pomembne investicije priporočljivo sodelovati z nepremičninskim posrednikom z licenco in izkušnjami pri poslovanju z nepremičninami. "Ta je dolžan poskrbeti tako za kupca kot tudi za prodajalca in posel izpeljati brezhibno. V primeru kakršnih koli nepravilnosti pa stranke o tem obvestiti in jih seznaniti," razloži Mojca Žižek Mesarec, ki vsem, ki se jim pri nakupu nepremičnine pojavi kakršen koli dvom, polaga na srce, da se po nasvet in pomoč nemudoma obrnejo na ustreznega strokovnjaka, bodisi nepremičninskega posrednika bodisi notarja oziroma odvetnika.
Sosedov ni mogoče menjati
Preverite, kdo so vaši novi sosedje. Kot pravi Mojca Žižek Mesarec, so prav ti lahko neverjeten vir informacij. Tako boste iz prve roke izvedeli, kakšni so posamezni izzivi na večstanovanjskem objektu. Prav tako priporoča, da spoznate svoje bodoče najbližje sosede. "Kajti pri nepremičnini lahko zamenjate praktično vse, le sosedov ne," pravi sogovornica.
Zadeva, ki je v tujini nekaj samoumevnega: kupci stanovanja si strošek inšpekcijskega nadzora vračunajo v strošek nakupa, enako kot cenilca. Najemite torej strokovnjaka, ki bo nepremičnino temeljito pregledal in vam podal informacijo o investicijskih stroških v prihodnjih letih ter vas opozoril tudi na morebitne napake, ki jih sami niste opazili. Na primer, pravi Mojca Žižek Mesarec, če je v stanovanju vlaga, ki je ni mogoče zlahka odstraniti.
Najprej seznam želja, nato finančni plan
Preden sploh preverimo, kakšne nepremičnine so na trgu, moramo sami pri sebi dobro razmisliti, kje sploh želimo bivati, opozori sogovornica, sicer se utegne hitro zgoditi, da kupimo mačka v žaklju. "Naredite si seznam bivalnih želja. Morda si želite živeti v določeni novogradnji, a je ta precej oddaljena od službe, šole, vrtca ... Morda potrebujete nepremičnino, ki je čim bolj dostopna do vsega, kar potrebujete v življenju. Od nepremičnine pričakujete velika okna, funkcionalno razvrščenost prostorov, balkon in prostor v garažni hiši ali pa vam slednje ni tako pomembno, ker avtomobila ne potrebujete," našteva prioritete pri iskanju primernega doma Mesarčeva. Po njenih izkušnjah se kdaj komu pripeti, da mu je nepremičnina na prvi pogled všeč, a se po določenem obdobju bivanja v njej izkaže, da ni to, kar v resnici potrebuje za bivalno ugodje.
Stroški in vpogled v položnice
Preverite stroške, ki jih je treba mesečno poravnati v določeni nepremičnini, in to za zadnjih dvanajst mesecev. "Pozornost namenite zlasti položnicam za ogrevanje v jesenskih mesecih in med zimo, ki so po navadi višje," svetuje strokovnjakinja. In dodaja: "Ko kupujete stanovanje v bloku, ni zanemarljiv podatek, koliko denarja je v rezervnem skladu in koliko je v rezervni sklad treba plačati vsak mesec, saj se ti stroški od bloka do bloka razlikujejo. Na primer, če v rezervnem skladu ni denarja, na zgradbi pa je nujno treba obnoviti fasado, to pomeni, da bo treba vzeti skupni kredit, ki ga bo vsak stanovalec na mesec odplačeval pri obratovalnih stroških. To v praksi lahko pomeni tudi do sto evrov več."
Ko je seznam pripravljen, misli usmerite k financiranju nepremičnine, svetuje Mojca Žižek Mesarec. Če nimate dovolj prihrankov, potrebujete za nakup stanovanja bančno posojilo. Obiščite vsaj dve do tri banke in se prepričajte, ali ste kreditno sposobni in koliko posojila lahko prejmete. "Pogosto se zgodi, da kdo najprej odide na ogled stanovanja, šele nato pa v banko, kjer ugotovi, da ne more dobiti posojila v želeni višini. Zadolžite se zgolj toliko, da boste lahko tudi recimo v primeru izgube službe enega od partnerjev stanovanje obdržali," polaga na srce Mesarčeva.
Preverite, kako je s parkiranjem
Je na parkirišču pred blokom vedno dovolj prostih parkirnih mest? Najbolje bo, če se na parkirišče odpravite v večernih urah, ko so vsi stanovalci doma. Prav tako se pozanimajte, čigavo je parkirišče, podatek za to boste našli v ZK, svetuje Mojca Žižek Mesarec. Ni vseeno, ali so parkirna mesta funkcionalni del stavbe, kjer je stanovanje, ali pa so v lasti tretje osebe, zaradi česar se lahko kmalu zgodi, da boste imeli še dodatne stroške s parkiranjem.